Türk Matik

Pileli Kıyafetler Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pileli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Pileli kıyafetler çok şık ve zarif kıyafetlerdir. Hemen hemen herkesin dolabında pileli etek, pileli elbise ya da pileli pantolon mutlaka vardır. Özellikle son zamanlarda çokça moda haline gelen pileli etek ve elbiseler, her mevsimde tercih edilen kıyafetler olmuşlardır.

Pileli kıyafetler nasıl yıkanır? sorusuna çoğunlukla cevap bulamayan bayanlar, bu tarz kıyafetleri kullanmaktan kaçınmaktadırlar. pileli giysiler oldukça dikkat ve özen gösterilmesi gereken kumaşlardır. gereken özen ve dikkat sağlandığı taktirde, pileli kıyafetler hem günlük hayatta, hem de özel günlerde tercih edilebilen giysilerdir.

Pileli kıyafet alırken hepimizin bildiği bir gerçek var ki pileli etek ya da pileli elbiseler yıkama esnasında, çok dikkat ve özen gerektiren giysilerdir. Doğru yıkanmadığı takdirde, pileli kıyafetler buruşup kırışabilmektedir. Maalesef ki ütülenip eski haline getirilmesi de çok zor nerdeyse imkânsızdır.

Bu yazımızda pileli kıyafetlerinizi yıkarken neye dikkat etmeniz gerektiği, pileli kıyafetler nasıl yıkanır, pileli kıyafetler çamaşır makinesinde yıkanır mı? Sorularına cevap alabileceksiniz.

Pileli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Pileli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Pileli kıyafetler ister elde yıkanırken, ister makinede yıkanırken çok dikkat edilmesi gereken hassas kıyafetlerdir. Onun için pileli kıyafetinizi yıkarken, Türkmatik yerli deterjan ile yıkayarak kumaşınızın dokusunu ve rengini bozmadan yıkayabilirsiniz. Sakın kıyafeti bükmeyin. Bükülen kıyafet daha çabuk ve kolay bir şekilde deforme olacaktır.

Pileli Kıyafetler Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanmalıdır?

Makinede yıkamayı tercih ettiğinizde, makinenizi hassas yıkamalar için ayarlamanız gerekmektedir.

Çamaşır makinesine koymuş olduğunuz kıyafetiniz için. Az miktarda Türkmatik yerli deterjanı, makinenizin deterjan gözüne koyun. Ve yıkama işlemini gerçekleştirin.

Pileli kıyafetlerinizi makinede Türkmatik yerli deterjan ile yıkadıktan sonra, sıkma işleminin fazlaca kuvvetli olmamasına dikkat etmelisiniz. Sıkma işlemim kıyafetinizin şekline zarar verecektir.

Ayrıca makinede yıkama işlemini seçtiğinizde, kıyafetinizi bir torba içeresine koyun. Böylece daha korunaklı bir yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kendimde bizzat pileli kıyafetlerimiz makinede yıkamak istediğimde, pileli kıyafetim dışında makineye başka çamaşır koymadan yıkama işlemini gerçekleştiriyorum. Az miktarda Türkmatik yerli deterjanı da yıkama işlemi sırasında kullanıyorum.  Ayrıca kısa bir program tercih ediyorum. Böylece pileli kıyafetim ilk günkü gibi bir görünümünü koruyabiliyor.

Ayrıca bir diğer püf noktamız daha var. Bu biraz sizi uğraştırabilir. Pileli kıyafetinizin alt kısımlarını sıkı bir iple bağlarsanız, ya da pilenin alt kısımlarını bağlarsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Pileli Kıyafetler Elde Nasıl Yıkanmalıdır?

Pileli kıyafetlerinizi makinede yıkayarak riske atmak istemiyorsanız, diğer bir seçenek elde yıkamak olacaktır. Peki, elde yıkanırken nasıl neye dikkat etmek gerekir? Bu konuda sizlere deneyimlerime dayanarak anlatmak isterim. Pileli kıyafetler nasıl yıkanır sorusuna bir de bu açıdan bakalım.

Geniş bir kaba ılık suyu dökün. Türkmatik yerli deterjanın az bir kısmını suda köpürtün. Daha önceden pileli kıyafetinizin, uç kısımlarını bir ip yardımı ile sıkıca bağlayın, ya da dikin. Kıyafetinizi köpüklü ve ılık suya batırın. Yarım saat bekletin. Yarım saat bekledikten sonra ilk suyunuzu dökün böylece kiri biraz almış olursunuz.

Çamaşır leğeninin içerisine tekrara ılık su ve Türkmatik yerli deterjan döküp köpürtün. Kıyafetinizi ılık ve köpüklü su içerisinde yumuşak bir şekilde yıkamaya özen gösterin. Kesinlikle çitileme ya da benzer bir işlem yapmadan yıkayın. Son durulama kısmında ise her hangi bir yumuşatıcı ile kıyafetinizi durulayın. Kıyafetin suyunu sıkma noktasında ise, kesinlikle sert bir şekilde sıkma yapmayınız. Sadece ilk suyunu almak için avuçlarınız içine alarak biraz suyunu salmasını bekleyin. Daha sonra banyoda temiz bir yere koyarak suyunu iyice salmasını bekleyin. Kurutma işlemi içinde kıyafetinizin türüne göre seçim yapmalısınız.

Pileli kıyafetinizi triko ise kurutma işlemini asla asarak yapmamalısınız. Sadece temiz bir zemine ya da metal çamaşır teli üzerine sererek kurutmaya dikkat edin. Aksi takdirde kıyafet kendiniz salacak ve yapısı bozulacaktır.

Bu talimatlar altında dikkatli ve özenli bir yıkama yaparsanız, pileli kıyafetinizi yıllarca kullanabilirsiniz. Hatta hiçbir zaman ütü yapmak zorunda kalmadan.

Pileli Kıyafetler Nasıl Ütülenmelidir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz talimatları doğru bir şekilde izlerseniz, pileli kıyafetlerinize herhangi bir ütü işlemi gerekmeyecektir. Ola ki küçük dokunuşlar isterse bu noktada, ütü yaparken kıyafetinizin pilelerinin çizgi boyunca ütülemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca yüksek bir ısı ile ütü yapmayın. Böylece kumaşınızın yapısınız ve dokusunu korumuş olur. Pileli kıyafetler nasıl yıkanır sorusuna etraflıca yanıt verdiğimiz bu yazımızda yer alan önerileri uygulayarak kıyafetlerinizi daha sağlıklı şekilde yıkayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kot Yıkama Önerileri

Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?