Türk Matik

Küf Lekesi Nasıl Çıkar, Püf Noktaları Nelerdir?

Küf lekesi özellikle nemli ve çok ıslak geçen bölgelerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İlk olarak hafif ıslaklık olarak kendini gösteren nem, kısa süre sonra bulunduğu yüzeyde pembeye yakın veya gri ve yeşilimsi renkte boy göstermeye başlar. Böylece bulunduğu zeminin çok daha ötesine yayılarak kötü bir görüntü oluşturmanın yanı sıra kötü kokularda oluşturmaktadır.

Küf Lekeleriyle Nasıl Baş Edilir?

Küf lekeleri uzun süre kullanılmayan saklı tutulan kıyafetlerde ya da uzun süre kullanılmayan herhangi bir eşyada ya da yiyecek ve içecekte kendini gösterir. Giysilerden küf nasıl çıkar, kumaştan küf nasıl çıkar? Ve daha birçok sorunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz

Bu konuda küflerle kolay baş edebilmeniz için farklı alternatif yollarını bu yazımızda bir araya getirerek sizlere sunduk. Faydalı olmasını dileriz.

Doğal Yollarla Küf Lekesinden Kurtulun

Küf lekeleri en şikâyet edilen lekelerden biridir. Neyse ki sanıldığı kadar da temizlenmesi zor olmayan lekelerden biridir. Küf lekelerine maruz kalmamak için mutlaka uzun süre kullanmadığınız eşyalarınızı ara sıra havalandırın. Kesinlikle nemli durumda bulunan giysilerinizi ya da benzer eşyalarınızı tam anlamıyla kurutmadan dolaba koymamaktır. Böylece hiçbir şekilde küf lekeleriyle baş etmek zorunda kalmayacaksınız.

Giysilerden Küf Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

Giysilerden küf lekesi çıkarmanın belki de en iyi yollarından biri de karbonatı kullanmak olacaktır. Bunun için yapmanız gereken en etkili ve kolay şey doğru yöntemle işlemi uygulamak.

Küf Lekesinde Karbonat Mucizesi

3 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay bardağından az bir miktarda suyu karıştırarak cıvık bir hamur elde etmeye çalışın. Sonrasında temiz bir diş fırçası yardımıyla küflü bölgeye bu hamurdan sürün. Yumuşak uçlu fırçanız ile dairesel hareketler yardımıyla küf lekesinin geçmesini sağlayın.

Son aşamada yarım su bardağı elma sirkesi ve yarım su bardağı suyu karıştırarak lekenin olduğu alana dökün. Fırça yardımıyla tekrar dairesel hareket uygulayarak lekenin yumuşamasını sağlayın. Son olarak küflü giysinizi çamaşır makinenize atın.

Uygun programını seçerek yerli üretim Türkmatik deterjanı, uygun miktarda çamaşır makinenizin deterjan bölümüne dökün. Böylece kıyafetinizin kumaş dokusuna göre uygun bir program seçin ve çamaşır makinenizi çalıştırın. Yıkamadan sonra küf lekesinden eser kalmadığını görünce siz de çok mutlu olacaksınız.

Giysinizde küf lekesi gördüğünüzde sakın ola çamaşır makinesinde ya da elde yıkamaya çalışmayın. Aksine küf lekesinin, kumaşın daha derinliklere inmesini sağlayabilirsiniz.

Küf Lekesinde Amonyak Mucizesi

Küf lekeleriyle baş etmenin birçok alternatif yolları bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan yöntemlerden biri de amonyak, çamaşır suyu, karbonat ve sirkedir.

Kimyasal içerikli temizlik ürünleri kullanmak zorunda kalacak olursanız, mutlaka işlem sırasında eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.

Doğru yöntemle amonyak ile küf lekesinden kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, ilk olarak eldivenlerinizi takın 1 yemek kaşığı amonyağı yarım çay bardağı suyun içine katın. Seyreltilmiş amonyağı küflü bölgeye dökün. Yumuşak uçlu diş fırçası yardımıyla dairesel hareketler yaparak küf lekesinin çıkmasını sağlayın. Sonrasında bir durulama işleminden geçirin.

Küf giysili giysinizi çamaşır makinenizin içine atın gerekli programı seçin Türkmatik deterjanınızdan yeterli miktarda alın deterjan gözüne dökün. Böylece çamaşırlarınızı yıkamaya başlayın. Şu noktada dikkat etmeniz gereken iki noktaya değinmek isteriz.

Amonyak kimyasal bir ürün olduğundan, mutlaka kullanma talimatlarına uyarak hareket etmenizde fayda olacaktır. kincisi çamaşırlarınız amonyak ile temas ettiğinden dolayı, mutlaka kurutma işlem için açık alanda güneş gören bir yer olmasına dikkat edin. Böylece güneşin ısısı sayesinde çamaşırlarınızdaki tüm mikropların ölmesini sağlayarak, daha hijyen bir hale getirebilirsiniz.

Perdelerden Küf Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

Evde küflenme işlemine maruz kalan bir diğer eşyalardan biri de perdelerdir. İster tül olsun ister güneşlik, nemli bir ortam var ise mutlaka perdelerde küflenmeye maruz kalacaktır. Özellikle kötü kokularını da beraberinde getirerek.

Perdenizde küflenmenin yeni başladığınız fark ettiyseniz tek bir malzeme ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Perdenizi yerinden sökerek, küflenmiş yere yeteri miktarda tuzu dökün, sonrasında yavaşla ellerinizle perdeyi ovalayın. Sert hareketlerden mutlaka kaçının. Perdelerin hassas olduğunu unutmayın. Tuzun etkisiyle küfün tuzu bulaştığını görebilirsiniz.

Sofra Tuzu ile Küf Lekeleriyle Baş Edin

Tuzla seyretmiş olduğunuz küflü alana ılık su dökerek küfün suyla beraber akmasını sağlayın. Sonrasında çamaşır makinenizin uygun programını seçerek perdenizi çamaşır makinesine yerleştirin. Uygun miktarda Türkmatik yerli deterjandan, çamaşır makinenizin deterjan gözüne ekleyin. Uygun sıcaklıkta perdelerinizi yıkayın. İşte bu kadar kolay bir yöntemle, küf lekesinin üstesinden gelebilirsiniz.

Yukarda saymış olduğumuz yöntemlerle inatçı küf lekeleriyle hala baş edemediyseniz, o zaman bire beş oranında kullanacağınız oksijenli su ile inatçı küflerle baş edebilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Halı Temizliğinde Arap Sabunu Mucizesi

Keçe Kumaşı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?