Türk Matik

Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay kahve lekesi nasıl çıkar

Çay kahve lekesi, günlük olarak sık sık başımıza gelebilecek lekelerdir. Evde, iş yerinde, dışarıda, arkadaşlarımızla bir şeyler yapmak istediğimizde… kısacası çok fazla karşımıza çıkan ürünler olduğu için bunlardan dolayı oluşan lekelerle de çok sık karşılaşırız.

Bu lekelerden kurtulmak da hiç kolay değildir. Özellikle çay kahve lekesi sorunundan kurtulmaya çalışırken arkalarında bıraktıkları sarı lekelerle mücadele etmemiz gerekir. Özellikle beyaz ve açık renkli kıyafetler için bir kabus olabilir. Şimdi sizlerle çay kahve lekesi ile başa çıkma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay kahve lekesi

Can sıkıcı durumlardan biri olan kahve lekelerini çıkartmak için kullanabileceğiniz pratik bazı yöntemlerin var olduğunu başta söyleyelim. Aynı zamanda Türkiye’nin yerli deterjan markası Türk Matik kullanarak da yine lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Peki, çay kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekeleri  özellikle sabah saatlerinde, uykumuzu açmak, enerjimizin yerine gelmesi ve güne başlamak için muhteşem bir seçenek olan kahve, kıyafetlerimizde bıraktığı izler nedeniyle can sıkıcı hal alabilir. Kahvenin ardında bıraktığı izleri şu şekilde yok edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çimen Lekesi Çıkarma Yöntemleri

1- Sirke ile Kahve Lekesi Çıkarma

Sirke, evlerimizde ve kişisel hijyenimizde kullanabileceğimiz doğal bir antioksidan görevi görür. Aynı zamanda ev temizliğinde kullanıldığı takdirde bakterilerin ve bizim göremediğimiz mikropların giderilmesini sağlar.

Ayı şekilde pek çok kıyafet lekesiyle de savaşır kahve lekesi için de biraz su ile seyreltilmiş sirkeyi, leke olan bölgeye uygulayarak bir süre bekletmemiz yeterli olacaktır. Sonrasında lekeli bölgeyi çitilemelisiniz. Nazik olmaya özen gösterin, kıyafetlerinizin yıpranmasını istemezsiniz. Sonrasında kıyafetinizi her zamanki yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

2- Karbonat ile Kahve Lekesi Çıkarma

Karbonat, insan vücudunda genellikle ph’ı dengelemek için kullanılan doğal asit türlerindendir. Ev temizliği ve hijyen için de tercih edilen karbonatın, eski zamanlarda çamaşır yıkamak için kullanıldığını biliriz. Aynı şekilde şimdiki zamanda da belirli çamaşır lekelerinde etkili sonuçlar vermektedir.

Kahve lekelerinden karbonatla kurtulmak için de yapmanız gereken, eğer kahve lekesi kurumuşsa önce sıcak su ile kahvenin gevşemesi sağlanır sonrasında da lekenin bulunduğu bölgeye karbonat serpilir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerini birkaç defa silin ya da elinizde çitileyebilirsiniz. Sonrasında kıyafetinizi her zamanki yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi

Bütün yorgunluklara iyi gelebilecek, iyi bir sohbetin yanında çok daha iyi gidebilecek ve her an içimizi ısıtabilecek olan bir bardak çay günümüzü güzelleştirebilir. Fakat ardında bıraktığı rahatsızlık veren lekelerden dolayı canınızı biraz sıkabilir. Sadece keyfinize bakabilmeniz ve çay lekelerini dert etmemeniz için lekelerden nasıl kurtulabileceğinizi sizler için derledik.

1- Limon ile Çay Lekesi Çıkarma

Evinizde her zaman bulunabilecek olan malzemelerle çay lekelerinden kurtulabilirsiniz. Birkaç damla limon suyu ve biraz su ile çay lekelerine veda edebilirsiniz. Lekenin üzerini soğuk suyla biraz ıslatın ve kıyafetin arkasını çevirerek limon suyunu uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika beklettikten sonra çamaşır makinasında her zamanki ayarda yıkayabilirsiniz.

2- Bulaşık Deterjanı ile Çay Lekesi Çıkarma

Bulaşık deterjanı, pek çok kıyafet lekesinde etkili olduğu gibi çay lekelerinde de yardımcı olacaktır. Bulaşık deterjanı ile çay lekesinden kurtulmak için, lekenin olduğu kısım kurumuşsa öncesinde sıcak su ile lekeli bölgeyi ıslatın.

Sonrasında kıyafeti ters çevirerek lekeli bölgenin arka kısmına bir miktar bulaşık deterjanı uygulayın. Bir süre beklettikten sonra çitileyebilir ya da temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerini ovalayabilirsiniz. Daha sonra kıyafetinizi her zaman yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

TürkMatik ile Çay ve Kahve Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sizler ve sevdikleriniz için güvenilir içeriklerle oluşturulmuş Türk Matik, pek çok lekede olduğu gibi çay kahve lekesi konusunda da size yardımcı olacaktır. İlk yıkamada etkisini görebileceğiniz Türk Matik, tek yıkama ile lekelerden kurtulmanızı sağlar. Çamaşırlarınızı her zamanki yıkadığınız ayarda ve çamaşır makinasında Türk Matik ile yıkayabilirsiniz.

Türkiye’nin yerli deterjan markası Türk Matik, tüm lekelerde olduğu gibi çay kahve lekesi konusunda da kanıtlanmış bir başarıya sahiptir. İçerisinde bulunan yüksek enzimler sayesinde lekeleri temizleme noktasında son derece başarılı sonuçlar sunan yerli deterjan ile kıyafetlerinizin ömrünü uzatırken can sıkıcı çay kahve lekesi gibi sorunlardan kolaylıkla kurtulacaksınız.