Türk Matik

Kıyafetlerin Korkulu Rüyası Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan lekesi nasıl çıkar

Kan lekesi çıkarma, sanıldığından zor bir iş olsa da bu konuda eğer Türkmatik gibi yardımcı bir arkadaşınız varsa kolaylıkla lekeleri çıkartabilirsiniz. Size vereceğimiz pratik yöntemlerle kıyafetlerinizden ya da eşyalarınızdan kan lekelerini çok daha kolay bir şekilde çıkartacaksınız.

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kan lekesi eşyalardan özellikle de kıyafetlerden tamamen temizlemek çoğu zaman imkânsız hale gelir. İşinizden dolayı, aniden gelişen durumlardan dolayı ya da bir başkasının başına gelmiş herhangi bir durumdan dolayı oluşabilen kan lekelerini ilk olarak görmezden gelebilsek de olayların aciliyeti bittikten sonra kan lekeleriyle baş başa kalmak pek hoş bir durum olmuyor. Çocukların düşüp kalkarak büyüyeceğini kabullenmiş fakat kan lekelerine çözüm bulamamış annelere iyi bir haberimiz var. Kan lekeleri için birkaç çözüm önerimiz olabilir.

Kan Lekesi Neden Zorlayıcı Bir Lekedir?

Kan lekesinin temizlenmesi zor bir leke olmasının sebebi, kanın yoğunluğu ve içerisinde bulunan maddelerden dolayı yapışma ve bulunduğu bölgeyi çok çabuk sarabilme özelliğinin olmasıdır. Kan, bulunduğu eşya ya da kumaşa hızla yayılır ve içerisine tutunarak hızla yayılır. Yapışkan özelliğinden dolayı lekeyi tamamen yok etmek hayli zaman alır.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan lekesi nasıl çıkar

Kan lekesini çıkarmak için dilden dile yayılan pek çok yöntem vardır fakat hiçbiri tam anlamıyla lekeyi yok etmeyip arkasında iz bırakmaktadır. Özellikle kumaş zeminler üzerindeki kan lekelerini temizlemek her zaman zorlayıcı olmuştur. İşte kan lekelerini çıkarmanızı sağlayacak çözüm önerileri.

1- Oksijenli Su ile Kan Lekesi Çıkarma

Oksijenli su, beyaz ve açık renkli çamaşırlar için kullanılabilecek en kolay çözümdür. Lekenin olduğu bölgeye oksijenli su damlatılarak lekeye işlemesi beklenir. Bir süre sonra leke olan kısmı ovalayarak çamaşır makinesinde her zaman kullandığınız ayarda yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıyafetlerden leke nasıl çıkartılır?

2- Amonyak ile Kan Lekesi Çıkarma

Özellikle yastık, çarşaf ve yorganlarda bulunan kan lekelerini çıkarmakta işinize yarayacak bir yöntemdir. Leke olan bölgeye damlatılarak temiz bir bezle lekenin üzerinin ovalanması işe yarayacaktır. Sonrasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

3- Karbonat ile ile Kan Lekesi Çıkarma

Özellikle halıda oluşmuş olan kan lekelerini geçirmek isteyenler için büyük ölçüde yardımcı olacak ürün karbonattır. Halı üzerindeki kan lekesinin üzerine karbonat dökün ve nemlendirdiğiniz bir süngerle leke üzerini hafifçe ovalayın. Birkaç dakika sonra soğuk suyla ıslatıp sıktığınız bezle leke olan kısmı tekrar ovalamaya devam edin. Leke ortadan kalkana kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Karbonatın kabartıcı etkisiyle kan, yerleştiği bölgeden sıyrılarak kolayca çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kahve lekesi nasıl çıkartılır?

4- Mısır Nişastası Ve Tuz ile Kan Lekesi Çıkarma

Mısır nişastası ve tuz kullanarak kan lekesi çıkarmak için ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı mısır nişastası ve bunları macun kıvamına getirmek için kullanacağınız birkaç damla su. Bu malzemeleri karıştırarak bir macun kıvamına getirin. Önceden soğuk suyla hafif ıslatılmış olan kan lekesinin üzerine bu macunu yayın ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında bir diş fırçası yardımıyla lekenin üzerini dairesel hareketlerle fırçalayın. Sonrasında hazırlanan macunun leke üzerinde en az 10 dakika kalması için bekleyin. Sonrasında leke olan şey bir kıyafetse, makinede her zaman kullandığınız ayarda yıkayabilirsiniz. Taşınmaz bir eşya ise soğuk su ve süngerle durulayana kadar ovalayın.

5- Beyaz Sirke ile Kan Lekesi Çıkarma

Beyaz sirke, pek çok lekede işe yaradığı gibi kan lekeleri için de yararlı olacaktır. Kan yoğunluğu fazla değilse ve tam olarak kurumamışsa kullanacağınız beyaz sirke, lekeden tamamen kurtulmanızı sağlar. Oda sıcaklığında bulunan beyaz sirkeyi kan lekesi üzerine dökerek birkaç dakika bekleyin. Sonrasında ince bir çorapla ya da lekenin bulunduğu kumaşı birbirine sürterek kumaşı çitileyin. Sonrasında makinede her zaman kullandığınız ayarda yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kiraz lekesi nasıl çıkartılır?

6- Türkmatik ile Kan Lekesi Çıkarma

Türkiye’nin yerli deterjanı Türkmatik, ürün üretiminde yüksek enzim kullanarak lekelerin çıkartılması konusunda ev hanımlarının en büyük yardımcısıdır. Kan lekesi çıkartmak için kullanabileceğiniz çamaşır suyu etkili Türkmatik Bleacher, beyazlar için Türkmatik White ve renkliler için Türkmatik color ile kan lekesi çıkarmada daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Uyarı! Sıcak Su Kullanmayın.

Kan lekesi inatçı bir leke olmasına rağmen uygulayacağınız bazı püf noktalar, lekelerin çok daha kolay çıkmasına olanak sağlayacaktır. Kan lekesi oluştuğu gibi lekeli bölgeyi soğuk suyun altına tutmak, lekenin yerleşmesini engelleyecek ve makine yıkamasında dahi geçmesini sağlayacaktır.

Leke eğer kurumuş bir kan lekesi ise yine soğuk su ile lekeyi çözdürmeye çalışmalısınız. Kan lekesi bulunan bölgeye sıcak su uygulandığı takdirde orada bulunan kan pişerek kumaşa daha fazla tutunacak ve o zamandan sonra lekenin çıkarılması pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden ilk etapta soğuk su ile lekeyi kabartmak sonrasında da diğer çıkarıcı işlemlere geçmek gerekir.