Türk Matik

Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Renkli kıyafet yıkama

Renkli kıyafetleri yıkarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında derlediğimiz bilgileri Türkiye’nin yerli deterjan markası Türkmatik olarak sizlere sunuyoruz.

Ev hanımlarının en çok şikâyet ettiği konulardan biri de renkli kıyafetlerin nasıl yıkaması gerektiği hakkında pek bilgi sahibi olamamak. Renkli kıyafetlerde renk solmasının pek çok nedeni vardır. Yanlış yıkama programından dolayı, fazla deterjana maruz kalma, kıyafetlerin güneşe maruz kalacak şekilde kurutulması gibi durumların neden olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni almış olduğumuz kıyafetlerin kısa süre içinde renklerinde bir solma olduğunu fark edince canımız elbette sıkılıyor. Hele ki o rengi solan kıyafet, çok sevdiğimiz bir kıyafetse… Peki, böyle durumlarla bir daha karşılaşmamak için bir daha ne yapabilir.

Renkli kıyafetler nasıl yıkanır

Uzun süre renkli kıyafetlerin rengini nasıl koruyabiliriz?  Renkliler nasıl yıkanmalıdır? Renkliler nasıl yıkanmalıdır? Renkli kıyafetleri yıkamamanın püf noktaların nelerdir? Bu tarz sorular aklınıza takıldıysa ve cevabını araştırıyorsanız. Tüm soruların yanıtını şimdi burada alabileceksiniz.

Belki de renkli kıyafetleri yıkama konusunda pek bir bilgiye sahip olmadığınız için, kıyafetlerinizin rengi soldukça sizin de canınız sıkılmakta. Artık hiçbir şey canınızı sıkamayacak. Burada öğrendiğiniz püf noktalar sayesinde artık tüm yıkama işlerinden keyif duyacak, uzun süreli renkleri solmayan kıyafetlerinizi giyebileceksiniz.

Hangi renk kıyafetleriniz olursa olsun, tüm yıkama yapacağınız kıyafet ya da diğer yıkama isteyen şeyler için mutlaka kumaşına ve rengine göre gruplama yapmalısınız.

1- Renge Göre Gruplama Yapın

Yıkamaya planladığınız çamaşırlarınızı, öncelikle renkliler ve beyazlar olacak şekilde farklı kirli sepetinde toplayın. Daha sonra yıkamayı düşündüğünüz beyazlar için, beyazlar ve açık renkliler olacak şekilde belirleyip öyle yıkama yapmalı. Yıkamayı istediğiniz renkliler içinse renkliler ve koyu renkliler olacak şekilde yıkama yapmalısınız.

2- Yıkamanın Derecesine Göre Gruplama Yapın

Renkli kıyafetlerin yıkama dereceleri 30-40 derece arasında düşük bir ayarda yıkanmalıdır. Yüksek bir ayarda yıkama yapmak fazla sıcağa maruz kalacağından renklilerininiz rengini soldurmaktadır. Ayrıca yıkama yapacağınız esnada kıyafetlerinizin üzerindeki etiketleri mutlaka kontrol edip, yıkamayı ona göre belirleyin. Farklı yıkama gerektiren kıyafetlerinizi, bir arada yıkamaya karar verdiyseniz. En az derece önerisinde bulunan etikete göre karar verip yıkama yapabilirsiniz.

3- Kıyafetlerinizi Kumaşa Göre Gruplayın

Kumaşa göre gruplama yaparak, kıyafetlerinizin sentetik, pamuklu, ipek, kaşmir ve yünlü çamaşır olacak şekilde belirleyin makinede yıkama yapmalısınız. Makinenizin buna göre programlanmış ayarları, sıkma ve su sıcaklığını belirleyecektir.

Bazı çamaşır makinelerinde renklilerin korunması için özel olarak programlarda vardır. Ayrıca renkli kıyafetlerinizi yıkayacağınız yapacağınız zaman fazla deterjana maruz bırakmayın. Fazla deterjan demek, fazla renk solması demektir.

4- Yeni Aldığınız Çamaşırı Önceden Yıkama Testinden Geçirin

Yeni aldığınız herhangi bir çamaşırı diğer kıyafetlerinizle hemen yıkamaya başlamayın… Eğer renk vereceğinden şüphe duyuyorsanız, öncelikle çamaşır makinesinde kısa bir programda, yerli deterjan markalı bir ürün ile yıkamayı yapın. Suya renk verdiyse bundan sonra tek başına yıkama yapmalısınız. Renk vermiyorsa bundan sonra diğer çamaşırlarınızla beraber yıkama yapabilirsiniz.

5- Leke Çıkarıcı Bir Ürün Kullanacaksanız Talimatlara Dikkat Edin

Birçok leke çıkarıcının bilinçsiz bir şekilde kullanımından dolayı, renkli kıyafetlerin rengini soldurabilmektedir.  Sizde böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka aşağıda vereceğimiz talimatlar ışığında hareket ederek güzel sonuçlar elde edin.

  1. Satın almış olduğunuz leke çıkarıcının arkasındaki kullanma talimatlarını mutlaka okumalısınız. Aldığınız ürünün renkli kıyafetler için uygun olup olmadığından emin olun.
  2. Leke çıkarıcının renkli kıyafetler için uygunluğu var ise, talimatlar doğrultusunda lekeli bölgeye doğrudan uygulayın. Mutlaka öneriler doğrultusunda hareket edin.
  3. En sonunda çamaşırınızın etiketinde yazıldığı gibi yıkama talimatına uygun bir şekilde yerli deterjan markalı bir ürün ile yıkama yapın.

6- Renkli Kıyafetlerinizi Kurutma Aşamasında Fazla Güneşe Maruz Bırakmayın

  1. Pek çok kişinin sık yaptığı yanlışlardan biridir. Renkli kıyafetlerinizi eğer açık hava da kurutacaksanız mutlaka direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Ve gereğinden fazla açık havada bulundurmayın, rüzgâra ve güneşe fazla maruz kalan çamaşırların renkleri çabuk solacaktır. Rüzgâra fazla maruz kaldığından da dokusu bozulacaktır.
  2. Çamaşırlarınızı açık hava yerin, çamaşır kurutucu makinelerinde kurutuyorsanız. Mutlaka talimatlar altında hareket etmelisiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Keçe Kumaşı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çamaşırlardaki Kötü Kokular Nasıl Geçer?