Türk Matik

Can Sıkıcı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekesi çıkarma

Boya lekesi, en zorlayıcı lekeler arasında yer alır. Var olan boya çeşitleri ve içerik farklarını da düşünürsek, bazen lekeden kurtulmamız imkansız hale geliyor ve lekelenen eşyalarımızdan vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Özellikle yağlı boya lekesi, sadece kullanan ve başına gelen insanların değil herkesin tahmin edebileceği gibi kurtulmanın imkansız görüldüğü lekelerdendir.

Yağlı boyanın içeriğinden dolayı tutuşunun güçlü olması, yapışkan bir yapıya sahip olması ve içeriğinde bulundurduğu yağ nedeniyle boya lekesinin zorluğunu 3’e katlayan zorlu bir leke haline gelir. Boya lekelerinden tamamen kurtulmak için çözüm önerilerini sizler için derledik.

Boya lekesi nasıl çıkar

Terebentin ile Boya Lekesi Çıkarma

Kıyafetlerinizde oluşan boya lekelerinden kurtulmak için ilk çözüm olarak terebentin kullanabilirsiniz. Eğer leke kurumuşsa ılık suyla lekeli kısmı nemlendirerek boyayı ıslatmanız gerekir. Ardından lekenin bulunduğu bölgeye terebentin dökerek lekeden kurtulabilirsiniz. Sonrasında çamaşır makinasında her zamanki ayarda yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke Aktarma Yöntemi ile Boya Lekesi Çıkarma

Özellikle yağlı boyalar için kullanılabilecek bu yöntem, yağlı boyalardan kısa süre içinde kurtulmanızı sağlayacak.  İlk olarak leke olan kısmın tam tersi arka tarafına, içeriğinde ağartıcı bulunmayan bir bulaşık deterjanı ve suyu karıştırarak uygulayın. Ardından lekenin olduğu kısmı, temiz bir bezin üzerine koyun. Gerekirse su ve deterjan karışımını tekrar uygulayabilirsiniz. Sonrasında işlemleri uyguladığınız eşyayı/kıyafeti kurutucuya atmadan kendi kendine kurumasını bekleyin.

Tiner ile Boya Lekesi Çıkarma

Lekeli olan bölge kurumuşsa öncesinde bu lekenin nemlendirilmesi gerekir. Kuruyan boya ıslanmalıdır. Ardından bu bir kıyafetse, lekenin olduğu bölgenin tam arkasına tiner dökülmeli ve bir süre bekletilmelidir. Lekeli bölgeye tiner ya da benzeri ürünler uygulamadan önce lekenin geleceği kısma temiz bezler serin. Tiner uyguladıktan sonra boya akacaktır. Bu sebepten dolayı tineri uyguladıkça sık sık altta kalan bezleri değiştirmeye çalışın, bezlere geçen boya, tekrar kıyafete bulaşabilir. Ardından çamaşır makinesinde ekstra sıcak ayarda ve uzun devirde TürkMatik ile yıkayın. Türkiye’nin yerli deterjanı ile kıyafetlerinize bulaşan lekeleri kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Boya Temizleme Yöntemi

Kurumuş boya lekesi, özellikle sentetik ve pamuklu kumaşlardan çıkarılması zor bir lekedir. Bunun için yapılması gereken öncelikle boya kalıntısını kazımaktır. Bunun için ucu sivri fakat uygulanılan kumaşı delmeyecek kadar küt bir cisimle ve nazik hareketlerle boyayı lekeli bölgeden kazıyın. Sonrasında ise yukarıda belirttiğimiz çözüm yöntemlerini kullanarak işlemlere sırasıyla devam edebilirsiniz.

Kıyafetlerden Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekesi çıkar mı

Saçlarımıza evde bakım yapsak da uzman yardımı alsak da kaçınılmayan son olarak kıyafetlerimizde boya lekesi ile karşılaşırız. Makinada düz yıkamada çıkmayan saç boyası lekesi için öncesinde lekeli olan kısmı bir takım aşamalardan geçirmemiz gerekir. Saç boyası lekesi, saçlarda olduğu gibi zamanla akmaz, müdahale edilmediği takdirde kıyafetlere yapışan bir lekedir. Türkmatik, içerisindeki yüksek enzim gücü sayesinde kıyafetlerinize bulaşan ve kurtulmak istediğiniz lekeleri çıkartmanızda yardımcı olacaktır. Saç boyası lekesi için şunları yapabiliriz

  1. Eğer kıyafetiniz beyaz ve dayanıklı bir kumaş ise Türkmatik çamaşır suyu etkili Bleacher ürününü kullanabilirsiniz. Leke kurumuş olsa da beyaz kıyafetlerde işe yarayan bir yöntemdir.
  2. Eğer renkli bir kıyafet ise, beyaz sirke ya da limon işinize yarayabilir. Birkaç damla beyaz sirkeyi birkaç damla su ile karıştırarak lekeli bölgeye uygulayın. Aynı şekilde farklı bir yöntem olarak birkaç damla limon da kullanabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra kıyafetlerinizi makinada her zamanki ayarında Türkmatik color ile yıkayabilirsiniz.
  3. Eğer kurumuş bir saç boyası lekesi bulunuyorsa, bunun için en az 70 derecelik alkol kullanılabilir. Lekeli bölgeyi ters çevirin ve altına temiz bezler serin. Sonrasında lekenin arkasından, alkole batırılmış bez ile lekeli bölgeye tampon hareketlerle baskı yapın. Kısa süre içinde kuruyan boya çözülmeye başlayacaktır. Bu işleme lekeden kurtulana kadar devam edin.

Türkmatik İle Boya Lekesi Çıkarma Yöntemi

Bütün lekelerde olduğu gibi boya lekesi için de tek seferde lekeden kurtulma garantisi veren Türkmatik, kıyafetlerinize zarar vermeden onları geri kazanmanıza yardımcı olur. Kuruyan boya lekelerinde bile etkili içeriği ile sevdikleriniz ve kendiniz için güvenle kullanabilirsiniz.

Boya Lekesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Elbiseye bulaşan duvar boyası nasıl çıkar?

Elbiseye duvar boyası lekesi değmiş ise lekeli tarafı temiz bir bezin üzerinde gerin. Daha sonra lekeli olan kısmın ters tarafına bir miktar Türkmatik dökün ve bir süre bekledikten sonra durulayın.

Boya lekesi gömlekten nasıl çıkar?

Boya lekesi değmiş gömleğinizin lekesi kısmını temiz bir bezin üzerine yatırın. Daha sonra lekenin diğer tarafından bir miktar Türk matik deterjan dökün. Birkaç defa işlemi tekrar etmeniz durumunda, lekeler çıkacaktır.

Kurumuş boya lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş boya lekesi çıkartmak için lekeli bölümün üzerine pudra dökün ve ardından alkole batırılmış bir bez ile lekeli bölgeyi temizleyin.

Sprey boya lekesi nasıl çıkar?

Sprey boya lekesi çıkartmak için kıyafetinizin lekelenen bölümünün altına temiz bir bez serin, lekeli bölgenin üzerine sıcak su ile Türkmatik dökün ve bir süre bekleyin. Birkaç defa bu işlemi tekrarlamanız durumunda sprey boya lekesinden kurtulabilirsiniz.