Türk Matik

Çamaşır Yıkama Kolay mı, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Ev hanımları, bekar erkekler, öğrenciler ve memurlar… Kısaca çamaşır yıkama zorunluğu olan herkes. Bu yazımız her birimizi ayrı ayrı ilgilendiriyor. Çok basite aldığımız halde yaptığımız bazı yanlışlar, çamaşırlarımızın ömrünün kısalmasına sebep olur aslında ki bu da yeni kıyafetler, yeni çamaşırlar almak zorunda bırakır.

Çamaşır yıkama

Çamaşır yıkamak, çok basit bir işmiş gibi görülür. Aslında özellikle ev hanımları için belki de böyledir. Ama çamaşır yıkarken de dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntıların olduğunu kabul etmek gerekir. Mesela toz deterjan seçerken nelere dikkat edilmelidir, çamaşır makinesi toz deterjan nasıl kullanılmalıdır gibi basit gibi görünen ancak incelik gerektiren konular hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Biz de bu yazımızda, çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında derlediğimiz bilgileri siz değerli Türkmatik kullanıcılarına sunarak çamaşırlarınızın ömrünü uzatmanın yöntemleri hakkında fikir vereceğiz.

Tertemiz Çamaşırlar İçin Pratik Bilgiler

Tertemiz Çamaşırlar İçin Pratik Bilgiler

Düzenli olarak yapılan ev işlerinden biri çamaşır yıkamaktır. Bazı kadınlara göre çok zor ve sıkıcı bazı kadınlara göre ise keyifli bir iştir çamaşır yıkamak. Bize göre ise işin doğrusu bilindiğinde çamaşır yıkamanın zorluğu da ortadan kalkar.

Genellikle çamaşırlar yıkanırken ya seçilen toz deterjanın kalitesiz olması yüzünden ya da yanlış programda çamaşırların yıkanması yüzünden istediğimiz verimi alamayız. Beyazlar bir süre sonra grileşmeye başlar, renklilerimiz ise solmaya… İşin en kolay çözümü tabi ki seçtiğimiz deterjandır. Türk Matik ailesi olarak sizlere sunduğumuz renkli çamaşırlar için toz deterjan ve beyazlar için toz deterjan ürünümüz ile çamaşır suyu etkili toz deterjanın, kıyafetlere göre uygun şekilde kullanılması halinde verimli sonuçlar alacağınızı söylemek istiyoruz.

Çamaşır Nasıl Yıkanmalıdır?

Çamaşır Nasıl Yıkanmalıdır?

Eskiden çamaşırlar elde yıkanırdı ve bunun için özel olarak üretilen “elde yıkama deterjanları” vardı. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza getirilen kolaylıklar sayesinde artık elde çamaşır yıkama gibi bir derdimiz kalmadı. Artık çok modern çamaşır makineleri, çamaşır yıkama günlerini de bitirdi. Haftanın her günü, hatta sessiz çamaşır makineleri sayesinde günün her saatinde çamaşır yıkanabiliyor. Tabi tüm bunlar hayatın kolaylıkları olmakla birlikte çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de iyi bilmek gerekir. “Peki, ama farklı olarak nelere dikkat etmeliyim?” diyorsanız buyurun yazımızın devamını okumaya…

İlginizi Çekebilir: Vişne-Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

1- Çamaşır Etiketlerine Dikkat Edin

Çamaşır Etiketlerine Dikkat Edin

Çamaşır ya da kıyafet alırken ürünün orijinalliğini anlatan ve aynı zamanda nasıl yıkanması gerektiğini anlatan etiketler vardır. Bu etiketlere dikkat ederek çamaşırlarınızı yıkarsanız kesinlikle renklilerin ömrü daha uzun olur, beyazlar ise daha beyaz kalır.

Bazı çamaşır etiketleri üzerinde “kuru temizleme” yazısı bulunur. Mesela böyle bir etikete sahip bir kıyafetinizi çamaşır makinesine atmanız, kıyafetinizin artık kullanılamaz hale gelmesine neden olacaktır. Bu tür kıyafetleri temizlik firmalarından yıkattırmanız daha sağlıklı olacaktır.

2- Kalıp Kurutma

Kalıp Kurutma

Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra kurutma şekline de dikkat etmeniz gerekir. Eğer kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kalıp kurutma tekniğini uygulayın. “Kalıp kurutma tekniği de ne?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Kalıp kurutma tekniği, kıyafetinizin asıl şeklini bozmadan çamaşırınızı asmak demektir. Yani mesela bluzunuzu makineye atarken düzgün bir şekilde atmaz iseniz çıkartırken de buruş buruş olması kaçınılmaz. Elbette yeni nesil çamaşır makineleri, kırışmaları önler ama siz de kendi önleminizi alarak daha doğru bir iş yapın. Çamaşırınızı asarken temiz bir havlu ya da temiz bir bez üzerine yayıp kendi kalıplarına göre çekerek tutun ve kurutma işlemini yaparken de boyutlarını ve şeklini asıl haline getirin.

İlginizi Çekebilir: Deterjan Nasıl Seçilir?

3- Kıyafetinizi Kumaşına Göre Deterjan Seçin

Kıyafetinizi Kumaşına Göre Deterjan Seçin

Deterjan seçimi, çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Örneğin Türkmatik beyazlar için çamaşır deterjanı ile renkli kıyafetlerinizi yıkamamanız gerekir ya da tam tersi renkliler için çamaşır makinesi deterjanı ile de beyazları yıkamamanız gerekir. Bu, çamaşırlarınızda istediğiniz sonuçları almanızı engellemekle birlikte kıyafetlerinizin ömrünün kısalmasına neden olur.

4- Çamaşırlarınızı Doğru Ayarda Yıkayın

Çamaşırlarınızı Doğru Ayarda Yıkayın

Özellikle aniden bekar kalan erkekler, ailelerinden uzak kalan öğrenciler, iş için başka yerde kısa süreliğine de ola evini taşımak zorunda kalan insanlar yani kısacası çamaşır yıkama işlemini bir rutin olarak görmeyip mecburiyetten yapanların düştükleri en büyük hatalardan biri de çamaşır makinesini yanlış ayarlamaktır.

Tabi ki çamaşır makinesi “uzay mekiği” değil ama bu cihazın da bir elektronik cihaz olması, üzerinde bazı düğmelerin ve ayarların bulunmasını gerektiriyor. Bu ayarlar, çamaşırlarınız için tasarlanmış ve çamaşırlara özel olarak program seçimi yapmayı sağlıyor. Elinizdeki çamaşır ipek ise ona göre ayarını yapmanız gerekir, pamuk kumaş ise pamuk kumaş yıkama ayarına getirmeniz gerekir. Yani rast gele bir ayar seçerek çamaşır yıkanmaz.

5- Çamaşır Suyu Kullanmayın

Çamaşır Suyu Kullanmayın

Çamaşır suyu, beyazları daha fazla beyazlatmak için kullanılan sıvı bir çamaşır deterjanı olsa da çoğu uzman, çamaşır suyunun kullanılmaması gerektiğini düşünür. Bunun yerine Türk Matik çamaşır suyu etkili toz deterjan kullanabilirsiniz. Çünkü bu deterjandaki çamaşır suyu oranı dengelenerek çamaşırların zarar görmeyeceği şekilde tasarlanmıştır.

Türkmatik Ailesi Ürünlerini İncelemek İçin Tıklayın

Beyazlarınızın daha beyaz kalmasını istiyorsanız, Türkmatik beyazlar için toz deterjan ürününü kullanmanızı öneririz. Bunun haricinde sıvı bir deterjan ile çamaşırlarınızın ömrünü kısaltmaya gidebilirsiniz.