Türk Matik

Deterjanların Doğaya Verdikleri Zararlar Nelerdir?

Türkmatik

Deterjanların doğaya verdikleri zararlar, pek çok defa bilinçlendirmek amaçlı karşınıza çıkmış ve muhtemelen pek çok defa da göz ardı edilmiş etkilerdir.

Doğaya yabancı olan her madde ve her cisim doğaya zarar vermektedir. Özellikle kimyasal bileşenlerden oluşan ürünler, geri dönüşüm özelliği içermedikleri takdirde hem doğaya hem de doğada yaşayan canlılara zarar vermektedir.

Deterjanların Doğaya Verdikleri Zararlar

Peki, hem doğaya hem de doğa hem de doğada bulunan canlılar için bu kadar zararlı olan içeriklere sahip ürünleri siz nasıl kullanabiliyorsunuz? Siz de sevdikleriniz için en zararsız ve doğal ürünleri bulmak için çabalarsınız fakat kullanılan bazı ürünlerde dikkat edilmeyen detaylar, ürünün aslında ne kadar zararlı olduğunu ele vermektedir.

Özellikle deterjan gibi ağır kimyasallar içeren ürünlerde dikkat etmeniz gereken unsur içeriği ve geri dönüştürülebilir özelliği olmalıdır.

Deterjanların Doğaya Verdikleri Zararlar Nelerdir?

Her deterjan belirli miktarda kimyasal içermek durumundadır. Çünkü temizlik işlemi bir nevi kimyasal bir işlemdir. Daha yüksek temizlikler çok daha yüksek kimyasallarla olur.

Deterjan dediğimizde sadece deterjanın içeriği ve kullanılan kısmının aklınıza gelmemesi gerekir. Deterjanların paketleme ve ambalajlarında kullanılan maddelerin doğaya çok büyük zarar verdiğini unutmamanız gerekir. Doğa dediğimizde sadece ormanlar ve habitat yaşamları değil, doğanın tümünü ele almanız gerekir.

Deterjanların karıştığı sular, giderlerden karışan sular ve benzeri durumlar, yaşamını suda devam ettiren canlılar için büyük tehlike oluşturmaktadır.

Deterjan ambalajlarının, sırf çekici gözükmek ve tüketicinin satın alması için üretilen kısımları çoğu zaman hiçbir dönüşüm programında yer alamaz. Geri dönüşüme müsait olmayan bu ambalajlar, bir süre sonra doğaya karışır.

Doğaya karışan toksik atıklar, insanlardan çok da uzaklaşmış sayılmazlar. Bizden uzaklaştığını var sayarak içimizi rahatlatan çöp kovaları, doğadaki pek çok canlının korkulu rüyası olabilir.

Bu atıkların doğaya karışmasıyla, uzun süre bulundukları toprağa, içeriğindeki zehirli maddeleri aktararak toprağın verimliliğini düşürürler. Bu maddeler suya karıştığında, yaşamını suda sürdüren canlıları zehirler. Suda yaşayan canlılar bu toksik çöpleri yemek zannettikleri için yıl içerisinde pek çok hayvan bu şekilde ölmektedir. Su içerisinde bedenine sarılan çöplerden dolayı bu şekilde acı çekerek yaşayan hayvanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Deterjanların doğaya verdikleri zararlar kapsamında satın alınan ürünlerin geri dönüştürülebilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü evsel atıklar, toplandıktan sonra ayrıştırma merkezine gitmektedir. Geri dönüşebilir özelliğe sahip ambalaj ve ürünler ayrılarak geri dönüştürme işlemi uygulanmaktadır.

Satın aldığınız geri dönüşüm özelliği olmayan her kimyasal ürün de zaman içerisinde doğaya karışarak doğal alanında yaşayan canlılara ve bizzat doğaya zarar vermektedir.

ilginizi çekebilir: Kıyafet Etiketlerinde Yer Alan Talimatlar ve Anlamları

Deterjanların Doğaya Verdikleri Zararlar Nasıl Önlenir?

Deterjanların doğaya verdikleri zararın önüne geçebilmek için ilk yapılması gereken, alınan ürünlerin ambalajlarına ekstra dikkat etmektir. Geri dönüştürülebilir ambalaja sahip ürünleri edinmek başlangıç için çok iyi bir adım olur.

Öte yandan kullanılan ürünlerin içeriğinde yer alan ağır kimyasalların bulunmadığı ürünleri bulmak siz ve sevdiklerinizin sağlığı için de doğa için de doğru bir seçim olacaktır.

Kullanılan temizlik ürünleri özellikle deterjanlar mecburi olarak kimyasal içermek zorundadır fakat içeriğindeki oranlar çok önemlidir. Doğanın tolere edebileceği kimyasal miktarı maalesef ki düşüktür. Dünya üzerinde yaşayan insan nüfusunu hesaba katınca da bu dikkatsiz kimyasal ürün kullanımının doğaya ne kadar pahalıya mal olduğunu anlamış oluruz.

Ürün içerikleri konusunda bilinçlenmeyi ve deterjanların doğaya verdikleri zararlar konusunda bilgi edinmeyi ihmal etmemelisiniz. Kullandığınız ürün ambalajları konusunda olan hassas davranışınız da sizin için küçük bir değişim olacak fakat doğa bundan çok memnun kalacaktır.

Doğaya Zarar Vermeyen Deterjan Markasını Nasıl Anlarız?

  1. İçeriğinde yer alan aktif bileşenler ve temizlik ürününün içeriğini oluşturan kimyasalların miktarını öğrenmeliyiz. Ağır kimyasallar içeren ürünleri siz de sevdikleriniz için kullanmak istemezsiniz.
  2. Türkiye üretim standartları içerisinde yerli deterjanları inceleyebilir ve bir fikir edinebilirsiniz.
  3. Deterjanların dış ambalajına dikkat etmelisiniz. İçerik kısmında yer alan kısımda ambalaj özelliklerini de görebilir ve bir fikir edinebilirsiniz. Geri dönüşüm için özel olarak üretilmiş ambalaja sahip deterjanları tercih etmelisiniz.
  4. TürkMatik toz deterjan markası, içeriğinde bulundurduğu temizlik amacı içeren dengeli kimyasallar ve geri dönüştürülebilir ambalajı ile siz ve sevdiklerinizi düşünürken doğa için de bir adım atmaktadır.

Türkmatik Doğaya Zarar Verir mi?

Türkiye’nin yerli deterjan markası Türkmatik, tüm üretim aşamalarında doğa ve çevreyi düşünerek üretilmektedir. En iyi toz deterjan markaları arasında yer alan ve yeni bir marka olmasına rağmen kısa sürede büyük bir büyüme ile yoluna devam eden Türkmatik, doğaya saygılı üretimi ile yerli deterjan markaları arasında en çok tercih edilen isimlerden biri olmayı başarıyor.

TürkMAtik’in İçeriklerine Dikkat Etmesinin Sebebi Nedir?

Doğayı düşünen bir marka olan Türkmatik, doğayı sadece insanlara ait bir yaşam olanı olarak görmeyip, doğada yaşayan diğer canlıları da dikkate almaktadır. Dünya üzerinde hep birlikte yaşamanın bazı getirileri ve sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların arasında, diğer canlıların yaşamlarını tehlikeye atmamak ve yaşam yerlerini kirletmemek de yer alır.

İşte bu düşünceyi benimseyen Türkmatik, siz ve sevdiklerinizin iyiliğin düşünürken aynı zamanda doğayı paylaştığımız diğer canlıların hayatlarına da pozitif etki sağlamaya çalışır.