Türk Matik

Çamaşır Makinesinde Kırışan Çamaşırlar İçin Çözümler

Kırışan Çamaşırlar Nasıl Açılır?

Kırışan çamaşırlar için çözüm öneri pek çok zaman sadece ütü olmuştur. Özellikle ince ve hassas kumaşa sahip olan çamaşırlar, katlanma şekillerine göre bile fazlaca kırışabilir. Kırışan çamaşırlar için çözüm önerisi olarak pek çok zaman sadece ütü sayılabilir. Fakat çamaşırların kırışmasını önlemek için çözüm önerilerinin neler olduğunu biliyor muydunuz?

Çamaşırlara yerleşmiş olan kırışıklıkları açmak oldukça zordur. Ütü ile çok fazla uğraşmak ve tek tek kırışıklıklarla uğraşmanız gerekir. Tabii bu sürede, fazla zorlanmadan ve fazla ısıya maruz kalmaktan dolayı kıyafet kumaşları da yıpranır.

Kumaşların yıpranmasına, zorlanmanıza ya da vakit kaybetmenize sebep olmadan, çamaşırların kırışmasını önleyecek çözüm önerilerini sizler için derledik.

Çamaşırların Kırışma Nedenleri Nelerdir?

Türkmatik yerli deterjan

Çamaşırlar, kumaşlarına bağlı olarak farklı koşullarda farklı tepkiler verebilirler. Kumaş türüne göre, çamaşır makinesinde yıkanırken kullanılan suyun ısısı, çamaşırın sıkılma devri gibi pek çok neden çamaşırların kırışmasına ya da var olan kırışıklıkların yerleşmesine neden olur.

Özellikle hassas kumaşlara sahip kıyafetlerde kırışma daha çok görülür. Kıyafetin kumaşına göre bir yıkama aşaması seçilmemesi takdirde fazla kırışma görülebilir ya da yanlış kullanılan deterjanlardan kaynaklı olarak zarar gören kumaş, farklı tepkiler gösterebilir. Kıyafetlerin kırışma nedenlerini şöyle ele alabiliriz.

  1. Kumaşa uygun yıkama düzeni
  2. Kumaşa uygun devir
  3. Çamaşır yıkarken yanlış ısı kullanımı
  4. Yanlış deterjan seçimi

1- Kumaşa Uygun Yıkama Düzeni

Kıyafetler için kullanılan pek çok kumaş türü bulunur. Bütün kumaş türleri için izlenmesi gereken yıkama aşaması farklıdır. Hassas kumaşlar daha ılık su ile ve daha düşük ayarda yıkanmalıdır. Yüksek sıcaklık ve yüksek ayarda yıkanan hassas kumaşlar çok daha fazla kırışabilir ve zaten hassas olan kumaş, ütüleme esnasında zorlandığı takdirde yıpranabilir. Kırışan çamaşırların sebebi pek çok zaman, doğru uygulanmayan yıkama talimatlarıdır.

Çok kalın kıyafetler için de çok yüksek ısı kullanılması pek uygun bir tercih değildir. Zaten sert ve tok kumaşa sahip bu kıyafetler ( mont, kaban, ceket…) sıcak su ve yüksek ayarlı yıkamadan dolayı çok daha fazla kırışabilir.

Kıyafetlerin iç kısımlarında yer alan yıkama talimatları iyi okunmalı ve onlara uygun şekilde yıkama gerçekleştirilmelidir.

2- Kumaşa Uygun Devir Kullanmak

Çamaşır makinelerinde yer alan devirler, çamaşırları sıkma hızı ve çamaşırları sıkarken uyguladığı gücü temsil eder. Ayarlanan devir ne kadar yüksek ise, çamaşırlar o kadar fazla sudan arınır ve çamaşırlara o kadar fazla güç uygulanmış olur.

Çamaşır makinelerinde kullanılan devirin kırışma nedeni olması da şundan dolayıdır, çamaşırlar yıkandıktan sonra zaten bir miktar kırışır sıkma hızı ve uygulanan güç arttığı takdirde kırışıklıklar yerleşir ve daha fazla kırışıklık meydana gelir. Kırışan çamaşırların sebebini merak ediyorsanız, çamaşır makinesinde sürekli kullandığınız devire dikkat edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Kumaş Türüne Göre Hangi Kıyafet Kaç Derecede Yıkanır?

3- Çamaşır Yıkarken Yanlış Isı Kullanımı

Çamaşır yıkama esnasında, yıkama talimatlarına uyulmayarak çamaşırlara uygulanan yanlış ısı, çamaşırların yıpranmasıyla birlikte birden fazla problemi de birlikte getirir.

Kırışan çamaşırların asıl sebeplerinden biri olan yüksek ısı kullanımı, aynı zamanda çamaşırların çekmesini ya da kumaş türüne göre çamaşırların kendisini salmasına da yol açar. Çamaşırların, uygun ısıda uygun devirde ve uygun yıkama programlarında yıkanması gerekir.

ilginizi çekebilir: Kıyafet Etiketlerinde Yer Alan Talimatlar ve Anlamları

4- Yanlış Deterjan Seçimi

Çamaşırların türüne ve rengine göre seçilmeyen çamaşır deterjanları, kıyafetlerin kumaşlarını zorlar. Kıyafetlerinizin zarar görmemesi için en iyi içeriğe sahip ve kumaş türlerine en uygun ve en nazik yıkamayı yapan çamaşır deterjanını seçmeniz önemlidir. Kırışan çamaşırlar için, nazik temizlik yapan çamaşır deterjanları büyük önem taşır.

Yerli deterjan markası olarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz Türkmatik, çamaşırlarınıza gereken özeni göstererek kıyafet kumaşlarında yaşadığınız problemlere çözüm olacaktır. Nazik temizleme teknolojisi ile geliştirilen Türk Matik, siz ve sevdikleriniz için güvenle kullanabileceğiniz içeriklerden üretilmiştir.

ilginizi çekebilir: Türkiye’nin Yerli Deterjan Markası: Türkmatik

Kırışan Çamaşırlar Nasıl Açılır?

İlk bakışta ütü tek çare gibi dursa da, makine yıkamasından dolayı kırışan çamaşırlar için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha bulunur. Yanlış ısı ya da yanlış deterjan seçimi dolayısıyla kırışan çamaşırlarınız için şu adımları izleyebilirsiniz.

  1. Fazla kırıştığını düşündüğünüz çamaşırları kurutmayın.
  2. Çamaşırları makineden çıkardıktan sonra, daha yavaş bir programa alın.
  3. Çamaşır makinesinde kullandığınız deviri düşürün
  4. Uygun çamaşır deterjanı ve tercihen yumuşatıcı ekleyin
  5. Sonrasında kısa programda tekrar yıkayın.