Türk Matik

Çamaşırlardaki Kötü Kokular Nasıl Geçer?

Çamaşırlardaki kötü kokular nasıl geçer

Çamaşırlardaki kötü kokular, en az lekeler kadar rahatsızlık verir. Hatta lekelerin çözümü daha basittir bile diyebiliriz. Türkmatik ile çamaşırlarınızı yıkarken hem lekelerden kurtulacak hem de sinen kötü kokuları yok edeceksiniz. Etkili formüle sahip yerli deterjan markası ile artık gözünüz arkada kalmayacak.

Çoğu zaman uzun süre giymediğimiz kıyafetleri, tekrar giymeye karar verdiğimizde maalesef ki çokça hoşlanmadığımız bir tablo ile karşılaşırız. Bu durum karşısında bilgi sahibi değilsek ne yapacağımızı bilemeyiz. Hele ki o kötü kokular en sevdiğimiz kıyafetlere sinmişse bu bizi fazlasıyla üzer.

Gün içinde kokusuna fazla maruz kaldığımız bir iş ortamı olabileceği gibi, aylarca giyilmeyen kıyafetler, sigara, is, balık gibi ağır kokular… Bazen oluyor ki bu kötü kokular kıyafetlerimize öyle siner ki, bir tülü o kötü kokuyu çıkaramayız.

Çamaşırlardaki kötü kokular

Kıyafetlerdeki kötü kokuları çıkarmanın en kolay yollarını, sizle için araştırdım ve birkaç faydalı içerik buldum. Sizlerin de hoşuna gideceğini umarak burada paylaşma ihtiyacı duydum. Şimdi gelin hep beraber bir göz atalım.

Kötü Kokuların Kıyafetlere Bulaşmasını Engelleyin

İşinizi şansa bırakmak istemeyenlerdenseniz, kış ya da yaz kıyafetlerinizi hurçlara doldurup kaldığınızda,  uzun süre giyilmeyeceğinden mutlaka kokuya maruz kalacaktır. En başında bunun önüne geçmek istiyorsanız. En doğal ve sağlıklı yöntem olan, hurçların arasına kese torbasına vanilya tohumu koyarak engel olabilirsiniz. Ya da naftalini de bu şekilde kese torbasına koyarak hurcun bir kenarına koyabilirsiniz.

Bu işlemi uzun süre kullanamayacağınız yatak ve çarşaflarınız için de yapabilirsiniz. Hatta naftalini yerlere nüfus edecek şekilde serpiştirerek kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

Karbonat ile kötü kokulardan kurtulun…

Pek çok amaç için kullanılan karbonat ile kıyafetlerinize sinen kötü kokulardan da kurtulmanız mümkün. Karbonatın emici özelliği oluşu sayesinde, renkli çamaşırlardaki kötü kokular için kullanabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra beyazlardaki kötü kokuyu çekerken, ayrıca daha da beyazları daha da beyazlatacaktır. Çamaşırlardaki kötü kokular için kullanabileceğiniz karbonat ile bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

 1. Karbonatı, kötü kokan giysilerinizin üzerine her tarafına gelecek şekilde serpiştirin.
 2. 30 dakika bekleyin
 3. Yumuşak bir fırça ile kıyafetinizi dairesel şekilde fırçalayın.
 4. Çamaşır makinenizin uygun bir programında yıkama yapın.
 5. Ayrıca karbonatı beyaz bir tülbent içinde kıyafetlerinizin olduğu dolaba koyarak kötü kokuların kıyafetlerinize sinmesini engelleyebilirsiniz.

Sirke İle Kötü Kokulara Elveda…

Çamaşırlardaki kötü kokular için en iyi çözüm önerilerinden biri de sirkedir. Sirke, içerisindeki bileşkelerden dolayı çamaşırlar üzerinde de etkili sonuçlar gösterir. Antiseptik özelliği ile bilinen sirkenin, pek çok şeye faydası olduğunu biliyoruz. Tüm bunların yanın sıra sirkenin, kötü kokular üzerindeki etkisini de duyunca çok şaşıracaksınız. Genelde ev temizliği için sık kullanılan sirkenin mikropları öldürme etkisinin bilindiği bir gerçektir. Evinizde bulunan herhangi bir sirke ile kıyafetlerinize sinen kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

 1. Kıyafetlerinizdeki Kötü kokulardan kurtulmak için bir leğenin içine, kıyafetin üzerini geçecek kadar su ile doldurun, daha sonra yarım çay bardağı kadar sirke ekleyip, yarım saat kadar bekletin. Bu aşamadan sonra makinenizde yıkayacağınız kıyafetinizi yerli bir deterjan ile yıkayabilirsiniz.
 2. Çamaşırlardaki kötü kokular canınızı sıkıyor ve  direk kurtulmak istiyorsanız çamaşır makinesinde bekleyen kıyafetinizi uygun bir program ile yerli bir deterjan yardımıyla yıkamaya başlamadan önce, deterjan bölümüne yarı çay bardağı sirkede mutlaka ekleyin. Uygun bir program yardımıyla kıyafetinizi yıkayın ve kötü kokulardan kurtulun.

Limonun Ter Kokusuna Faydasını Duydunuz mu?

Birçok derde deva olan limonun ter üzerindeki etkili gücünü duymuş muydunuz? Sitrik içeriğe sahip olan limonun ter üzerindeki mucizevi yöntemine mutlaka başvurmanızı öneririm. Sitrik asit, kötü kokularla mücadele etme yolunda da başarılı bir asittir ve bu da limonun içerisinde var. Çamaşırlardaki kötü kokular gitsin istiyorsanız, kesinlikle bu yöntemi denemenizi öneririz.

 1. Bir adet sulu bir limonun suyunu iyice sıkın
 2. Çamaşırınızın üzerini geçmiş su dolu kaba limon suyunu dökün
 3. Bir saat bekleyin
 4. En aşama için, çamaşır makinenize suyunu sıktığınız kıyafeti koyun. Yerli bir deterjan ile uygun bir programda yıkayın. Mutlaka kesin bir sonuca varacaksınız.

Türk Matik İle Kötü Kokulara Elveda

Türkiye’nin yerli deterjan markaları arasında yer alan Türkmatik, lekelere karşı sunduğu etkisi kadar çamaşırlardaki kötü kokular konusunda da en büyük destekçiniz olacak. İçerisindeki doğal bitki özleri sayesinde çamaşırlara sinen kötü kokuları yok etmede oldukça başarılı olan Türkmatik deterjan ile bu sorunun üstesinden de kolaylıkla gelebileceksiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kıyafetlerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yünlüler Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?