Türk Matik

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır yıkama

Çamaşır yıkama ipuçları ile çamaşırlarınızı daha iyi nasıl temizleyeceğinizi öğreneceksiniz. Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler aslında kolay ve basit gibi görünse de bazen dikkat edilmediği için çamaşırların kötü kokmasına neden olabiliyoruz.

Ev hanenizin kalabalık olması, ev hanenizde birden fazla çalışanının var olması, ya da evinizde öğrenci çocuklarınız varlığı halinde, mutlaka sık sık çamaşır makinesinin çalıştırılmak zorunda olması demek. İşte sizlere sunacağımız çamaşır yıkama ipuçları ile çamaşırlarınızı daha keyifli yıkayacaksınız.

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, kimliğiyle uğurlanır, sözünü duymuş olmalısınız. Bu sözü hayatımızın bir tarafına koymamız gerekir. Temiz ve tertipli giyinmek insanın şahsi kimliğidir. Hal böyle iken her gün temiz ve ütülenmiş kıyafet giyinmek için büyük bir önem göstermemiz icap eder.

Çamaşır yıkama ipuçları

Sık sık yıkanan giysiler maalesef zamanla hem renklerini kaybeder hem de dokusu zarar görerek yeniliğini kaybeder. Bazen çok sevdiğimiz kıyafetler oluyor bunları uzun süre giymek isteriz. Sürekli yıkanmaya maruz kalan giysiler maddi ve manevi olarak bizi olumsuz etkileyebilmektedir.

Güvenli ve yerli deterjan ile çamaşırlarınızı daha uzun ve canlılığını korumasını sağlayabilirsiniz. Yerli deterjandaki koruyucu moleküller sayesinde giysileriniz capcanlı kalarak dokusunu da uzun süre koruyacaktır.

Bilindik bir yerli marka deterjan kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var elbet. Çamaşırlarınızın rengini ve dokusunu korumak için, mutlaka çamaşırlarınızın yapısına uygun çamaşır programı seçmelisiniz. Bu noktaya dikkat ederseniz mutlaka giysilerinizi uzun süre severek kullanabilirsiniz.

Beyaz ve renkli kıyafetler yıkanırken mutlaka ayrı sepetlerde biriktirtilmelidir. Açık renkli beyaza yakın kıyafetler beyaz grubuna atılmalıdır. Koyu renkli giysiler de koyu renkli kıyafetlerle yıkanmalıdır.

Çok Deterjan Kullanmak Çamaşırları Yıpratır mı?

Birçoğumuzun algısı ne kadar deterjan kullanırsak o kadar çamaşırların temizlendiğini sanırız. Oysa ne kadar çok deterjan o kadar çok renk kaybı demek oluyor. Zaten yerli deterjanlar yoğunlaştırılmış özellikli oldukları için birkaç ölçek çamaşırlarınız için yeterli olabilmektedir.

Yumuşatıcı Kullanmak Şart mı?

Çoğumuz çamaşırlarımız mis gibi koksun diye yumuşatıcı kullanırız. Hatta bu durumu çokça abartanlarda olmuyor değil. Fazla kullanılan yumuşatıcı demek çok çabuk yıpranan ve rengi dolan kıyafetler demek oluyor. Her şeyin dozu olduğu gibi, çamaşır yıkarken yumuşatıcının dozunu kaçırmamakta fayda vardır.

Çamaşır Makinesi Neden Kötü Kokulara Neden Olur?

Çamaşır yıkama ipuçları kadar aslında çamaşır makinesinin temizliği de önemlidir. Çoğu insanın bu dertten mustarip olduğuna çok zaman şahit olmuşumdur. Hatta benzer durumlardan bende şikâyet ettiğim zamanlar oldu.  Yıkanan çamaşırların çok kötü kokması, tekrar çamaşırları yıkamama rağmen benzer durum yaşandı. Üstelik bolca yumuşatıcı kullanmama rağmen. İşte bu durumu sizde yaşadıysanız, dikkat etmediğiniz çok basit bir olaydan kaynaklanıyor.

Saatlerce yıkanmış çamaşırlarınızın ayak kokusu gibi kokmaması için. Çamaşır makinenizin kapağınım sakın kapatmayın. Henüz içi sıcak ve nemi olan çamaşır makinenizin kapağının kapalı olması durumunda kötü kokmasına neden olacaktır. Bir sonraki makineyi çalıştırdığınız zaman bu kokuyu net bir şekilde yıkanmış kıyafetlerde hissedeceksiniz.

Sık sık çamaşır yıkamaya maruz kalan çamaşır makinenizi mutlaka sene de 3-4 defa aşağıda vereceğim malzemelerle ya da hazır bir makine temizleyicisi ile yıkayın.

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Sık sık kullanmış olduğunuz çamaşır makinenizin bir müddet koktuğunu fark ettiyseniz. İyi bir temizlemeye ihtiyacı olduğunu lütfen unutmayı. Nerdeyse her gün çamaşır yıkayan bir makinenin de mutlaka bir temizliğe ihtiyacı oluyor. Marketlerde de bulabileceğiniz çamaşır makinesi temizleyicisini, sizde evdeki malzemelerle yapabilirsiniz. Çamaşır yıkama ipuçları arasına aslında çamaşır makinesi temizliğini de eklemeniz gerekir.

Oldukça maliyetsiz ve sağlıklı yollarla temizleyicinizi kendiniz hazırlamak isterseniz malzemeleri aşağıda sıralayacağım.

Malzemeler:

  • 1 çay bardağı sirke ( elma ya da üzüm sirkesi fark etmez)
  • 1 adet limon suyu,
  • 1 paket karbonat

Tüm bu malzemeleri sırasıyla, önce karbonatı makinenizin deterjan bölümüne dökün, sirke ve limon suyunu da ilave edin. Daha sonra uzun bir programda makinenizi boş olacak şekilde yıkayın. Böylece makinenizin içinde biriken tüm koku ve kirlerden arındırmış olacaksınız. Bu işlemi bir  kaç ayda bir tekrar ederseniz makinenizin koku yapmasına engel olabilirsiniz.

Yerli Deterjan Markası İle Güvende Kalın

Çamaşırların temizliğini yaparken hem kokusunun güzel olmasını sağlamak hem de güvenilir bir marka ile hijyen ile temizliği bir arada yakalamak için yerli deterjan markaları tercih edilmelidir. Türkmatik, çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlarken aynı zamanda yerli ürün olması ile ülke ekonomisine katkıda bulunmanızı sağlar. Mükemmel sonuçlar için Türkiye’nin yerli deterjan markası Türk Matik ile tanışın ve farkı yakalayın.

Çamaşır yıkama ipuçları olarak sizlere sunabileceklerimiz bu kadar. Ancak yerli deterjan markaları ile çok daha kolay ve pratik bir şekilde çamaşırlarınızın hijyenini sağlayarak kendinizin ve çocuklarınızın sağlığını korumaya alabilirsiniz.

Bunları da İnceleyebilirsiniz
Yerli Deterjanlar ile Çamaşır Yıkamanın Ayrıcalığını Yaşayın
Sağlıklı Deterjan Markaları İle Temizlikte Bir Adım Önde Olun
En İyi Leke Çıkartan Yerli Deterjan Markaları