Türk Matik

Bildiğiniz Her şeyi Unutun İşte En Etkili Leke Çıkarma Yöntemleri

Lekeler nasıl çıkar

Lekeler günlük hayatımızda bize en çok problem çıkaran durumlardan biridir. İş yerinde kahve lekesi, çocuklarımızı parka götürdüğümüzde oluşan çimen lekeleri, yemek yaparken oluşan lekeler… Yıkansa da iz bırakmaya meyilli olan lekelerdendir.

Leke ne kadar zorlayıcı olursa olsun tüm lekeler için farklı çözüm yöntemleri bulunur. Yazımızda günlük kullanılan deterjanların yeterli olmadığı durumlarda uygulanacak farklı yöntemlere yer verdik.

1- Çay ve Kahve Lekeleri

Çay ve Kahve Lekeleri

Çay ve kahve lekeleri günün her saatinde karşılaşabileceğimiz ve temizlemekte zorlanacağımız türden lekelerdir. İçeriklerinden kaynaklı olarak çamaşırlara çok hızlı nüfuz ederek tutunurlar. Bu yüzden temizleme aşamasında da zorluk çıkarır.

İlginizi Çekebilir: Kahve Lekesi Çıkar mı, Leke Nasıl Temizlenir?

Nasıl Çıkar?

Çay ve kahve lekeleri için kullanılabilecek en uygun ve en etkili yöntem soda. Evet günlük olarak kullandığımız ve içilebilen soda. Özellikle çay ve kahve lekeleri üzerinde büyük etkisi görülen soda, lekenin olduğu bölgeye bol miktarda dökülür. Bu şekilde 1-2 saat kadar bekletilir ve temiz bir beze de soda dökülerek lekenin üzeri ovulur.

Merak ediyor musunuz? En Kaliteli Deterjan Hangisidir?

2- Hassas Kumaşlardan Leke Temizleme

Hassas Kumaşlardan Leke Temizleme

Özellikle ipek gibi hassas kumaşlara sahip kıyafetlerimiz lekelendiğinde temizlik yöntemlerinin çok büyük bir kısmını elemek zorunda kalırız. Ya kıyafetten lekeyi çıkaracağız ama bozulmasını göze alacağız ya da lekeli bir şekilde kıyafeti kullanmaya devam edeceğiz. Bunun da bir çözümü var.

Nasıl Çıkar?

Hassas kıyafetlerden leke temizlemek için tek ihtiyacımız olan mısır nişastası ve bir diş fırçası. Kıyafetinizde leke oluşur oluşmaz üzerine mısır nişastası dökün ve böyle 20 dakika kadar bekletin. Mısır nişastası kıyafete işlemeye başlayacaktır. Sonrasında temiz bir diş fırçasıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Mısır nişastasının mat yapısı ve sürtünmeyi azaltıcı özelliği ve diş fırçasının ince kıl yapısı birleştiğinde hassas kıyafetlerdeki lekelerin her noktasına ulaşarak temizlik sağlayacaktır. Bu işlemler bittikten sonra makinenizde kıyafetinizi her zaman yıkadığınız ayarda yıkayabilirsiniz.

 

3- Kırmızı Meyve Lekeleri

Kırmızı Meyve Lekeleri

Kırmızı orman meyvelerini çocuk, yaşlı demeden herkes sever. Bu güzel meyvelerin tek eksi yönü bazen çok sulu olabilmeleri ve çamaşırlar üzerinde inatçı leke oluşturabilmeleridir. Meyve lekelerinin çıkmasının zorluğunun sebebi, doğal renklerden oluşması ve yoğun bir pigmentasyona sahip olmasıdır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan meyve asitleri, lekelerin çamaşır dokularına çok çabuk yerleşmesine yol açar.

Nasıl Çıkar?

Limon, orman meyvelerinin lekesini temizlemek konusunda imdadınıza koşacak. Bir miktar limon suyunu lekeye bölgeye dökerek kısa bir süre bekleyin. Lekeli bölgeye yeterince işledikten sonra hafifçe ovuşturarak daha sonra makinede yıkayabilirsiniz. Alternatif bir başka yöntem olarak da bir parça limonu keserek direkt lekeli bölgeyi bu limon parçasıyla ovalayabilir daha sonrasında makinede yıkayabilirsiniz.

4- Kırmızı Şarap Lekesi

Kırmızı Şarap Lekesi

Kırmız meyve lekelerinden sonra en inatçı leke olarak bilinen kırmızı şarap, içeriğinde bulunan asitler ve oluşumunda yer alan fermantasyon nedeniyle lekelerin yerleşmesini kolaylaştırır. Özellikle üzerinden kısa bir süre de olsa zaman geçmiş kırmızı şarap lekelerini çıkarmak bazen kabus olabilir.

Nasıl Çıkar?

Şarap lekesinin ne kadar zor bir leke olduğunu tecrübe eden herkes bilir. Ne malzemeler denenirse denensin o leke bir köşede kalır ya da kıyafeti zaten yıpratmıştır bile. Kırmızı şarap lekesini çıkarabilen en iyi şeyin beyaz şarap olduğunu söylesek? Evet, kırmızı şarap lekesi olan yere leke oluştuğu anda beyaz şarap damlatmak, kırmızı şarap lekesini çözerek silikleşmesini hatta yok olmasını sağlayabilir.

5- Çikolata Lekeleri

Çikolata Lekeleri

Çocuklu bir ailede yaşıyorsak ya da çikolataya düşküm insanlarsak çikolata lekesinin ne kadar inatçı olabileceğine de şahit olmuşuzdur. İçeriğinde barındırdığı yağlar ve katkı maddeleriyle birlikte çamaşırlara hızlı şekilde işler ve lekenin çıkması zorlaşır. Yoğun şeker içeren ve renklendirici bulunan pek çok ürün gibi çikolata lekesi de zorlu bir lekedir.

Nasıl Çıkar?

Beyaz sirke. Temizlik ürünleri arasında en etkili ve en hızlı çözüm veren ürün olan beyaz sirke, çikolata lekesi ve benzeri lekede de hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Beyaz sirke ile leke çıkarmak için yapmanız gereken 1 ölçü oda sıcaklığında suya 4 ölçü beyaz sirke koyarak su ile seyrelttikten sonra lekeli bölgeyi bu karışımda en az 30 dakika bekletmelisiniz. Lekenin hafiflediğini göreceksiniz. Leke hafifledikten sonra çamaşır makinasında her zaman yıkadığınız ayarda yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Vişne – Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

6- Çimen Lekesi

Çimen Lekesi

Parklarda, bahçelerde ya da kendi evinizde keyif yapmak için uzandığınız çimenler keyif bittikten sonra daha büyük bir keyifsizlik verebilir. Çimen lekeyi özellikle kumaş türevi kıyafetlerde hızla emilir ve kıyafete yerleşir. Bu yüzden çıkarılması da zaman zaman zorlayıcı olabilir. Çimen lekesi için bu kadar çözüm ararken bulacağınız basit sonuçlar sizi şaşırtacak.

Nasıl Çıkar?

Çimen lekesini, çamaşır makinasına gerek duymadan elinizde çitileyerek dahi çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Biraz alkolü su ile seyrelterek leke olan bölgeye uygulayıp kısa bir süre bekleyin. Karışım leke bölgesine iyice işledikten sonra elinizde çitileyerek dahi lekenin çözündüğüne şahit olacaksınız.

Kot kıyafetlere çimen lekesini yok etmek kumaşlardan daha zorlayıcıdır. Kalın ve sert bir türe sahip olan kotlar, lekeyi daha sıkı tutacak ve temizlik de bir o kadar zor olacaktır. Kotlardan çimen lekesini temizlemek için de lekenin olduğu bölgeyi nemlendirerek mümkünse bir diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Sonrasında oksijenli su ya da ispirto ile durulayın. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Oluşan leke her ne olursa olsun ilk etapta çok sıcak su kullanmak, lekenin pişerek kıyafete daha fazla işlemesine neden olacaktır. Çok soğuk su kullanmak da lekenin donmasına ve hareketini sabitlemesine neden olur. Bütün lekeye oda sıcaklığında su kullanılarak müdahale edilmelidir.