Türk Matik

En Kaliteli Deterjan Hangisidir?

Türkmatik toz deterjan

Toz deterjan, temizlik malzemeleri arasında önde gelen ürünler olmaktadır. Günlük yaşantımızda kullanılan, kendi kıyafetlerimizde kullandığımız hatta çocuklarımızın kıyafetleri ve eşyalarını temizlemek için güvendiğimiz ürünlerdir.

Son dönemlerde ise birçok deterjan markası piyasaya sürülerek bir çeşit fazlalığı oluşmuştur. Bunların içinden, neye göre ve hangi özelliklerine göre ürün seçmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Sağlığımız için büyük önem taşıyan ürünler olan deterjanları, gelin daha yakından inceleyelim.

Deterjan Nedir?

Toz deterjan

Deterjan, temizlik ürünlerine verilen toplu bir isimdir. Deterjanın ilk üretimi sabun olarak ve ilk üretim amacı da makine ve araçları yağlamak olarak yapılmıştır. Zaten var olan ve donmuş olan yağı çözdürüp yani bakımlar ve yeniden yağlama yapılabilmesi için üretilen ürünlerdir. Yani zaten ilk üretim amacı da bir nevi temizliktir. İlerleyen zamanlarda ise geliştirilerek günümüze kadar kişisel temizlik, ev temizliği olarak gelmiştir.

Türkmatik Toz Deterjan Nasıl Üretilir?

Türkmatik toz deterjan üretiminde, temel deterjan maddelerinden köpük artırıcıya ve ek destek ürünlere kadar hepsi eklenerek bir hamur halin getirilir. Pürüzsüzleşmesi ve tortu kalmaması için kontrollerden geçtikten sonra bu karışım bir kurutma makinesine alınır. Kurutma makinesinin amacı, hazırlanan hamuru püskürtme yöntemiyle toz haline getirmektir. Karışım bu kurutma makinesi yardımıyla içi boş toz kürecikler haline getirilir. Sıvı deterjana oranla daha zor olan toz deterjan üretimi, leke ve kirlerde daha etkili sonuçlar vermektedir. Klinik testlerden ve insan sağlığına uygunluk testinden sorunsuz olarak geçen Türkmatik toz deterjan, sevdikleriniz için kullanabileceğiniz en güvenilir üründür.

Doğal Deterjan nasıl Yapılır?

Doğal deterjan yapımı için de dışarıdan kimyasal kullanımı gerekmektedir. Tek başına hiçbir ürün tam olarak temizliği gerçekleştiremeyeceği için yan ürünler ve yeterli kimyasallara ihtiyaç duyulur. Doğal deterjan yapımı için de 5 malzeme ve 24 saate ihtiyaç vardır.

-3 su bardağı sıcak su

-3 su bardağı boraks

-2 su bardağı çamaşır sodası

-2 su bardağı kaya tuzu

-10-15 damla kadar isteğe bağlı esansiyel yağ

Bütün malzemeler karıştırılarak 24 sat boyunca dinlenmeye bırakılır. Dinlenen malzemeler her kullanımdan önce karıştırılmalı ve homojen duruma getirilmelidir.

Deterjan üretimi nasıl yapılır?

Deterjan üretimi nasıl yapılır?

Deterjanın asıl kullanım amacı temizlik ve dezenfekte işlemidir. Bunun için deterjanlar da en yüksek temizlik gücüne sahip kimyasallar kullanılarak yapılır. Türkmatik toz deterjanda ise doğal bileşenlerle güçlendirilmiş ve temizleme oranı en yüksek oranda tutulan maddeler kullanılır.

Sıvı Deterjanlar

Sıvı deterjanların kullanımı toz deterjanlara göre daha kolay gözükür. Köpürmesi, ulaşabileceği yerler ve verdiği temizlik hazzı daha yüksek görünse de kimyasal oranı toz deterjana göre çok daha yüksektir. Özellikle çocuk ve bebek kıyafetleri ve eşyaları için kullanımı pek uygun görülmez. Deterjan kalıntıları ve diğer kimyasalların, deterjanın uygulandığı eşyalara yapışıp kalma durumu daha yüksektir.

Toz deterjanlar

Sıvı deterjanlara göre kullanımı ve ayarlaması daha zor görünse de sıvı deterjanlardan daha güvenilirdir. Kimyasal oranı daha düşük ve temizlik oranı da ters orantılı olarak daha yüksektir. Bebek ve çocuk çamaşırları için güvenle kullanılabilir. Sıvı deterjanlara göre daha güvenli olmasının sebebi deterjan kalıntısı bırakma miktarının çok daha düşük hatta yok denecek kadar az olmasıdır. Sıvı deterjanlarda yaşanan arındırma problemi, toz deterjanlarda yaşanmaz.

Deterjan üretimi, özel fabrikalarda ve özel incelemelerle birlikte yapılır. İnsan sağlığına uygunluğu, içeriğindeki kimyasal maddem miktarı, kullanım amacına uygunluğu, doğaya uygunluğu gibi faktörler testlerden geçerek üretime geçilir. Üretime geçtikten sonra da aynı dikkatle üretim sürdürülür ve hatalı ya da zararlı bir ürünün piyasaya sürülmemesi gerektiğinin bilincinde olarak hareket edilir.

Toz Deterjan Nasıl Üretilir?

Hazırlanan içeriğe göre eklenen maddeler birleştirilerek ön üretim yapılır ve daha sonrasında bir takım testlere tabi tutulur. Kimya, bu ürünlerin üretiminde önemli bir bilimdir. Ürün standartlarına uygun şekilde üretilen ürünler çeşitlendirilerek, ne kadarı piyasaya sunulacaksa o kadarı testten geçmek durumundadır. Deterjan üretim standartlarına uygun olmayan ürünlerin üretimine ve satışına izin verilmeyip testlerden geri döndürülmektedir. Siz ve sevdikleriniz için en doğru ürünler ve üretimlerle hazırlanan Türkmatik, gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz garantisini sizlere sunuyor.