Türk Matik

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar, Püf Noktaları Nelerdir?

Mürekkep lekesi, en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Her evde mutlaka bir mürekkep lekesi vakası yaşanmaktadır.   Kıyafetlerimizde unuttuğumuz tükenmez kalemlerin bıraktığı mürekkep lekesi, çocukların duvarlara ya da mobilyalara çizdiği kalem lekeleri, çantada unutulan renkli tükenmez kalemlerin bıraktığı mürekkep lekeleri… Saymakla bitmeyecek birçok kalem lekeleri ile mutlaka karşılaşabiliyoruz.

Mürekkep lekesi görünce çoğumuzun dünyası başına yıkılır. Böylesine baş edilmesi kolay ve zahmetsiz olmadığı için bu durumu yaşamak çok normaldir. Hele ki sevdiğimiz kıyafetlerde ya da çokça para harcadığımız mobilyalarda ise bu daha çok canımızı sıkmaktadır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Anlayacağınız hemen her yerde mutlaka başımıza gelebilecek bir mürekkep lekesi vakası yaşanacaktır. Beki böyle bir durumla karşılaşırsanız ne yapmanız gerekeceği konusunda bilgi sahibi değilseniz sizler için en etkili yöntemlerle, mürekkep lekesi nasıl çıkar? Bundan bahsedeceğiz. Bugün öğreneceğiniz tüm püf noktaları, zahmetsiz bir şekilde, mürekkep lekesi bulaşmış tüm eşyalarınızda güvenle uygulayabilirsiniz.

Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

En çokta kulağa ürkütücü gelen mobilyalardaki mürekkep lekeleri, bizi en çok korkutan şeydir. Çünkü büyük bir zahmet ve çaba gerektiren bir lekedir. Mobilyalarda büyük eşya oldukları için, çamaşır makinesinde yıkama gibi bir şansa sahip değiliz. Peki, mobilyalarda mürekkep lekesinin kolay ve pratik bir yöntemi olduğunu size söylesem, ne dersiniz? İnanılması biraz size güç gelebilir ama sadece bir kolonya ile bu işin üstesinden, kolayca gelebileceğinizi söyleyebilirim.

Mürekkep lekesinden kolayca ve zahmetsizce kurtulabilmeniz için, temiz bir pamuklu bez ile kolonya işinizi görecektir. Mürekkep lekesi oluşan bölgenin üzerine yeteri kadar kolonya dökün. Hafif nemli pamuklu bez ile leke olan yerin üstünü silin. Birkaç kez daha bu işlemi tekrar edin. Ara ara bezinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Sizde göreceksiniz ki mürekkep lekesinden eser kalamayacaktır.

Kıyafetlerde Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinizde oluşan mürekkep lekelerinden de kolayca kurtulmak pek mümkün… Tek yapmanız gereken kolay bir leke çıkarıcısından faydalanmak. Mürekkep lekesi oluşan bölgeye, keke çıkarıcıyı dökün biraz bekleyin. Daha sonra su altına tutun ilk mürekkep lekelerinden kurtulun.

Tekrar eden bir mürekkep lekesi hala var ise, bir kabın içine mürekkepli kıyafetinizin o kısmını koyun. Üstünü geçecek şekilde süt ekleyin. Bir gece boyunca bekleyin. Daha sonra biraz karbonatı lekeli kısma dökün. Temiz bir diş fırçası yardımıyla mürekkep lekesinden kurtulun. Kıyafetinizi çamaşır makinesine koyun, Türkmatik yerli deterjan ekleyin. Kıyafetinizin kumaş tütüne göre makinenizi yıkama programına getirin. İşte bu kadar

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Her çocuklu evde mutlaka yaşanan mürekkep vakalarının başında gelen boyalı duvarlar, kimsenin korkulu rüyası olmasın. Oldukça basit ve kolay bir yöntem ile mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz. Tek yapmanı gereken şey, temiz bir bezin üzerine cif dökün. Daha sonra mürekkep oluşan bölgeyi iyice silin.

Birkaç işlemden sonra etkili ve olumlu bir sonuç alabilirsiniz. İkinci alternatif olarak, kolonya yardımı ile de duvardaki mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Parkelerde Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Çocukların yerleri çizmekten keyif aldığınız çocuklu aileler bilir. En sık mürekkep lekesine maruz kalan yerlerden biri de zemin yüzeylerdir. Parke ahşap bir yapı olduğu için mürekkep lekesi olunca bizleri korkutabilmektedir. Sizinle paylaşacağımız yöntem ile artık hiç korkmaya gerek duymayacaksınız.

Evinizde sıradan bir kolonya ile temiz bir bez yardımıyla mürekkep lekesinden kurulabilirsiniz. Kolonya yok ise cif temizleyiciyi, mürekkep lekesi oluşan yüzeye dökün. Nemli bir bez yardımıyla birkaç kez o bölgeyi temizleyin. Etkili bir sonuç ile karşılaşınca sizde şaşıracaksınız.

Halı Üzerinde Mürekkep Lekesi Nasıl Geçer?

Halı üzerine dökülen mürekkep lekesinden kurtulmanın kolay yolu, sirke ile mümkündür. Mürekkep lekesi oluşan bölgeye biraz sirke dökün, daha sonra nemli bir bez ile dairesel hareketler yaparak silmeye çalışın. Bu tekniği yaparken, yukarı aşağı şeklinde silme işlemini yapmayın. Halınızın uç kısımları mürekkep lekesine maruz kaldıysa, söylediğimiz işlemi yaptıktan sonra, halının altına küçük bir leğen koyun ve sabunlu su ile yıkayın. Daha kesin sonuç aşabilirsiniz.

Mürekkep lekesinin daha fazla alana bulaşmasını sağlarsınız. İstediğiniz sonucu yakalayamazsınız, bir miktar kolonyayı halının üzerine dökün. Biraz bekledikten sonra, nemli bir bez yardımıyla mürekkep lekesini silin.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir.

Yünlüler Nasıl Yıkanır

Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır