Türk Matik

Basit Yöntemlerle Ter Lekesinden Kurtulun, Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter lekesi, giydiğimiz her kıyafete sinen ter kokusu ve ter lekeleri bazen baş edilemez bir hal alabilmektedir. Terleme insanın doğasında olan normal ve sağlıklı bir durumdur.

Ter Lekesi

Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter oluşumu sağlıklı olan her bireyde yaşanması gereken bir olaydır. Her ne kadar doğal ve olması gereklidir diye düşünsek de maalesef ki dezavantajlı durumları da vardır. Terlemenin kötü kokuya yol açmasının yanı sıra, kıyafetlerde bırakmış olduğu kalıcı lekeler oldukça can sıkıcı bir duruma neden olmaktadır.

Ter kokusu hayatımızın her anında yaşadığımız bir süreçtir. Evde otururken, yatarken, spor yaparken vb. kısacası aktif ya da pasif olduğumuz her süreçte bu durumla karşı karşıyayız. Bu durumda kıyafetlerimiz her zaman her koşulda terlemenin yarattığı lekelerin oluşmasıyla risk altındadır. Hele ki çok para verip aldığımız kıyafetlerimiz ter lekesin maruz kaldıysa bu daha can yakıcı olabilmektedir.

Sizlerde ter lekesiyle fazlaca sorun yaşıyorsanız, ter kelesine maruz kalan kıyafetlerinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, evde uygulayacağınız basit yöntemlerle, kıyafetlerinizdeki ter lekeleriniz kolayca temizleyebilirsiniz. Sizler için bu konuyu derinlemesine araştırıp, ter lekelerinden kurtulmanın en etkili yöntemlerini bu yazımızda bir araya getirdik. Faydalı olmasını dileriz.

  • Ter Lekesinde Tuz Mucizesi

Doğal ve basit yöntemlerle giysilerinizdeki ter lekelerinden kurtulmak isterseniz, mutlakla tuz mucizesinden faydalanın. Ter lekesine maruz kalmış kıyafetinizin üzerine bir miktar tuz dökün ve 1 saat bekletin. Bir saat ekledikten sonra ter lekesi olan bölgeyi ılık su ile nazik hareketlerle çitileyin. Sonrasında çamaşır makinesine kıyafetinizi yerleştirin.

Makinenizin gözüne Türkmatik yerli deterjandan uygun miktarda dökün. Çamaşır makinenizi uygun programa getirip çalıştırın. Ter lekesinden eser kalmadığını görünce sizde şaşıracaksınız.

  • Karbonat Ve Limon Mucizesi

En sağlıklı ve doğal yöntemlerden biri olan karbonat ve limon ile ter lekelerinden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu muhteşem ikilinin ortaya çıkardığı sonucu görünce sizde çok şaşıracaksınız. Tek yapmanız gereken, ter lekesinin bulunduğu alan bir miktar karbonatı, ter lekesinin kapladığı her alana dökmek.

Sonrasında birkaç damla limon dökerek kremsi bir hale getirmek. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra kıyafetinizi yumuşsak uçlu bir diş fırçası ile nazik hareketlerle fırçalamak. Son olarak kıyafetinizi çamaşır makinesine atarak yerli deterjan Türkmatik ile yıkamaya sağlamak olacak. İşte bu kadar kolay ter lekesinden kurtulmak

  • Beyaz Sabun Mucizesi

Kıyafetlerinizdeki ter lekesinden kurtulmanın bir diğer basit yöntemi beyaz sabun mucizesidir. Oldukça basit ve etkili olan bu yöntemle, tüm ter lekelerinden tek seferde ve kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ter lekesi olan bölgeyi öncesinde nemli bir hâle getirin. Beyaz sabunu lekeli olan bölgeye sürün. Yumuşak uçlu bir diş fırçası yardı ile o alanı yumuşak bir şekilde fırçalayın. En sonunda işleme tabi tuttuğunuz bölgeyi ılık su ile durulayın. İşte bu kadar basit bir yöntemle ter lekesinden kurtulabilirsiniz.

  • Sirkeli Su Mucizesi

Yine doğal ve etkili bir yöntem ile giysilerinizdeki ter lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir çay bardağına yarımşar şekilde elem sirkesi ve ılık suyu doldurmak olsun. Sonrasında, ter lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye bu sirkeli karışımdan dökün. Yumuşak bir fırçayla bu alanı fırçalayın. Çamaşır makinenizin atarak gerekli işlemleri sağlayın işte bu kadar basit.

  • Oksijenli Su Mucizesi:

Bir miktar oksijenli su ile bir miktar suyu karıştırın. Sıvı miktarlarının aynı ölçüde olmasına dikkat edin. Ter lekesinin bulunmuş olduğu alana bu karışımdan dökün. Yaklaşık olarak 15 dk. Boyunca bekleyin. Sonrasında giysinizi çamaşır makinesinde gerekli olan aşamaları uygulayarak yıkamanız gerekmektedir. Oksijenli yöntemi denemek biraz riskli bir, işlemdir. Renkli kıyafetlerde rengin açılmasına neden olmaktadır. Bu yöntemi beyaz giysilerinizde tercih edebilirsiniz.

  • Çamaşır Makinesi Yöntemi

en basit ve zahmetsiz bir diğer yöntem de elbette çamaşır makinesinde yıka işlemidir. Yeni ter lekesine maruz kalmış bir kıyafetiniz var ise kıyafetinizi direk olarak çamaşır makinesine atı. Yerli deterjan Türkmatik deterjanı uygun ölçüde çamaşır makinenizin deterjan haznesine dökün. Ve uygun programda çalıştırarak, ter lekesinden kolayca ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

 Küf Lekesi Nasıl Çıkar, Püf Noktaları Nelerdir?
Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?