Türk Matik

Renkleri Birbirine Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Renkleri Birbirine Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Çamaşırlar nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını hepimiz biliyoruz. Peki, renkleri birbirine karışan çamaşırlar nasıl temizlenir?

Renkleri birbirine karışan çamaşırlar nasıl temizlenir dersiniz? Sizlere vereceğimiz ipuçlarıyla bu işin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. İşte hap niteliğinde bilgiler…

Çamaşır yıkamak, zannedildiği kadar kolay olmayabilir. Zaman zaman dalgınlıkla yanlış derecede yıkadığınız çamaşırların çektiğine ya da yine yanı sebepten dolayı kendini saldığına şahit olmuşsunuzdur.

Farklı renkte çamaşırları gruplandırarak farklı farklı zamanlarda yıkamak da zaman zaman zorlayabilir. Çamaşırları gruplandırsanız bile, gözünüzden kaçan farklı renkte bir çamaşırın, diğer çamaşırların arasına karışmasıyla birlikte bütün hepsinin renklerinin birbirine karıştığını da görürsünüz.

Renkleri Birbirine Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Farklı renklerdeki çamaşırları farklı zamanlarda yıkamak, renklerinin korunması ve renklerinin birbirine geçmesini engellemek amacıyla yapılır. Özellikle renkli ya da siyah çamaşırların içerisinde, çok açık renkli ya da beyaz çamaşırlar bulunduğu takdirde, diğer renkler beyaz olan çamaşırın üzerine yapışabilir.

Bu, genellikle kurtulması imkansız bir durum gibi gözükür fakat her şeyde olduğu gibi bu konuda da bilgilerimizi sizler için derledik.

Çamaşır Renkleri Neden Birbirine Karışır?

Renk yoğunluğu daha fazla olan kumaşlardan oluşan çamaşırlar özellikle ilk yıkamada, sıcak suyun da etkisiyle renklerini özellikle ilk yıkamada bir miktar salarlar. Bu çamaşırlar, renk yoğunluğu daha sade ya da kumaştan kaynaklı olarak renk yoğunluğu daha az olan çamaşırlarla birlikte yıkandığı takdirde, diğer çamaşırlardan akan renkler, bu çamaşırlara geçebilir.

Fakat bu, sadece ilk yıkamada renk akması yaşanacağını göstermez. Bu tip çamaşırlar için genel olarak yıkama esnasında dikkatli davranılmalı ve kendi renk grubuna ait çamaşırlarla birlikte yıkanmalıdır.

Renkleri Birbirine Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Bu durum, çoğu zaman kurtulması imkansız gibi gözükse de erken müdahale edildiği takdirde çamaşırlarınızı kurtarma ihtimaliniz vardır. İşte renkleri birbirine karışan çamaşırları kurtarabilmek için uygulama tavsiyeleri.

Renkleri Karışan Çamaşırları Kurutmayın

Renkleri değişen çamaşırlara anında müdahale etmek daha hızlı ve kesin çözümler elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu çamaşırları kurutmamalısınız. Kuruttuğunuz takdirde yeni hali kumaşın dokularına yerleşecek ve eski haline dönmesi daha zor olacaktır.

Boyanmış olan çamaşırları, normal şekilde renklerine ayırarak TürkMatik gibi güçlü ve etkili bir çamaşır makinası deterjanı ile uzun programda yıkayın.

Eğer çamaşırlar kuruduktan sonra bu durumu fark ettiyseniz, bu işlem biraz daha zorlu olabilir fakat yine de çözülebilir. Çamaşırın boyanan kısımlarını ıslatarak bir süre yumuşamasını bekledikten sonra yine aynı şekilde bir deterjanla uzun programda yıkayın.

Eğer uzun programda yıkama işe yaramadıysa, rengi değişen çamaşırı, kendi renginde çamaşırlarla, makinanızın izin verdiği en yüksek sıcaklıkta tekrar yıkamayı deneyin. Böylelikle renk geçen kısımdaki renk nötrlenebilir.

Eğer yine de tüm bunlar sonuçsuz kaldıysa, uygun bir kabın içerisine TürkMatik toz çamaşır deterjanı koyarak sıcak suyla iyice köpürtün. Rengi değişen çamaşırlarınızı birkaç saat bu suyun içinde bekletmeniz, çamaşırları eski rengine döndürebilmektedir.

Rengi Değişen Beyaz Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Renkli çamaşırların içerisinde bulunan beyaz çamaşırlar, diğer renkli çamaşırların rengini alabilir ve sonucunda beyaz çamaşırda çok daha kötü bir görünüm olabilir. Bunun için,

Renk geçen beyaz çamaşırı kurutmadan makinaya geri atın. Rengi değişen beyaz çamaşırları yıkarken mümkün olan en yüksek sıcaklığı kullanın.

TürkMatik toz çamaşır deterjanının beyaz çamaşırlar için üretmiş olduğu deterjanı kullanarak, renk değişimine uğrayan çamaşırları uzun programda yıkayın.

Eğer çamaşırların kumaşı buna uygunsa, çamaşır deterjanı dışında az miktarda çamaşır suyu kullanarak de renk karışıklığına müdahale edebilirsiniz.

Kuru Temizleme Sıvısı

Renkleri karışan çamaşırlar nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da kuru temizleme sıvılarıdır. Piyasada kuru temizleme sıvısı olarak geçen kimyasal içerikli leke sökücüler, renk karışıklığına maruz kalan kıyafetleri kurtarmak için de oldukça başarılıdır.

Bu tür kimyasallara erişiminiz olmadığı takdirde direkt olarak çamaşırlarınızı kuru temizlemeye vererek de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Çamaşırlarda Renk Karışıklığını Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle, çamaşırları kendi rengine ait çamaşırlarla birlikte yıkamaya özen göstermeniz gerekir. Farklı renkleri bir arada yıkadığınız takdirde renk karışıklığı olma durumu her zaman vardır.

Bütün çamaşırları aynı anda yıkamanız gerektiğinde ise çamaşırlar için özel olarak üretilmiş olan çamaşır mendillerini kullanabilirsiniz.

Bu mendiller, boyası akan çamaşırların boyasının tümünü içeriğine hapsederek, diğer çamaşırlara boya geçmesini engeller. Böylelikle, çamaşırlarınızın tümü birlikte yıkanırken, renk karışıklığı durumu da ortadan kalkmış olur.

Bir diğer konu ise yıkama sıcaklığıdır. Birbirine yakın renklerle yıkanan çamaşırlar için de yıkama suyunun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Yıkama talimatı dışında ekstra sıcak su kullanmak, renklerin karışmasına yol açabilir.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

Kıyafet Katlama Teknikleri

Kumaş Türüne Göre Hangi Kıyafet Kaç Derecede Yıkanır?

Kıyafet Etiketlerinde Yer Alan Talimatlar ve Anlamları

Türkiye’nin Yerli Deterjan Markası: Türkmatik