Türk Matik

Halı Temizliğinde Arap Sabunu Mucizesi

 

Halı temizliği, her alanın olmazsa olmaz bir işidir. Yaşadığımız alanda her yerde mutlaka en az bir halı serilidir. Haliyle halılar, bulunduğumuz ortamda en sık kirlenen ev eşyalarından biridir.
Halılar çok kirlendiğinde mutlaka bir halı yıkama yerine yollarız. Tabi bu durum halıların sık sık gönderilmesi anlamına gelmemektedir.
Halılar çok kirlenmedikçe ve ciddi lekeler oluşmadıkça, halı yıkama yerine gönderilmesinden ziyade, evde daha kısa sürede temizleme işleminden geçirebiliriz. böylece sudan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. özellikle azalan su kaynaklarımızı boşuna tüketmemiş olursunuz.

Hali Temizleme Suyuna Ne Konulmalıdır?

Evde kendi halınızı temizleme işleminde bulunmak isterseniz, sizlere için hem pratik hem de etkin sonuçlar veren püf noktaları araştırıp, bu yazımızda bir araya getirdik. Halı temizliği böylece en etkili şekilde yapılarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Arap sabunu mucizesini, sadece halılarınızın temizliğinde değil, yaşam alanlarınızda buluna koltuk eşyalarında, mobilya ürünlerinde, parke temizliğinde, toz alma işlemlerinde ve daha bir çok alanda Arap sabunundan faydalanabilirsiniz. üstelik uygun fiyatı sayesinde her bütçeye uygun bit temizlik ürünüdür.

Arap sabunu temizliği ile gönül rahatlığıyla bir temizlik imkanı sağlar. kullanım sırasında cildinizde herhangi bir kızarıklık yaratmayacaktır.

Hali Temizleme Aşamaları

Hali temizleme işleminde etkili sonuç alabilmek için mutlaka belli bir sıraya takip etmek önemlidir. Bu sıralara uyulduğu taktirde, hem daha hijyenik hem daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Halıyı Süpürerek Başlayın

Evdeki halınızı silmeye karar verdiyseniz öncelikle ilk yapmanız gereken işlem, halıyı derinlemesine bir süpürme olacaktır. Böylece halı yüzeyindeki ve derindeki tüm kir ve tozları temizleyebilirsiniz.

Daha etkili bir temizleme için halınızı süpürdükten sonra bir halı fırçasıyla halınızın yüzeyindeki tüm kıl ve saç tellerini toplayın. Bu işlem halınızı temizlerken daha kolay ve etkili bir sonuç verecektir.

Arap Sabununun Gücünden Faydalanın

Hali temizliği için birçok özel formüllü ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları biraz daha pahalıdır.
Arap Sabununun etkili gücünden faydalanarak halılarınızı hem daha temiz, hem de daha hijyenik kılabilirsiniz. Bunun için başka ürün kullanmanıza gerek bile kalmayacaktır.
Temiz bir su kovasına, ılık su ve bir miktar Arap sabununu karıştırıp, halınızı temiz bir pamuklu bez ile silebilirsiniz.
İhtiyaca göre işlemi tekrar edebilirsiniz. Son silme suyuna bir ölçü yumuşatıcı ekleyerek, halinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.
Daha sonra açık havaya halınızı sererek kurumasını sağlayın. Sizde Arap Sabununun muhteşem sonucunu görünce çok mutlu olacaksınız.

Hali Temizlerken Beyaz Sabunu Kullanın

Planda olmayan bir anda halınızı temizlemeye karar verdiniz. Elinizin altında herhangi bir halı temizleme ürünü ya da Arap sabunu yoksa evinizdeki beyaz kalıp sabun ile halınızı ilk günkü temizliğine kavuşturabilirsiniz.
Bir kovanın içine ilk su doldurun ve pamuklu bir bezinizi ıslatarak, beyaz sabun ile iyice köpürtün.

Halınızı köpürtülmüş ne ile ileri geri yapacak şekilde silin. Bu işlemi haliniz temizleninceye kadar tekrar edin. Böylece halinizin temizlik işlemini olumlu şekilde sağlayabilirsiniz. Beyaz sabunun gücüne sizde inanmakta zorluk çekeceksiniz.
Son durulama suyuna güzel kokulu yumuşatıcınızdan ekleyerek son kez halınızı silin. Daha sonra açık havada balkonunuzda ya da farklı açık bir ortamda kurumasını sağlayın. İşte bu kadar kolay ve rahat bir halı temizleme işlemini yapabilirsiniz.

 İnatçı Kirlerle Halı Fırçasından Faydalanın

Halınızın yüzeyinde uzun süredir oluşan bir leke var ise mutlaka halı yıkama fırçasından yardım alanın. Halınızı Arap sabunu ve ya benzeri bir ürün ile sildikten sonra hala leke ve ya kir duruyorsa, mutlaka halı fırçasıyla lekenin bulunduğu yüzeyi ileri geri gelecek şekilde temizlemeye çalışın

Halı fırçası lekeyi yumuşatacaktır daha sonra nemli ve sabunlu bezinizi, yüzeyde oluşan lekeleri ve ya kirleri beziniz ile toplayın. İşlemi gerek duydukça tekrar edebilirsiniz.

Halınız hassas ve özel dokulu bir halı değil ise bahsetmiş olduğumuz fırçalama işlemini gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Aksi taktir de fırçalama işlemini tavsiye etmiyoruz.

Halınızı Açık Havada Kurutun

Halınızı tüm kir ve lekelerden arındırdıktan sonra mutlaka güneş ışığından faydalanarak kurutun. Güneş ışığı hem halınızı daha kısa sürede kurumasını sağlayacak, hem de halınızın üzerinde ki tüm mikropların ölmesini yardımcı olacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Tül Perde Yıkama