Türk Matik

Kıyafetlerden Çimen Lekesi Nasıl Çıkar? | 4 Etkili Yöntem

Kıyafetlerden çimen lekesi nasıl çıkar? Çimen lekesi zamanında müdahale edildiğinde kolay ve hiç uğraştırmadan çıkabilecek bir yöntemdir. Lakin bazen zamanında müdahale etme şansımız olmadığından inatçı ve zorlu bir lekeye dönüşebilmektedir.

Çimen Lekelerinden Kolay Kurtulmanın Etkili Yöntemleri Nelerdir?

Çimen Lekesi

Giysilere bulaşan çimen lekeleri kumaşın türüne göre farklı yöntemler uygulanması gerekir. Rast gele uygulan yöntemlerle çimen lekesinden kurtulayım derken kıyafetlerinizden de olabilirsiniz.

Çimen lekelerinden kurtulmanız için etkili ve kolay yöntemleri aştırdık. Kumaş cinsinize göre uygulayacağınız yöntemle kıyafetlerinizdeki çimen kelelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Kot Kıyafetlerden Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Kot giysiler sıcak havalarda fazlaca çimen lekesine maruz kalmaktadır. Spor ve rahat kıyafet olduklarından dolayı, kot pantolonlar, kot ceketler veya kot gömlekler piknik ya da çimenli bölgelerin yoğun olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Kot giysilere bulaşan çimen lekesi zorlu ve inatçı bir lekesidir. Doğru yöntem ve teknikler uygulandığında, kot giysilerden lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz. Böylesine bir lekeye maruz kaldığınızda yapacağınız yöntem oksijenli su ya d a ispirto ile zorlu lekeden kurtulabilirsiniz.

Kor yüzeyinde kurumuş çimen lekesinin önceden nemlendirin. Sonrasında ispirto ya da oksijen suyunu lekenin olduğu yüzeye dökün yaklaşık beş dk. Kadar bekleyin. Yumuşak uçlu bir diş fırçası ya da yumuşak bir bez ile lekeli bölgeyi yumuşatmaya çalışın. İhtiyaç halinde aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Lekenin yumuşadığından emin olduktan sonra lekeli bölgeyi suyun altına tutun ve yeşil lekelerin akmasını sağlayın.

Çamaşır makinenizin içine kot giysinizi attıktan sonra makinenin deterjan gözüne uygun miktarda yerli toz deterjan markası Türkmatik’ten biraz dökün. Kıyafetinizin cinsine göre uygun programı ayarlayın ve çamaşır makinenizi çalıştırın. Bu yöntemle kot kıyafetlerinizdeki çimen lekelerinden eser kalmayacaktır.

Pamuk Giysilerden Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu giysiler emici özelliklerinden dolayı inatçı ve zorlu lekelere maruz kaldıklarında, lekelerin çıkarılması zor hale dönüşmektedir. Pamuklu giysilerdeki çimen lekelerinden kolayca kurtulmanın yöntemi de hiç kuşkusuz sıcak su almaktadır.

Sıcak su ve yerli toz deterjan Türkmatik ile pamuklu giysilerdeki çimen lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Çamaşır suyu katkılı toz deterjan Türkmatik markası farkıyla en inatçı çimen lekelerinden kolayca kurtulun.

Çamaşır makinenize yeterli miktarda atacağınız toz deterjandan sonra lekeli kıyafetinizi çamaşır makinenize atarak, makineniz çalıştırın. Çamaşır makinenizi biraz sıcak ayarda olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Böylece çimen lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Renkli Ve Yünlü Giysilerden Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen lekesine maruz kalmış yünlü veya renkli giysilerinizi eski haline dönüştürebileceğiniz bir yöntem de oksijenli su kullanmak olacaktır. Sıcak ve sabun ile kıyafetinizi yıkayarak lekenin yumuşamasına yardım edin.

Yıkanan kıyafetinizin üzerini geçecek kadar ılık suyun içine yarım çay bardağı kadar oksijenli su dökün ve yarım saat bekleyin. Sonrasında lekelerin çıkmaya başladığını görebilirsiniz. Son yıkama için çamaşır makinesinde Türkmatik yerli deterjan ile kıyafetinizin tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

Basit Yöntemlerle Çimen Lekelerinden  Kurtulun

1- Sabun 

En etkili ve en kolay şekilde lekeden kurtulmanızın tek yöntemi sabun ve bulaşık deterjanı olacaktır. Tabi bunun şartı da var elbet. Anında müdahale ederek ancak bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Eğer çimen lekesine maruz kalırsanız, anında müdahale etme şansına sahipseniz, sabun ve ya bulaşık deterjanı ile kolayca çimen lekelerinden kurtulabilirsiniz.

2- İspirto 

Sentetik kumaşlı kıyafetlerinizdeki çimen lekesinden kolayca kurtulabileceğiniz bir diğer yöntemde ispirto yöntemidir. Lekenin ispirto ile silinmesini sağladıktan sonra ılık suya Türkmatik toz deterjandan biraz dökün. Ellerinizle dairesel hareketler yaparak çitilemeye çalışın. Böylece çimen lekesinden kurtulabilirsiniz.

3- Okaliptüs Yağı 

Çimen lekelerinden kurtulmanın bir diğer yöntemi ise okaliptüs yağıdır. Kot giysilerinizdeki çimen lekelerinden doğal yöntemlerle kurtulmak isterseniz bu yöntem de işe yarayacaktır.

Lekenin olduğu bölgeyi nemli bez ile önceden yumuşatın. Sonrasında birkaç damla okaliptüs yağını, çimen lekesinin olduğu bölgeye damlatın. Yumuşak bir diş fırçası yardımıyla lekeleri yumuşatın.

Bu nokta dikkat etmeniz gereken nokta, ileri geri hareketler yapmaktan kaçının. Lekenin başka alanlara yayılmamasına dikkat edin. Dairesel bir fırçalama yöntemi işinize kolaylaştıracaktır.

4- Eter Yöntemi 

Nalburdan kolayca temin edebileceğiniz eter ile çimen lekesinin çok kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yine nemli çimen lekesinin üzerine eterden az bir miktar dökün. Yumuşak bir fırça ile kelenin yumuşamasını sağlayın. Sonrasından çamaşır makinenize atın. Türkmatik yerli deterjan ile çimen lekelerinden tamamen kurtulun.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Basit Yöntemlerle Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Kıyafetlerden Demir Pası Lekesi Nasıl Çıkar?