Türk Matik

Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir? | Pratik 7 Yöntem

Sararmış yatak nasıl temizlenir? Sağlıklı bir uyku için temiz ve rahat bir yatağa sahip olmak şarttır. Temiz bir yatakta uyumak, insanı hem ruhen hem de bedenen çok mutlu etmektedir.

Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir?

Yatak Temizliğinde En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Yatak temizliği günlük diğer ev temizlikleri kadar pratik bir iş değildir. Kirlenen giysiler ya da çamaşırla doğrudan makineye atılarak hijyeni sağlanmaktadır. Ama maalesef ki yatak temizliği bu kadar basit olmamaktadır. Yatağı çamaşır makinesine atma gibi bir şansımız olmadığı için yatak temizliği ilk olarak biz bayanları biraz ürkütmektedir.

Farlı teknik ve yöntemlerle yatak temizliği sağlanırken ayrıca biraz da bilek gücüne ihtiyaç duyulmaktadır bu noktada…Yatak temizliği yaparken sizlere yardımcı olabileceğiniz düşündüğümüz birkaç püf noktayı bu yazımızda bir araya getirdik, eminiz ki faydalı bir yazı olacaktır

Karbonat Mucizesini Deneyin

Yatakta oluşan sarı lekelerden nasıl kurtulurum? Diye düşünüyorsanız mutlaka karbonat mucizesini yatağınızda denemelisiniz.

  • Yatağınızda oluşmuş sarı lekelerden kurtulmak için bir miktar karbonatı lekenin oluştuğu bölgeye dökün.
  • Sprey bir şişedeki suyu karbonatın üzerine bir iki kez sıkın. Yarım saat bekleyin.
  • Etkili ve yumuşak bir bez ile yatağınızdaki karbonatı dairesel hareketler yardımıyla biraz gezdirin. Yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz. Lekeyi temiz alana dağıtmamaya özen gösterin.
  • Sonrasında elektrik süpürgesi yardımıyla karbonat kalıntılarını temizleyin. Bu işlem ile yatağınız temizleneceği gibi ayrıca tüm kötü kokuları da kesecektir.
  • Yatağınızın daha güzel kokmasını dilerseniz, temizlik işlemi sırasında lavanta yağı yada benzeri bir esansiyel yağı karbonatın üzerine dökebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit Mucizesi

Sararmış yataklarda temizlik işlemi sırasında yapılacak bir diğer etkili yöntem de hidrojen peroksit yöntemidir. Kullanım yöntemi de oldukça kolay ve etkili bir temizlik işlemidir.

  • Boş bir sprey şişesinin içine hidrojen peroksit doldurun. Sonrasında sarı leke olan bölgenin üzerine spreyden biraz sıkın ve yaklaşık olarak on dakika boyunca bekleyin.
  • Yumuşak bir diş fırçası ile dairesel hareketler yaparak fırçalayın.
  • Arap sabunu ya da benzeri bir temizlik ürününü uygun bir kapta su ile buluşturun.
  • Yumuşak biz bez yardımı ile sarı lekelerden kurtulana kadar yatağınızı silin. Bu işlemi yaparken dairesel hareketler yaparak, lekenin etrafa dağılmamasına dikkat edin.

Temizlik Deterjanlarından Yardım Alın

Yatağınızda oluşmuş inatçı sarı lekelerden kurtulmanın bir diğer etkili yolu hazır temizlik deterjanları olacaktır. Yatağınızı temizlemeye başlamadan önce mutlaka kullanım talimatlarını okuyup, gerekli tedbirleri sağladıktan sonra temizleme işlemine başlayın.

Yatağı Temiz Tutmanın En Kolay Yolu

Yatağınızda beliren lekelere ya da kirlere anında müdahale edin. Sonraya bırakılan ve ertelenen temizlik işlemleri unutulabildiği gibi lekenin kurumasına ve daha da inatçı bir hale bürünmesine neden olur.

Yatağınızı daima temiz kalmasını istiyorsanız, anında müdahale ederek hem leke oluşmasını engelleyin, hem de kötü kokuların önüne geçin. Birkaç tüyo ile yatağınızın daha temiz ve daha kullanışlı olmasına sağlamanız için vereceğimiz 4 maddeye dikkat ederseniz, her zaman için daha rahat etmiş olursunuz.

Yatağınıza Yatak Koruyucu Serin

Yatak koruyucular en etkili ve en iyi temizlik yöntemidir. Su geçirmeyen bir yatak koruyucuyu yatağınıza sererek, yatağınızın her türlü sıvıdan ve lekelerden koruyabilirsiniz. Bu yatak koruyucuları, çamaşır makinesinde yıkamaya elverişli ve kullanışlıdır. Kirlendikçe makinenize atıp temizliğini sağlayabilirsiniz. Üstelik kısa sürede de kurumaktadır.

Yaz ve Kışa Göre Yatağınızın Yüzünü Çevirin

Yatağınızı mevsimlere göre yönünü çevirin. Böylece yatağınızdaki yayların kullanım ömrünü uzatmış olursunuz, hem de yatağın her iki yüzünüzde eşit kalmasına yardım etmiş olursunuz. Bu işlemi yaparken yardım mutlaka yardım alın. Aksi takdirde sırt ağrısı vb. durumlara maruz kalabilirsiniz.

Yatağınızı Her Gün Havalandırın.

Yataktan çıkar çıkmaz ilk yapmanız gereken işlem hem yatağınızı, hem de odanızın havalandırılmasını sağlamaktadır. Yaklaşık yarım saat havalandıktan sonra yatağınızı toplamalı, çarşaflarınızı sermelisiniz.

Yatağınızın temizliğini sağladıysanız. Kapı pencereyi açım tutarak yatağınızın kurumasını erken sağlayın. Yatağınız tam anlamıyla kurumadan asla çarşafları sermemelisiniz. Aksi takdirde hem yatağınız, hem de çarşaflarınız ıslanacak ve küflenecektir. Bunun yanı sıra sizde de ciddi sağlık nedenlerine neden olabilir.

Yatakta Oluşan Lekelere Hemen Müdahale Edin

Yatağınızda oluşan herhangi bir leke durumunda mutlaka uygun temizlik malzemeleriyle hemen müdahale edin. Temizleme işlemini sonraya erteleyecek olursanız, Leke daha inatçı bir hale gelecektir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Halı Temizliğinde Arap Sabunu Mucizesi
Renkleri Birbirine Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?