Türk Matik

Kahve Lekesi Çıkar mı, Leke Nasıl Temizlenir?

Kahve lekesi

En zor çıkan lekelerin başında kahve lekesi gelir. Sevdiğiniz bir kıyafetin üzerine kahve döküldüğünde elbette canınız sıkılır. Fakat Türkmatik ile bu lekeleri çok kolay bir şekilde çıkıyor. Sizler için derlediğimiz bu yazımızı okuyarak pratik bir şekilde kahve lekesinin kıyafetlerinizden nasıl çıkacağını öğreneceksiniz.

Evinize bir misafiriniz gelir ve kalabalık bir çocuk kitlesi ile… Çay-kahve ikramı derken halının üzerine ya da kıyafetinizin üzerine kahve dökülür. Tabi bu duruma canınız sıkılır ve sıkılması da normaldir, çünkü kahve lekesi en zor çıkan lekelerin başında gelir. Peki, kıyafetinize ya da halınıza bulaşan bu tarz lekeleri en kolay şekilde nasıl çıkartırsınız? İşte sizin için pratik ipuçları…

Kahve Lekesi Çıkartma Yöntemleri

Kahve Lekesi Çıkartma Yöntemleri

Kahve lekesi bulaşmış bir kıyafet, canınızın sıkılması için iyi bir neden olabilir. Ancak Türk Matik, bu sorunun da üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmış bir deterjandır. Pratik olarak Türk Matik deterjan ile birlikte kullanabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde bu lekeleri çıkartmak çok daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

1- İspirto ile leke çıkartma

Evde pratik bir şekilde kahve lekesini çıkartmanıza yardımcı olacak ilk malzeme ispirto olacaktır. Fakat kıyafetinizin rengi, ispirto kullanmadan önce en çok dikkat etmeniz gereken ayrıntıların başında gelir. Çünkü ispirto bazı renklerin canlılığını yitirmesine neden olabilir. Eğer kıyafetleriniz renkli ise ikinci bir seçenek olarak renkliler için Türkmatik deterjan kullanabilirsiniz.

2- Kaliteli bir leke çıkartıcı deneyin

İspirto ya da kolonya bazen işe yaramayabilir. Özellikle de kıyafetleriniz renkli ise işe yarasa da kıyafetinizin eski haline gelmesi mümkün olmayabilir. Bu tip durumlarda en iyi çözüm, iyi bir leke çıkartıcı ürün kullanmanız olacaktır. Türkmatik renkliler için deterjan ile çok kolay bir şekilde kahve lekesini çıkartabilirsiniz. Kıyafetinizin kahve lekesi oluşmuş bölgesini bir kasenin üzerine gererek serin, bir miktar renkiler için Türk Matik deterjanı lekeli bölgeye dökün ve daha sonra 1 karış yukarıdan sıcak suyu lekenin üzerine dökün. Bir süre bekledikten sonra kıyafetinizi düşük ayarda çamaşır makinesine koyun.

3- Sofra tuzu kullanabilirsiniz

Lekelerden kurtulmanın en pratik yollarından biri de sofra tuzu kullanmaktır. Bir miktar suyun içerisinde sofra tuzu ilave edin ancak tuz oranının biraz fazla olmasına dikkat edin. Daha sonra bu suyu lekenin üzerine dökün. 15-20 dakika beklettikten sonra kıyafetiniz renkli ise renkliler için Türk Matik, beyaz ise beyazlar için Türkmatik deterjan ile kıyafetinizi yıkayın. Lekelerin temizlendiğini göreceksiniz.

4- Sirke ve limon suyu

Leke çıkartmanın en kolay yollarından biri de lekelerin üzerine limon suyu ve sirke karışımını dökmek olacaktır. Bunu, kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarken de yapabilirsiniz, makineye atmadan bir süre önce de yapabilirsiniz.

5- Alkol ve Türkmatik

Kahve lekesini kıyafetinizden çıkartmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise alkol ve deterjan olabilir. Lekeli kıyafetinizi bir kasenin üzerinde gererek tutun ve daha sonra lekeli bölümün üzerine bir miktar Türk Matik deterjan dökün ve üzerine alkol dökün. 15 dakika kadar beklettikten sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Renkli Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Renkli Kıyafetlerden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Sevdiğiniz kıyafetin uzun ömürlü olmasını elbette istersiniz. Ama “kaza geliyorum” demediği için ansızın kahvenizi yudumlarken üzerinize dökebilirsiniz. Böyle bir durumda paniklemek yerine yapacağınız en güzel şey, renkli kıyafetinizden kahve lekesini nasıl çıkartabileceğiniz üzerinde düşünmek olacaktır. Türkmatik olarak sizler için bu konuda yaptığımız araştırmaları sizlere sunarak pratik çözümler önerelim istedik. İşte rengarenk kıyafetinizden bu lekeleri çıkartmak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler…

Gliserin, çözücü özelliğe sahip bir maddedir. Renkli kıyafetlerden leke çıkartmada da bir hayli etkili olan gliserini, eriterek saf hale getirin. Daha sonra 60 dakika boyunca kıyafetinizi uygun bir kabın içerisinde gliserinde bekletin. Daha sonra gliserinden arındırmak için kıyafetinizi durulayın. Mükemmel bir etkiyi göreceksiniz. Eğer yine de kıyafetinizden kahve lekesi çıkmamış ise yapabileceğiniz en güzel ley, renkli kıyafetler için özel olarak tasarlanmış, Türk Matik renkli deterjanı kullanabilirsiniz. Mutlaka iyi bir sonuç elde edeceksiniz.

ilginizi çekebilir: Zorlu Çimen Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kahve Lekesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kıyafetime kahve döküldü ne yapmalıyım?

Paniklemenize gerek yok. Kahve dökülen kıyafetinizi uygun programda Türk matik lekeler için deterjan ile yıkayın, sonucu görün.

Kıyafetime kahve döküldü renkleri bozulur mu?

Uygun bir Türk matik deterjan ile kıyafetinizi yıkadığınızda herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Kıyafetinizin renkleri de kalıcılığını korumaya devam edecektir.

Kahve lekesi çıkar mı?

Kahve lekesi zor çıkan lekelerden biri olsa da Türmatik deterjanın içerisindeki yüksek enzimler sayesinde kıyafetleriniz zarar görmeden lekeleri çıkartabilirsiniz.