Türk Matik

Keçe Kumaşı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Keçe kumaşı temizliği

Keçe kumaşı temizliği diğer kumaş tiplerine göre daha farklı yapılır. Özellikle bu konuda bilgi sahibi olunmadığında, kumaşlara zarar vermek işten bile sayılmaz. Türkiye’nin yerli deterjan markası Türkmatik olarak kullanıcılarımız için hazırladığımız bu yazımızda, keçe temizliği hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Keçe kumaşlı bir giysiye, halıya ayakkabıya ya da herhangi bir şey sahipseniz sizi ilgilendirecek bir konuya değineceğiz. Keçe çok sık kullandığımız bir kumaş türü olmadığından hakkında da pek bir bilgiye sahip olamıyoruz.

Yıkamasından ütülenmesine kadar nasıl keçe temizliğinden, keçe nasıl yıkanır bilgisine sahip olamıyoruz. Hal böyle olunca da yıkamaya da cesaret edemiyoruz. Her zaman da Kuru yıkama yaptıramayabiliyoruz.

Keçe kumaşı

Bizde bu konuda size yardımcı olmak için keçe kıyafetlerini evde nasıl yıkanır? Keçe giysiler nasıl yıkanmalıdır? Keçe kıyafetleri makinede yıkanır mı? Tarzı aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hazırsanız buyurun başlayalım…

Keçe Kumaş Nedir?

Keçe kumaşı, elyafların matlaştırılması, yoğunlaştırılması ve birbirine bastırılmasıyla üretilen bir tekstil malzemesidir. Isı, nem ve basınç gibi teknikler yardımıyla farklı türdeki elyafların sıkıştırılarak elde edilen, dokunmamış, kalın bir kumaş türüdür.

Keçe Kumaşı Nasıl Yıkanmalıdır?

Keçe kumaşı temizliği, özel bir kumaş olduğundan diğer pamuklu ve keten kumaşları gibi yıkamaya ve kullanıma göre farklılık istemektedir. Böyle bir durumda keçe tarzı herhangi bir ürüne sahipseniz,  nasıl yıkanması gerektiği hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Herhangi bir ürün için yıkama yapacağınız zaman, mutlaka etiket üzerinden yıkama talimatına bakıp öyle yıkamaya başlamalısınız. Eğer ürünüz üzerinde herhangi bir etiket yoksa ürünün dışardan görünmeyen kısmı için küçük bir bölgede test yapmalısınız. Böylece ürün hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

O zaman keçe kumaşı temizliği için uygulama yapacağınız alanda kullanmanız gereken malzemelerden başlayalım.

 • Küçük ve çok sert olmayacak bir fırça
 • Bulaşık deterjanı
 • Sıvı yerli deterjan
 • Soğuk su
 • 3 adet tüy bırakmayan temiz bez

Yıkayacağını keçe kıyafeti ya da keçe kumaşlı herhangi bir ürün, eğer ciddi bir lekeye ve kire maruz kalmadıysa vereceğim tekniği yapabilirsiniz.

 1. Keçe kumaşındaki lekeli alanın kurumasını bekleyin

Keçe kıyafetinin üzerindeki lekenin türü ister çamur, ister yağ, isterse kir olsun. Mutlaka o bölgedeki kirin kurumasını beklemelisiniz. Daha sonda yumuşak bir diş fırçası yardımıyla, dairesel hareketler ile o bölgedeki kiri keçeden ayırmaya çalışın. Nemli olan beziniz ile o bölgede kabarmış olan döküntüleri almaya çalışın. Keçe kumaşı temizliği konusunda buna dikkat ederseniz, daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz.

Ürün üzerinde kurmuş bir çamur var ise, bu temizliği daha kolay demektir. Ürünün arka tarafından herhangi bir cicim ile nazikçe vurarak, çamurun dökülmesiniz sağlayın.

 1. Yerli deterjan ve su ile lekelerden kurtulun

Güvendiğiniz yerli deterjan markalı bir ürün ile bir su bardağı karışım yapın. Temiz bezinizi bu karışıma batırarak, lekeli alanda nazik ve dairesel hareket ile temizlemeye çalışın.

 1. Keçe kumaşı temizliği yaparken alanda fazla bir leke var ise, yerli deterjanlı su karışımına ürünün tamamını batırın ve bir müddet bekleyin. Yumuşamış olan lekeli alanı, temiz bir bez ile hafifçe ovalayın.
 2. Lekeli olan alanda hafif dokunuşlarla temiz bir bez yardımı ile de temizlemeye çalışabilirsiniz. Temiz bir diş fırçası yardımıyla o bölgedeki lekeden de kurtulabilirsiniz.
 3. Keçe kumaşı temizliği için nemli bir bezle temizledikten sonra direk güneş ışığı almayan bir yere asmadan sadece sererek kurumasını sağlayın.
 4. Keçe kumaşınızda birikmiş saç, kıl ya da ip gibi istenmeyen şeyler varsa, bunların temizliğini bir bant yardımı ile yapabilirsiniz.
 5. Keçe üzerinde oluşan kirleri direk uygulama yöntemi ile de yapabilirsiniz. Yerli deterjan ürününüzü direk leke olan alana biraz dökün, yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla lekeden kurtulun.
 6. Fazlaca inatçı bir lekeye maruz kaldıysanız, beyaz sirke ve yerli deterjan markalı ürününüzü direk kumaşın üzerine dökerek, fırçalama işlemi yapın. Daha sonra nemli bez yardımıyla alandaki lekeyi bitirene kadar devam edin. Bu şekilde istenmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kıyafetlerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Vişne – Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?