Türk Matik

Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

sarı lekeler

Sarı lekeler, çamaşırlarda görmek istemediğimiz lekelerdir. Çıkması zor olan bu lekeler için Türkiye’nin yerli deterjan markası Türkmatik kullanabilirsiniz. Alternatif çözümler için sizlere sunduğumuz yöntemleri denemenizi öneririz.

Her evin dolabında en sık kullanılan renklerin başında beyaz renkli kıyafetler gelmektedir. Her renk ile kolay kombinlenen beyaz renkli giysiler, maalesef ki çokça kullanılmasından dolayı bir müddet sonra renkleri sararıp solabiliyor. Ya da uzun süre kullanmadığımız, belki de dolabın bir köşesinde unuttuğumuz herhangi bir giysimizin içinde ne yazık ki sarı renkli lekeler oluşmaktadır.

Sadece kıyafetlerimiz değil, uyurken kullandığımız açık renkli yastıklar, çarşaflar, döşekler aklınıza gelebilecek her şey kısacası…

Yakın zamanda uzun süre kullanmadığım açık renkli bir yastığımın sarardığını gördüm ve bu canımı çok sıktı. Tabi ki uzun sürmedi bu durum. Çünkü sarı lekelerden kurtulmanın birkaç yöntemini biliyordum. Bunlardan sadece birini uygulayarak sararan lekelerden çokça kolay bir şekilde kurtuldum. Sizde size en uygun yöntem ile sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. Evde kullanmış olduğunuz bir yerli deterjan markası ile bu sorunun üstesinden daha kolay gelebilirsiniz.

Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

sarı lekeler nasıl çıkar

Bu dertten kendim de mustarip olduğum için sizlerle deneyip sonuca vardığım birkaç püf noktadan bahsetmek istiyorum. İşte çokça merak edilen beyazlardaki sarı lekeler nasıl çıkarılır?

1- Aspirin Yöntemi 

Çamaşırlarınızda oluşan lekeler ile baş etmenin en kolay yöntemlerinden biri de aspirin yöntemidir. İki litrelik suyun içine beş adet aspirin atın ve erimesini bekleyin. Daha sonra bu suyun içerisine sarı lekeli kıyafetinizi koyun.

En az sekiz saat ya da vaktiniz varsa bir gece boyunca bu suda beklesin. Daha sonra çamaşır makinesine atarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Çamaşır makinesine beş adet aspirini deterjan bölümüne koyun az su döküp çatal yardımıyla eritmeye çalışın. Daha sonra yerli bir deterjan markasıyla çamaşır makinenizi çalıştırın. Bu yöntem ile de sarı lekelerden kurtulabilirsiniz.

2- Sirkeli Su Yöntemi

Can sıkıcı lekeler ile başa çıkmanın bir diğer yolu ise sirkeli su yöntemidir. İki litre sıcak suya bir su bardağı sirke dökün. Saha sonra bir paket karbonat,  bir yemek kaşığı tuz ve yarım çay bardağı oksijenli suyu dökerek iyice karıştırın.

Daha sonra sararmış çamaşırınızı bu suya batırın. Bir saat bu suda beklettikten sonra çamaşır makinesine çamaşırlarınızı atın. Yerli bir deterjan yardımıyla yıkamayı başlatın. Bu işlem sayesinde sarı lekelerden kurtulun.

3- Sıvı Bulaşık Deterjanı Yöntemi

Çoğumuzun aklına gelmeyen bir püf nokta… Oldukça basit yapmanız gereken tek şey, sarı lekelerin oluştuğu bölgeye sıvı deterjanı dökmek ve üzerine bir tatlı kaşığı karbonat döküp çitilemek… Biraz bu şekilde beklettikten sonra çamaşır makinesine sararan kıyafetiniz atmak ve yerli deterjan kullanarak çalıştırmak.

Sarı lekeler ile başa çıkmanın basit bu yöntemini denediğinizde kesinlikle iyi bir sonuç alabileceğinize emin olabilirsiniz. Yıkamadan sonra lekelerin kaybolduğunu görünce çok mutlu olacaksınız.

4- Mısır Nişastası Yöntemi

En kolay ve en etkileyici lekeler sorunundan kurtulmanın yolu elbette mısır nişastası ile mümkün… Sarı leke oluşan yeri nemlendirip üzerine biraz mısır nişastası dökün. Ardında lekenin üstüne beyaz ve temiz bir kumaş serin. Daha sonra uygun sıcaklıktaki ütüyü lekenin üzerinden gezdirin. Bu şekilde kolayca sarı lekenin üstesinden gelebilirsiniz.

5- Karbonat Yöntemi

Oldukça az maliyetli bir yöntem daha paylaşmak isterim. Her evin mutfağında bulunan karbonat ile ve ılık su ile çamaşırlarınızda oluşan inatçı sarı lekelerden kurtulmak hiçte zor değil. Tek yapmanız gereken iki litre ılık suya bir paket karbonat döküp bir saat kadar beklemek.

Bir saat bekledikten sonra sararmış kıyafetinizi çamaşır makinenize atıp uygun programda yerli deterjan markası ile yıkamak. Bu şekilde hızlı ve pratik yöntemlerle sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. Sadece bu yöntemlerde az maliyetle zamandan tasarruf sağlayarak sevdiğiniz giysileri daha uzun süre giyebileceksiniz.

Türkmatik ile Çamaşırlarınızı Koruyun

Türkiye’nin yerli deterjan markaları arasında yer alan ve son dönemlerde kullanıcıların en beğenerek tercih ettikleri Türmatik, “artık lekeler düşünsün” sloganı ile hareket ederek ev hanımlarının sarı lekelerle başa çıkma işini kolaylaştırıyor. lekeler, zor çıkan lekeler olsa da beyazlar için Türkmatik White, renkliler için Türkmatik Color ve aktif temizleme gücüne sahip Türkmatik Bleacher ile çamaşırlarınızda aradığınız temizlik ve hijyeni yakalayacaksınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Leke Çıkartan Yerli Deterjan Markaları