Türk Matik

Zorlu Çimen Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çimen lekesi çıkarma yöntemleri

Çimen lekesi, kıyafetlerden ya da halılardan en zor çıkan lekelerin başında gelir. Özellikle de sevdiğimiz bir kıyafete bulaşmasını asla istemeyiz. Peki, zorlu çimen lekesinden kurtulmak mümkün mü, çimen lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerimizin çoğunu bu sorun yüzünden birçok defa atmak ya da bir daha kullanmamak üzere kaldırmak zorunda kalmışızdır. Özellikle, park, piknik alanları, halı sahalar, kamp alanları gibi yerlerde eğlenmek için zaman geçirirken çimen lekelerine maruz kalmak hepimizin moralini zaman zaman bozmuştur.

Özellikle çocuklu ailelerde park ve piknik serüvenleri ne yazık ki çimen lekeleri yüzünden tatsız bir sonla noktalanır. Yetişkinler yine bir nevi dikkat edebilirken, çocuklar oyun oynamaya daldıktan sonra bunu önlemenin imkanı kalmayacaktır.

Çimen Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çimen lekesi

Zorlu ve can sıkıcı lekelerin başında gelen leke, dikkatli bir şekilde davranıldığında ve uygun bir ürün kullanıldığında kolaylıkla çıkabilecek bir leke türüdür. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda, çimen lekesi çıkarma yöntemleri hakkında pratik bilgiler vereceğiz. Türk Matik ile kalın, güvende kalın.

Bu tip lekelerin önlenebilmesinin zaman zaman mümkünatı olmayacağı için bu lekelerle başa çıkacak yöntemleri keşfetmemiz gerekir. Zorlu çimen lekelerinden kalıcı olarak kurtulabilmeniz için çözüm yöntemlerini sizler için derledik.

İlginizi Çekebilir: Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

1- Oksijenli Su ile Çimen Lekesi Çıkarma

Oksijenli su yöntemi, kolaylıkla ve kısa süre içinde çimen lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak düşük maliyetli ve kısa süre içinde gerçekleşecek bir yöntemdir. Oksijenli su yöntemiyle çimen lekesinden kurtulmak için ihtiyacınız olanlar malzemeler;

  • Oksijenli su,
  • Su,
  • Kova

Kullanımı:

Bir kovanın içine leke olan kıyafetinizi koyarak lekeli bölgenin üzerine su ile seyrelttiğiniz oksijenli sudan yavaş yavaş damlatın. Kısa bir süre sonra lekenin çözülmeye başladığını göreceksiniz. Leke tamamen gevşedikten sonra kıyafetinizi çamaşır makinasında her zamanki ayarda yıkayabilirsiniz.

2- Sirke ile Çimen Lekesi Çıkarma

Sirke, pek çok problemimizde imdadımıza yetir. Bazı sağlık sorunları, ev temizliği, evcil hayvan bakımı… derken sirkenin elinin uzanmadığı yer yok denilebilecek kadar azdır. Peki çimen lekelerinden kurtulmak için sirke yöntemini daha önce duymuş muydunuz? Sirke yöntemi ile çimen lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

  • Sirke,
  • Sıcak Su

Kullanımı:

Birkaç çay kaşığı sirkeyi aynı oranda sıcak su ile seyrelterek lekeli bölgeye uygulayın. Sirke ve su oranını kaçırmamaya dikkat edin. Eğer fazla seyreltirseniz yeterli etkiyi alamayabilrisiniz. Eğer fazla sirke kullanırsanız da kıyafetinizin kumaşı yıpranabilir. Karışımı lekeli bölgeye uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında çitilemeye gerek kalmadan kıyafetinizi her zamanki yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

3- İspirto ile Çimen Lekesi Çıkarma

İspirto ile özellikle sentetik kumaşlardan çimen lekesini yok etmek için kullanılır. İspirto, oldukça etkili ve leke üzerinde çok çabuk aktive olabilecek bir maddedir. İspirtoyu kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olabilir.

Aynı zamanda yanıcı olan ispirtoyu kullanırken ateş ya da herhangi bir ısı kaynağına yakın olmadığınızdan emin olun. Göz ve solunum yollarını direkt olarak maruz bırakmadığınızdan emin olun. İspirto yöntemi ile çimen lekesinden kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

  • 90 derecelik saf ispirto,
  • Bulaşık deterjanı,

Kullanımı:

İspirtoyu bir bez parçası ya da pamukla lekeli bölgeye uygulayın. Etki etmesi için kısa bir süre bekledikten sonra lekeli bölgeyi ya da kıyafetin tamamını ispirto kalıntısı kalmayacak şekilde bol deterjan ve su ile yıkayın. Sentetik kumaşların deterjandan ve ispirtodan tamamen arınması zaman alacağı için bol suyla durulama işlemini uzun tutmanız tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

4- Çamaşır Suyu ile Çimen Lekesi Çıkarma

Çamaşır suyu yöntemini kullanabilmek için kıyafetinizin renkli ya da siyah olmaması gerekir. Sadece beyaz çamaşırlar için kullanılmalıdır. Aksi halde kıyafetlerinizde renk değişimi yapacaktır. Çamaşır suyu ile çimen lekesinden kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

  • Çamaşır suyu,

Kullanımı:

Bir yemek kaşığı kadar çamaşır suyunu yaklaşık yarım litre kadar su ile seyrelttikten sonra lekeli bölgeye dikkatle uygulamalısınız. Bir süre beklettikten sonra çamaşır makinasında kıyafetinizi her zaman yıkadığınız ayarda yıkayabilirsiniz.

5- Türk Matik İle Çimen Lekesinden Kurtulma

Siz ve sevdikleriniz için en etkili ve zararsız içeriklerle üretilen Türkmatik, birçok zorlu lekeden biri olan çimen lekesi konusunda da imdadınıza yetişiyor. Lekenin henüz yeni olması ya da kurumuş bir leke olması, Türkmatik için problem değil. Lekeleri düşünmeden, kendinize ayırabileceğiniz zamandan kısmadan lekelerden tek yıkamada kurtulabilirsiniz.