Türk Matik

Tül Perde Yıkama: Işıl Işıl Perdelere Sahip Olmak İçin Tıklayın

Tül perde nasıl yıkanır

Tül perde yıkama işlemi, diğer perdelere göre biraz daha dikkat gerektirir. Hassas ve narin oldukları için doğru deterjanın kullanılmasına ek olarak yıkama yöntemlerinin de biraz farklı olduğunu söylememiz gerekir.

Bir odanın içinde ilk girişte insanın gözüne ilk çarpan nesneler tül perdeler olmaktadır. Bu denli dikkat çekici ve göze çarpan bir nesnenin temizliği, beyazlığı ve duruşu önem taşımaktadır.

Zamanla kullanılan perdeler, dışardaki ve evin içindeki tüm tozu direk içine hapsetmektedir. Kısa süre sonra beyaz olan tül perdeler, içine sinen toz ve kirin etkisiyle beyaz rengini kaybederek tamamen grileşmektedir. Ev hanımlarının can sıkıntısı olan bu gri perdeler yanlış deterjan seçimi ve yanlış program seçimiyle birlikte, eski görünümüne kavuşamamaktadır.

Ev hanımlarının çamaşır yıkarken en zorlandıkları konulardan biri de tül perdelerinin yıkanması olmaktadır. Tül perdeler hassa kumaşlardan üretildiği için yıkama süreci de hassas bir şekilde olmalıdır. Bir kere bile yanlı ş bir yıkama sonucu, tül perdelerini geri dönüşü olmayan bir hale sokmaktadır.

Ev kadınlarının kabusu haline gelen grileşmiş tül perdeleri, sizlere önereceğimiz bir kaç tüyo ile eski görünümüne kavuşturabilirsiniz. tül perdeler nasıl yıkanmalıdır, tül perdeler nasıl beyazlatılır, grileşen tül perdeler nasıl beyazlatılır? ve daha bir çok sorunun yanıtını bu yazımız sayesinde öğreneceksiniz.

Çamaşır makinesinde yanlış bir program seçiminde ve yüksek dereceli bir yıkamada tül perdeleri buruş buruş olacak, ütülenmeyle bile eski görünüme kavuşması mümkün olmayacaktır. Biz de bugünkü konumuzda, zamanla grileşen tül perde yıkama konusunda dikkat etmeniz gereken detaylara yer verdik.  Bu konuyla ilgili tüm püf noktalarını, sizler için yazdık.

Çamaşır Makinesinde Tül Perde Yıkama

Tül perde yıkama konusunda çamaşır makinesi tercih ediyorsanız, programı doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Çünkü tül perde yıkama işlemi, diğer perdelere göre biraz daha farklıdır. Yazımızın bu bölümünde çamaşır makinesinde tül perde yıkama ile ilgili pratik bilgilere değinerek işinizi kolaylaştıracağız.

Tül perde yıkama

 • Tül perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce, tüllerin düğmelerini mutlaka bir ten çorabın içine almanızı öneririz. Böylelikle yıkama esnasında, tül perdelerin düğmelerinin düşmesini engelleyebilirsiniz. Perdenin düğme kısımlarını sıkı şekilde bağlayarak daha sonra ten çorabının içine alabilirsiniz.
 • Tül perdeler hassa olduğu için çamaşır makinesini hassa programını öncelikle seçin. Tül perdeler hassas ipliklerden üretildiği için çamaşır makinesinde, 30 derece yıkamalısınız. Daha yüksek dereceli yıkama, perdelerin kırışmasına neden olacaktır.
 • Tül perdelerin en iyi şekilde yıkamak istiyorsanız çamaşır makinenizin üçte birini boş bırakın. Yoğun olarak doldurulmuş perdeler iyice yıkanmaz ve temizlenmez.
 • Uygun bir program seçtikten sonra, çamaşır makinenizin deterjan gözüne, Türkmatik yerli deterjanı uygun miktarda ekleyin. Böylece yıkama işlemine başlayın.
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, perdeler yıkandıktan sonra asla kurutma işlemi yapmayın. Kurutma işlemine tabi tutulan perdeler yıpranacak, buruşacaktır. Bu da ayrıca perdelerin ütülenmesi demek oluyor.
 • Perdelerin yıkama işleminden sonra, nemli kalması en iyi yöntem olacaktır. Nemli kalan tül perdeler, hem çabuk kuruyacak, hem de ütülenmeye gerek kalmayacaktır.

Tül Perdeler Nasıl Beyazlatılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Tül perde yıkama işlemlerini doğru şekilde yapabilmek için uygulamanız gereken bazı yöntemler var.  Bu konuda ikilem yaşıyorsanız sizler için tüm püf noktalarını bu yazımızda bir araya getirdik. Zamanla grileşen tül perdelerinizi beyazlatmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de soda yöntemi olacaktır.

 • Önceden ılık suda bekletmiş olduğunuz perdelerinizin üzerine, 2 yemek kaşığı soda dökmeniz gerekecek. Biraz perdeleri suda çevirerek sodanın her tarafa yayılmasını sağlayanı. Bir gece sodalı suda bekletin. Daha sonra tül perdeleri çamaşır makinenize yerleştirin. Türkmatik yerli deterjan yardımıyla tül perdelerinizi yıkayın. Soda ve Türkmatik ile tül perdelerinizi parlayacaktır.
 • Tül perdelerin beyazlatılmasında bir diğer yöntem ise, makinenizin deterjan gözüne bulaşık makinesi tabletini eriterek, Türkmatik yerli deterjan ile birlikte yıkayın. Sonucunda eski beyazlığına kavuşmuş perdeleri göreceksiniz.
 • Bir diğer yöntem ise çamaşır makinenizin deterjan gözüne iki yemek kaşığı toz şeker eklemek olacak. Türkmatik yerli deterjan ile toz şekerin etkili gücü, tül perdelerinizin ışıl ışıl bir görünüme kavuşturacaktır.
 • Tül perdelerinizin kirden ve tozdan kurtarmak için bir diğer etki yöntem ise sirke yöntemidir. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir çay bardağı sirke ve Türkmatik yerli deterjan ekleyin. Tül perdelerinizin canlı ve beyaz görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.
 • Karbonat yöntemi ile de tül perdelerinizi beyazlatabilirsiniz. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir paket karbonatı, Türkmatik yerli toz deterjanın üzerine dökün. 30 derecede yıkama yaparak. Etkin bir sonuca vardığınızı görünce sizde inanamayacaksınız.
 • Kaya tuzu kullanarak da tül perdelerinizi canlı ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Toz haline getirilen bir çay bardağı kaya tuzunu, Türkmatik yerli deterjanla karıştırın. Makinenizin deterjan gözüne ekleyerek 30 derecede yıkayın. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var elbette. Kaya tuzunu toz haline getirmiş olmanız gerekecektir. Aksi takdirde, tül perdeleriniz ciddi anlamda zarar görebilir.

Bu verdiğimiz püf noktalardan herhangi biri ile, tül perdelerinizin eskisi kadar beyaz ve canlı  bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?
Yünlüler Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?