Türk Matik

Renkleri Soldurmadan Kot Yıkama Önerileri

Kot yıkama önerileri

Türkmatik, çamaşır yıkamada pratik tüyolar vermeye devam ediyor. Kot yıkama önerileri ile hem daha hijyenik kıyafetlere sahip olabilir, hem de renklerinin canlılığını koruyarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Dünya genelinde en sık ve çok tercih edilen kumaşların başında kot kumaşlar gelmektedir. Rahat ve şık oluşundan dolayı herkes tarafından sevilerek tercih edilmektedir. İster kot pantolon olsun, ister kot elbise, aklımıza gelen her kıyafette küçük büyük, zengin fakir her kesime hitap eden her kesimin bütçesi için mutlaka kot bir kıyafet giyilmektedir.

Bu kadar rağbet gören ve bu kadar sevilen bir kot kumaşın da bir ömrü var elbette. Severek giydiğimiz ve eskimesin, rengi solmasın dediğimiz kot kumaş giysilerimizi yanlış yıkadığımızda hiçte hoş olmayan sonuçlar doğurduğunu hatırlatmak isteriz. Yanlış bir yıkama programı ve yanlış bir yıkama talimatı ile kot kıyafetlerimizin maalesef ki ömrü kısa sürmekte.

Yanlış ve bilinçsiz bir kot yıkama ile kıyafetlerin ömrü kısalmakta, rengi solmakta, ya da suda çekilme gibi istenmeyen sonuçlar doğurmakta. Peki, bizler nasıl kot kıyafetlerimizin ömrünü daha uzun kılabiliriz. Kot kıyafetlerin renginin somasına nasıl engel olabiliriz. Tüm püf noktalarıyla sizlere en doğru ve en etkili kot kumaş yıkama önerilerini bu yazımızda bir araya getirdik. Bundan sonraki tüm yıkamalarınızda, rengi solmayan kot kıyafetlerinizle daha yeniymiş gibi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Kot Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Kot yıkama

İster kot pantolon olsun, ister kot ceket, ister kumaşı kalın olsun ister ince, ya da rengi açık olsun ya da koyu… Ne tarz bir kot kumaşı olursa olsun yıkamaya karar verdiğinizde mutla ilk yapmanız gereken şey o ürünü ters çevirmek olmalıdır. Ters çevirerek renginin solmasına engel olabilirsiniz.

Kot Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

Kot yıkama işlemini çamaşır makinesinde yaparken, mutlaka düşük bir ayarda yıkama yapmalısınız. En ideali 30-40 derece arasında olmalıdır. Yüksek ısıda yıkanan kot kıyafetlerin, hem rengi akmakta, hem de çekme durumu yaşanmaktadır.

Kot kıyafetlerinizi yıkamak istediğinizde, başka kıyafetlerinizden ayrı bir yıkama yapmak daha iyi olacaktır. Diğer kıyafetlerin başka yıkama derecesine ihtiyacı olabileceği gibi, renklerin birbirine karışmasını da engellersiniz.

Kot Kıyafetler İçin Deterjan Ölçüsü Ne Kadar Olmalı?

Kot kıyafetlerinizin rengini korumanın en kolay diğer yolu ise, çamaşır makinenizin deterjan gözüne, az miktarda Türkmatik yerli deterjan ürününü eklemeniz gerekir. Daha sonra çamaşır makinenizi 800 devirde yıkama işlemine başlatabilirsiniz. Türkmatik deterjan sayesinde, kot kıyafetlerinizin renklerinin solmasının önüne kolay geçebilirsin. Kot yıkama işlemi, diğer kumaş türlerine göre daha dikkat gerektiren bir işlem olduğu için tedbirli davranmanız gerektiğini unutmayın.

En önemeli bir diğer yöntem ise, mutlaka kot giysilerinin ürerindeki etiketi kontrol etmelisiniz. Kıyafetlerin üzerinde bulunan etiketlerde, yıkama talimatına dair yönlendirmeler yapılmaktadır. Bu doğrultuda hareket ettiğinizde, kot kıyafetlerinizi yıllarca sıkılmadan giyebilirsiniz.

Yeni Kot Kıyafetler Nasıl Yıkanmalıdır?

Yeni almış aldığınız bir kot ürününü yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta, kot yıkama işlemini çamaşır makinesinde yapmak olacaktır. Kot kıyafetinizi geniş bir kabın içine koyun ve üzerine geçecek kadar ılık su eklerin. Daha sonra sıvı yerli bir deterjan ekleyerek yaklaşık 45 dakika boyunca suda bekletin. Daha sonra kot kıyafetinizi ellerinizle çitileme yapmadan yıkayın. En son ılık su ile durulayarak suyunu süzün. En sonunda direk güneş ışığına maruz bırakmayacak şekilde asın.

Siyah Kotlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Rengi koyu olan kot giysiler özellikle yıkanırken, dikkat edilmesi gerekir. Renkleri koyu olduğundan daha il yıkamada bile renk tonunun değiştiğini fark edeceksiniz. Onun için siyah kot kıyafetlerinizi ilk defa yıkamak istediğinizde, geniş bir kaba ılık suyu doldurun. Suyun içine bir miktar tuz ekleyin ve kot kıyafetinizi bu tuzlu suda bir gece bekletin. Çamaşır makinenizin uygun programında Türkmatik yerli deterjan ile yıkayarak renginin solmasına engel olabilirsiniz. İşte bu kadar kolay…

Kot Kıyafetler Nasıl Kurutulmalıdır?

Uygun bir programda ve Türkmatik yeli deterjan ile yıkandıktan sonra, kot kıyafetlerinizi doğru yöntemle kurutun. Açık ve güneşli bir havada kurutmayı düşünüyorsanız, mutlaka direk güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde temiz bir yere serme yöntemi ile kurutun. Tele asma durumunda, kıyafetlerinizde ip ve mandal izi bırakma durumu yaşanabilir.

Çamaşır kurutma makinesinde kurutmak istiyorsanız, kot kumaşlar için uygun kurutma programını seçmeye dikkat etmelisiniz.

Kot pantolon gibi kıyafetlerinizi kuruturken, diz bölgelerinin bollaşmasına engel olmak için, kıyafetinizin diz kısmına kadar katlatıp öyle kurutma işlemini gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Keçe Kumaşı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Vişne – Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?