Türk Matik

Kıyafetlerden Demir Pası Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekesi

Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan lekelerden olan demir ve pas lekeleri, pek çok zaman kıyafetlerden giderilemediği için büyük sorun olmuştur. Demir ve pas lekelerinin neden olduğu yıpranma için ise hemen hemen hiç çözüm bulunamamıştır.

Lekeleri karşı etkili içeriği ile ön plana çıkan Türkiye’nin yerli deterjan markası Türk Matik ile kolaylıkla demir pası lekesinden kurtulabilirsiniz. Çamaşır makinesinde uygun programı seçerek, kıyafetinizin türüne göre Türkmatik White, Türkmatik Color veya Türkmatik Bleacher kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Enzimleri açısından mevcut deterjanlardan çok daha yüksek enzim gücüne sahip olan Türkmatik deterjanları ile kolay bir şekilde lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda, hali hazırda yanı başınızda Türk Matik yokken kıyafetlerinizden demir pası lekesini nasıl çıkartacağınızı anlatacağız.

pas lekesi çıkarma

Demir Pası Lekelerinden Kurtulmanın Etkili 2 Yolu

Demir pası lekesi, zor lekeler arasında yer alır. Çıkmasının zor olması bazen kıyafetlerin çöpe gitmesine de neden olabilir. Fakat durun! kıyafetlerinizi çöpe atmadan önce aşağıda vereceğimiz yönleri de deneyin. İşte demir pası lekelerinden kurtulmanın etkili yolları…

Limon Pas Lekesi Çıkarma

Limon, içerdiği doğal asitler ve güçlü kaldırma kuvveti sayesinde, pek çok lekeden olduğu gibi pas lekelerinde de işinize yarayacaktır. Aynı zamanda pastan kaynaklı kumaş yıpranmaları konusunda, lekeyi çıkarırken kumaşı yormayacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan iki malzeme, tuz ve limon olacaktır.

Öncelikle Limonu ikiye keserek iç kısmına tuz dökün. Sonrasında lekenin olduğu bölgeyi bu tuzlu limonla hafifçe ovalayın. Bir süre bu işleme devam ettiğinizde, lekenin gevşemeye başlamış olduğunu göreceksiniz.

Limonun içerisinde bulunan asidin, kıyafete daha fazla zarar vermesini engellemek adına, ovalama işlemi bittiğinde, kıyafeti sıcak suyla iyice durulayın. Sonrasında kıyafetinizi her zaman yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Amonyak İle Pas Lekesi Çıkarma

Pas lekesi, her ne kadar inatçı ve can sıkan bir leke olsa da amonyak ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Uygulamaya başlamadan önce amonyağı direkt şekilde solumayacağınıza ve ısı kaynağına ya da ateşe maruz bırakmayacak bir yerde işlem uyguladığınıza emin olun. Uçucu ve yanıcı bir madde olan amonyak, tutuşabilir.

Lekeli bölgeye bir miktar amonyak damlatın. Amonyağın yayılması için bir süre bekleyin. Sonrasında bir fırça yardımıyla ya da ellerinizle lekeli bölgeyi çitileyin. İşlemler bittikten sonra kıyafetinizi her zamanki yıkadığınız ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan pas lekesi nasıl çıkar

Halı, kilim ya da bunun gibi sert ve kalın tüylü yerlerde pas lekesi oluştuğu takdirde ilk yapılması gereken, lekeyi bir ıspatula ya da halıyı delmeyecek sivrilikte bir aletle kazımaktır.

Halından pas lekesini kazırken dikkat etmeniz gereken şey ise, halının tüylerine zarar vermemek adına keskin malzemeler kullanmamaktır. Kredi kartı, kartvizit ya da plastik şişeden kesebileceğiniz küçük bir kısım bu işlemde işinize yarayabilir.

Lekeyi kazıdıktan sonra Türk Matik ve bir miktar sıcak suyu karıştırın, biraz koyu bir kıvam alması gerekiyor. Sonrasında lekeyi kazıdığınız bölgeye bu karışımı dökün. Lekenin nüfuz ettiği her yere yetişebilmesi için, karışımı döktüğünüz yere bir süre boyunca bastırın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra temiz bir bez yardımıyla hafifçe silin.

Hala leke bulunuyorsa limon işlemini halılar için de kullanabilirsiniz. Bir miktar limon ve üzerine eklediğiniz tuzla, lekeli bölgeyi ovalayın. Sonrasında lekenin bulunduğu bölgeye göre, temiz ve ıslak bezlerle birkaç defa silerek durulayın.

İlginizi Çekebilir: Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Kotlardan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz sirke, hepimizin duymuş olduğu ve zaman zaman ev temizliğinde de bize yardımcı olan bir üründür. Pek çok lekede olduğu gibi kot kumaşların üzerinde bulunan pas lekeleri konusunda da yardımcı olacaktır.

Lekeli olan kıyafeti temiz bir zemine düzgünce yayarak başlayın. Sonrasında lekenin bulunduğu yerin arka kısmına temiz bezler yerleştirin. Çünkü işlem sırasında pas lekesi akarak arka tarafa geçebilir.

Lekeli olan kısma bolca beyaz sirke uygulayın ve bir süre bekleyin. Sonrasında lekenin üzerine kağıt havlularla yavaş yavaş bastırarak, lekenin havlulara geçmesini sağlayın. Kıyafeti, doğrudan güneş ışığı altında kurumaya bırakın. Böylece, kalmış olabilecek lekeler de beyaz sirke ve güneş ışığı etkisiyle yok olacaktır. Sonrasında çamaşır makinasında, kıyafetinizi her zaman yıkadığınız ayarda yıkayabilirsiniz.