Türk Matik

5 Pratik Yöntemle Kıyafetten Kan Lekesi Çıkarma

Kıyafetten kan lekesi çıkarma, diğer lekelere göre çok daha zor bir iştir. Türkmatik toz deterjan markası olarak sizlere önereceğimiz basit ve etkili yöntemlerle sevdiğiniz kıyafetlerden kan lekesini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Basit İşlemlerle Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kan lekelerinden kurtulmak pahalı deterjanlara bir sürü para harcamadan evdeki malzemelerden yardım alarak kan lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. kan kelesi nasıl çıkar?  diye bir arayışa girdiyseniz doğru adrestesiniz. kan lekelerinden kolayca kurtulmanız için en etkili ve kolay teknikleri sizler için araştırdık ve bu yazımızda bir araya getirdik. hazırsanız buyurun başlayalım.

1- Soğuk Suda Yıkayın

Kan lekesi bilinen en zorlu lekelerden biridir. Döküldüğü yüzeyde çıkması büyük uğraş ve çaba gerektirmektedir. Gece yatağınıza yattığınızda, sabah yatağınızda regl kanlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ya da yemek için malzemeleri doğrarken parmağınızı kesebilirsiniz. Bunun neticesinde yere ya da üstünüze kandamlaları düşebilir. Bunu neticesinde kan lekeleri kumaşlardan nasıl geçer diye endişeye kapılabilirsiniz.

Kıyafetinize ya da yatağınıza bulaşan kan lekelerinden hemen kurtulmak isterseniz, çamaşırınızı soğuk su ile yıkamaya başlayın. Musluğun altında kan lekelerinin biraz geçmesini sağlayın. Sonrasında sıvı bulaşık deterjanı ya da beyaz sabun ile kan lekesinin bulaştığı yüzeyi çitileyerek temizleyin. Kan lekesi yeni olduğu için çamaşır yüzeyinizden kolayca temizlenecektir. Daha sonra kan lekesine maruz kalan çamaşırınızı çamaşır makinenize atın.

2- Karbonatla Kullanın

Zorlu kan lekesinin bulaştığı bir diğer yüzey ise halı yüzeyleridir. Kan lekesinin halı yüzeyine bulaşmasından dolayı, yıkama işlemi biraz zor olacağından dolayı sizleri tedirgin edebilir. Ama hiç endişelenmenize gerek yok karbonat formülü sayesinde, kan lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.  Halıdan kan lekesi nasıl çıkarılır? Diye bir arayışa girdiyseniz doğru yerdesiniz.

Halıdan zorlu kan lekelerini çıkarmanız için bir miktar karbonatı, lekenin döküldüğü yüzeye dökün. Bir birkaç dakika bekledikten sonra yumuşak bir temiz diş fırçası yardımı ile halınızı dairesel olarak fırçalayın. Uygun bir kaba bir miktar ılık su dökün. Ilık suyun içine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı dökün ve mikro fiber bir bez yardımı il halı yüzeyindeki kanlı karbonat tozlarını temizleyin. Ara ara bezinizi sabunlu suya yıkayarak halı yüzeyinde oluşan kan lekelerini silerek temizleyin. Kan lakesini temizledikten sonra halınızı güneşli bir yere sererek kurumasınız sağlayın.     

3- Beyaz Sirke Kullanın

Sirkenin etkin ve keskin kokusu sayesinde çamaşırlarınıza ya da koltuklarınıza bulaşmış kan lekeleriniz zorlanmadan kısa süre içinde çıkarabilirsiniz. Kıyafetinize bulaşmış kan lekesini çıkarmak için bir miktar sirkeyi boş sprey bir şişesinin içine dökün. Kıyafetinize birkaç kez sirkeden sıkın ve birkaç dakika bekleyin.

Yumuşak bir fırça ile sirke lekeyi dairesel hareketler yaparak temizlemeye çalışın. Yumuşayan ve azalan kan lekeli çamaşırınızı, soğuk suyun altında tutun ve lekenin geçmesini sağlayın. Sonra da kıyafetinizi çamaşır makinesine koyun ve yerli toz deterjan Türkmatik ile yıkama programına ayarlayın ve yıkamaya bırakın.

Koltuk ya da halı gibi yüzeylere bulaşmış kuru ve ya yeni oluşmuş kan lekesini de sirke yardımı ile geçirebilirsiniz. Koltuktan kan lekesi nasıl geçer? Diye merak edenler için oldukça etkili bir formül olan sirkeden yardım alabilirsiniz. Şişe içindeki sirkeden birkaç kes koltuk yüzeyinize sıkın ve birkaç dakika bekleyin.

Islak ve sabunlu bir bez ile kan lekesi dairesel hareketler yaparak silmeye çalışın.  Yumuşayan kan lekelinin üzerine doğrudan birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı dökün ve yumuşak ve temiz bir diş fırçası ile fırçalayın. Tekrara nemli ve sabunlu olan beziniz ile lekeyi temizleyin. Son durulama suyu ile da lekeden tamamen kurutulun.

4- Tuz Ve Mısır Nişastası Macunu Yapın

Kan lekelerinin sürüldüğü alanları temizlemenin bir diğer ve etkili yöntemi de macun hazırlayarak temizlemektir. Bunun için bir tatlı mısır nişastası ile bir tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Ve az miktarda su dökerek macun oluşturun. Bir miktar macunu kan lekesinin bulunduğu yere sürün. Yumuşak ve temiz bir diş fırçası ile lekenin bulunduğu yeri iyice fırçalayın.

Macun sayesinde lekenin yumuşadığını ve azaldığını görebilirsiniz. Bulaşan yüzey çamaşır makinesine atılacak bir eşya değilse, İhtiyaç halinde işlemi tekrar edin. Son olarak durulama suyu ile lekeyi silin. Çamaşır makinesine atılacak bir eşyanız ise bir ölçü yerli deterjan Türkmatik ile çamaşır makinenizde yıkayın. Bu macun işlemi sayesinde kan lekesinden eser kalmayacaktır.

5- Duş Jeli Kullanın

Kan lekesinin bulaştığı yüzeylerden temizlemenin bir diğer alternatif yöntemi de duş jeli kullanmak olacaktır. Leke kıyafetlerinize bulaştıysa hemen soğuk su ile nemlendirin ve bir miktar duş jelinden çamaşırınıza dökün. Biraz elinizle çitileyin ve suyun altıda durulayın. Sonrasında çamaşır makinenize çamaşırınızı atın. Uygun programı seçin. Yeterli ölçüde yerli toz deterjan Türkmatik ile çamaşırlarınızdaki kan lekelerinden kurtulun. İşte bu kadar kolay…

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Vişne – Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerden Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?