Türk Matik

Kumaş Türüne Göre Hangi Kıyafet Kaç Derecede Yıkanır?

Kumaş türüne göre yıkama

Kumaş türüne göre çamaşır yıkama derecesi farklıdır. Çoğumuzun bildiği bir konu olmasına rağmen bazen aceleden bazen de üşengeçlikten bunu atlatabiliyoruz. Peki, hangi kumaş türü kaç derecede yıkanmalıdır?

Kumaş türüne göre kıyafetlere yapılan bakımlar dahi farklılıklar gösterir. Kıyafetin üzerimizde duruşu, kıyafetin özellikleri ve yapısı, bunların tümü kıyafetin kumaş türü ile ilgilidir. Kıyafetin sahip olduğu dokuyu kaybetmemek ve ilk günkü gibi koruyabilmek için bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekir.

Kumaş türüne göre çamaşır yıkama

Özellikle daha hassas olan kumaşlara sahip kıyafetler için, kıyafetleri kullanırken dikkat edildiği kadar yıkama aşamasında da özen gösterilmelidir. Kıyafetlerin yıkanma esnasında ayarladığınız, suyun sıcaklığı ya da deterjan türü gibi faktörler, kıyafetlerin kumaş türüne göre değişkenlik göstermelidir.

ilginizi çekebilir: Kıyafet Etiketlerinde Yer Alan Talimatlar ve Anlamları

Kumaş Türüne Göre Çamaşır Yıkamak Neden Önemlidir?

Bütün kıyafetlerimizin kumaşları aynı dokuya ve aynı yapıya sahip olmayabilir. İçlerinde daha hassas olanlar, daha inatçı olanlar, renkli olanlar… gibi kategorilere ayrılırlar. İşte tüm bu kategorilere göre farklı bakımlar yapmak gerekir.

Örnek vermek gerekirse her kıyafeti 90 derecelik bir ısıda yıkamanız mümkün değildir. Çünkü kıyafetin kumaşı çok hassas olduğu takdirde 90 derecelik bir su sıcaklığı kıyafete hasar verir. Bazı kumaş türlerinin çekmesine neden olur ya da renkli kıyafetlerin renklerinin solmasına neden olur. Bu gibi sebeplerden dolayı, farklı kumaş türlerine farklı şekillerde dikkat edilmelidir.

Farklı Kumaş Türleri Hangi Sıcaklıkta Yıkanır?

Kıyafetlerin farklı özelliklerine göre değişebilecek yıkama aşamasında en önemli faktör, kumaşın türü ve kıyafetin rengidir. Bu şekilde gruplandırdıktan sonra yıkama sıcaklıkları ve deterjan seçimleri konusunda karar verilir.

İpek kumaşİpek

İpek kumaşlar nazik ve oldukça hassas kumaşlardır. O yumuşak ve hafif dokusunun kaybolmaması için dikkatle yıkanması gerekir. İpek kumaşları hassas yıkama programında 30 derecede ve en düşük sıkma derecesinde yıkamalısınız.

Kadife kumaşKadife

Hassas bir kumaş türü olan kadife, kendi içinde iki çeşide ayrılır; tüyleri yukarıya doğru olan ve tüyleri sola ya da sağa yatık olan kadifeler olarak. Kadife kumaşa sahip kıyafetler yıkanabilir fakat hassas/ narin yıkamadan ve 30- 40 derecede yıkamalısınız. Kumaşa uygun olarak yumuşak bir deterjan seçmeli ve en düşük sıkma ayarında yıkama sağlanmalıdır.

Yün kumaşYünlü

Kış aylarının vazgeçilmez kıyafetlerinden olan yünlü kıyafetler, bize hissettirdiği kadar yumuşak ve narin türlerdir. Yıkama esnasında da aynı şekilde dikkatli davranılması gerekir. 30 derecede ve orta sıkma derecesinde yıkanabilir. Fakat yün içeriği olan ceket ve paltolarınızı makinede yıkamamalısınız. Bunlar için kuru temizlemelerden yardım alabilirsiniz.

Pamuklu kumaşPamuklu

Yaz ayları için muhteşem bir seçenek olan pamuklu kıyafetler aynı zamanda dayanıklı kumaşlardır. Eğer terzilik yapılıyorsa, ölçü alınmadan önce pamuklu kumaş yıkanmalıdır. Çünkü çekme ihtimali, ölçüyü bozabilir.

Beyaz pamuklu kıyafetler 95 derecede, renkli pamuklu kıyafetler 60 derecede, iç çamaşırı gibi daha hassas pamuklı kıyafetler ise 45 derecede yıkanmalıdır. Sıkma derecesini de çok yükseğe almadığınız sürece kırışma problemi yaşamazsınız.

Kot kumaşKot

Üzerimizde duruşlarının aksine hassas bakım isteyen kumaşlara sahiplerdir. Yıpranmaya, renk atmasına, çekmeye ya da bozulmaya müsait kumaşları vardır. kotları çamaşır makinesinde yıkarken 40 derece ideal bir sıcaklık olacaktır. Sıkma derecesini yükseğe aldığınız takdirde açılması zor kırışıklıklara neden olabilir. orta derece sıkma ayarında ve 40 derecede uygun deterjan ile yıkanabilir.

Jarse kumaşJarse

Formunu daima koruyan bir kumaş türüdür. Küçük parçaları narin yıkama programında 40 ya da 60 derecede yıkayabilir ve normal şekilde asıp kurutabilirsiniz.

Pantolon, tshirt gibi daha büyük parçaları ise asarak kurutmanız önerilmez. Bir yere sererek kurutmalısınız. Aksi halde, kıyafetin ıslak ağırlığı ile esneyerek formunu tamamen kaybedebilir.

Keten kumaşKeten

Formu ve kıyafetlerin kalıbı üzerindeki mükemmel etkisi ile keten kumaşlar, herksin mutlaka dolabında bulundurması gereken kumaşlardır. Özellikle yaz ayları ve sıcak günler için uygundur.

Renkli keten kumaşa sahip kıyafetler için 60 derecede günlük yıkama programında yıkama yapılabilir. Daha ince olan keten kumaşlı kıyafetler ise 40 derecede yıkanmalıdır.

KazaklarKazaklar

Hassas ve yün içerebilen kazakları yıkarken, makinede bulunan bütün kıyafetlerin kazak olması sizin için bir artı olacaktır. Kazakları narin yıkamada ve 30 derecede yıkayabilirsiniz. Çok kirli olduğunu düşündüğünüz kazakları ise 40 derecede yıkayabilirsiniz.

perdelerPerdeler

Evi asıl gösteren aksesuarlar olan perdeler, temizlik ve bakım aşamasında en çok soru işareti oluşturan kumaş türüne sahiptir. Perdelerin kırışmasını engellemek ve kuruma sırasında kırışıklıklarının da kendi kendine açılması için kurutma devrini düşük tutmalısınız.

Perdeleri yıkarken narin/ hassas yıkama programını kullanmalısınız. 30 derecede ve düşük devirli sıkma ayarında perdelerinizi yıkayabilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Bildiğiniz Her şeyi Unutun İşte En Etkili Leke Çıkarma Yöntemleri