Türk Matik

Kim Korkar Nar Yemekten! Basit Yöntemlerle Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Nar lekesi, tüm lekelerden daha ürkütücü ve daha zahmetli gelen lekelerden bir tanesidir. Havaların soğumaya başlamasıyla beraber nar meyvesi tezgâhlardaki yerini almaya başlamış durumda. Nar meyvesi kış mevsiminde sıklıkla tüketilen lezzetli meyvelerden bir tanesidir.

Evdeki Yöntemlerle Nar Lekesinden Kurtulun!

Nar Lekesi

Nar meyvesi lezzetli ve faydalı olmasına rağmen, ayıklanmasının zorluğundan dolayı bazı kimseler yemeyi pek tercih etmemektedir. Meyvenin ayıklanmasının zorluğunun ötesinde, nar meyvesi ayıklandığında maalesef ki etrafına bir sürü leke izi bırakmaktadır.

Nar meyvesi ayıklanmaya başlandığı gibi hem üstümüzdeki kıyafetlere hem de gidebildiği kadar uzaktaki nesnelere kadar sıçramaktadır. Bu durum oldukça can sıkıcı ve de uğraştırıcıdır. Sırf bu nar lekesinin oluşturduğu izlerden dolayı pek çok kişi nar yemekten uzak durmaktadır.

Nar lekesinin kıyafetlerde bıraktığı lekeler ve başka zeminlerde bıraktığı izler, doğru yol ve yöntem izlenmediğinden inatçı birer lekeye dönüp geçmemektedir. Nar lekelerine doğru yöntemler uygulandığında kolay bir şekilde lekeler geçmektedir.

En zorlu inatçı nar lekelerinden kurtulmanız için araştırmalar yaptık. Evde basit birkaç yöntemle zahmetsiz bir şekilde nar lakelerinden kurtulabilirsiniz.

Halıdan Nar Lekesi Nasıl Geçer?

Spreyli bir şişenin içine aynı ölçülerde sirke ve suyu boşaltıp iyice karıştırın. Halının üzerindeki nar lekesinin üzerine bir miktar karbonat dökün. Şişedeki karışımdan birkaç kez dökün. Yaklaşık 15-20 dk. Bekleyin.

Yumuşak ve temiz bir bez ile halının üzerindeki karbonatı almaya çalışın. Karbonata tutunan nar lekelerini aldıktan sonra kalan lekeleri temizlemek için sıvı deterjan dökün. Yumuşak uçlu bir diş fırçası il lekeleri dağıtmadan fırçalayın. Sonrasında ılık su yardımı ile halının temizlenmesini sağlayın.

Sade soda ile de halıdaki nar lekelerinden kurtulabilirsiniz. Halının üzerine direk sodayı dökün. Bir kaç dakika bekledikten sonra sıvı deterjanı direk halının üzerine dökün. Temiz bir bez ya da diş fırçası yardımıyla lekeyi temizleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, lekenin daha fazla alana dağılmamasına dikkat etmektir. onun için dairesel hareketlerle halınızı temizlemeye çalışın. Bu yöntemi nar lekesine maruz kalan her cin halılarınız için bu gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Duvara Sıçrayan Nar Lekesi Nasıl Geçer?

Ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka ayıklamaya çalışacağınız nar lekesi hem giysilerinize hem de duvar sıçrayacaktır. Duvardaki nar lekesi temizlendikten sonra mutlaka izi kalmaktadır. İşte tam da bu noktada size yardımcı olacak etkili çözümleri paylaşıyoruz.

Nar lekesine maruz kalır kalmaz hemen o lekeden kurtulmaya çalışın. Nar lekesi ne kadar kalırsa o kadar inatçı bir hal alır. İşinizi daha kolay v temiz kılmak için nar lekesini hafife almayın ve sonra temizlerim diye de ertelemeyin.

Kolonya sayesinde duvardaki nar lekesinden kolay ve zahmetsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz. Duvarınıza sıçramış nar lekesinin üzerine biraz kolonyadan sıçratın. Sonra temiz ve yumuşak dokulu bir bez ile dairesel hareketlerle nar lekesinden kurtulun.

Bezinizin yumuşak olmasına dikkat ettiğiniz gibi sert ve baskılayıcı hareketlerden kaçının. Aksi takdirde kaç yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Duvarınızı aşındırmaktan kaçının.

Çamaşırlardaki Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar yemek bazen gerçekten pişmanlık vermektedir. Narı ayıkladığınız andan itibaren hemen her yere sıçramaktadır. Giysilerinizden ya da masa örtülerinize bulaşan nar lekelerinden kurtulmanın kolay yöntemlerini de sizler için araştırdık.

Tek yapmanı gereken şey beyaz sirkeden faydalanmak olacaktır. Aynı ölçülerde beyaz sirke ve suyu sprey bir şişeye dökün. İyice karıştırdıktan sonra nar lekesinin bulunduğu bölgeye uygun miktarda serpin. Yaklaşık 5-10 dk. Bekleyin.

Leke yumuşadıktan sonra lekenin üzerini sıvı bulaşık deterjanı dökün ve hafifi bir şekilde çitileyin. Ya da yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla lekeyi etrafa dağıtmadan fırçalayın. Böylece lekenin yumuşadığını görebilirsiniz. Bir kere de duruladıktan sonra çamaşırınızı çamaşır makinenizin içine atın. Deterjan gözüne yerli üretim toz deterjan Türkmatik’i uygun miktarda dökün.

Çamaşırınınız cinsine göre uygun sıcaklıkta çamaşır makinenizi çalıştırın. Yıkama işleminden sonra çamaşırlarınızda nar lekesinden eser kalmayacaktır. Sizde bundan sonra nar yemenin keyfini çıkarın…

Her zorlu lekeyle baş etmenin et etkili yöntemi yerli üretim toz deterjanı Türkmatik kullanmak olacaktır. Türkmatik yerli çamaşır deterjanı çamaşırlarınızdaki en inatçı lekeleri çıkarırken, aynı zamanda çamaşırlarınızın dokularına zarar vermez aksine korur.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Ter Lekesi Nasıl Çıkar?
Küf Lekesi Nasıl Çıkar?