Türk Matik

Kıyafetlerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

kıyafetten Yağ lekesi nasıl çıkar

Hiç kuşkusuz Yağ lekesi, en zor lekelerin başında gelmektedir. Ne kadar yıkamaya maruz kalsa da, türlü türlü yöntemler denense de bazen başarısız sonuçlar alabilmekteyiz. Çoğu zaman evde ocağın başında yemek yaparken yağ sıçramasıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bazen de yemek yerken üzerimize yemeğin damlaması sonucu bu nahoş durumu yaşayabiliyoruz.

En hoş olmayan durum ise özel günler için giydiğiniz kıyafetlere yemek damlaması bizi çok üzen bir durumdur. Çünkü bir sürü para verip aldığımız bu özel kıyafetleri, üzerine dökülen yağ lekesinin çıkmaması durumunda bir daha giyme şansımızın olmayışıdır.

Hele ki beyaz kıyafetlere dökülen leke ise apayrı bir meseledir bizim için. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmeyen yoktur diye düşünüyorum. Tam da bu noktada size faydasını göreceğiniz bir kaç yöntem vereceğim.

Yağ lekeleri nasıl çıkar? Yağ lekelerinden nasıl kurtulurum? Beyaz kıyafetlerdeki yağ lekeleri nasıl çıkar? Yağ lekelerinden kurtulma yöntemleri, en kolay yağ lekelerinden nasıl kurtulabilirsiniz Diye araştırma yapıyorsanız? Buradan ayrılmayın birkaç püf noktasıyla bu zorlu yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz…

Yağ lekesi nasıl çıkar

Yağ Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Kendimde bizzat sık sık yaşadığım bu durumdan çokça mustaribim. Bu konuda farklı birkaç yöntem denememe rağmen istediğim sonucu elde edememiştim. Kimseden duymadığım ve hiç bilgisin sahip olmadığım bir yöntemle, beyaz gömleklerdeki yağ lekesinden nasıl kurtuluruz? sizlere anlatacağım. Üstelik evde bulunan malzemelerle…

1- Yağçöz İle Leke Çıkarma

Çoğumuzun belki aklına gelmeyecek bir yöntem… Birçok farklı deterjan ürününü belki defalarca denemişsinizdir. Maalesef ki istediğiniz sonucu da alamamışta olabilirsiniz. Hatta o kadar kıyafetteki yağ lekesini çıkarmada ısrar etmişsinizdir ki bunun sonucunda kıyafetlerde hatta bir deformasyona bile maruz kalınabiliyor. Bu olumsuz durumları yaşamadan tek seferde kurtulmanız çokça kolay.

Giysinizin Yağ dökülen bölgesini nemli tutun. Daha sonra mutfağınızda kullandığınız bir yağ çöz ürününü, direk kıyafetinize sıkın birkaç kez. Biraz bekleyin. Daha sonra bulaşık deterjanınızı birkaç damla dökün ve narin bir şekilde çitileyin Yerli bir deterjan ile çamaşır makinenizde yıkayın. Göreceksiniz ki beyaz kıyafetinizde oluşan leke kalmamış olacaktır.

2- Bulaşık Deterjanı ile Leke Çıkarma

Mutfaktayken Sık sık başımıza gelen, yağ lekelerinden kurtulmanın bir diğer yöntemi de herkesin aklına gelebilecek bir yöntem de hiç kuşkusuz bulaşık deterjanı yöntemi olmaktadır. Üstelik hiçbir yan etkiye karşılaşmayacağınız temiz bir uygulama. Yağ damlayan bölgeye bir miktar deterjan dökün 5-5 dakika kadar bekleyin ve daha sonra nemli bir bez yardımı ile hafifçe siler gibi yapın. Çamaşır makinenizde uygun bir yerli deterjan dökerek, uygun program yardımıyla yıkayın. Bu yöntem yardımıyla, 5 dakikada yağ lekelerinden kurtulun.

3- Karbonat İle Leke Çıkarma

Yağ lekelerinden kurtulmanın Bir diğer basit yöntemi ise karbonat yöntemidir. Her evin mutfağında mutlaka bulunan karbonat ile yağ lekelerinde üstesinden çabucak gelebilirsiniz. Üstelik zahmetsiz ve kolay bir yöntem ile… Çamaşırlarınızda iz bırakan leke bölgesine biraz karbonat dökün. Üzerine de birkaç damla bulaşık deterjanı sürün. Kullanmadığınız bir diş fırçası yöntemi ile dairesel hareketler yaparak lekeyi yumuşatmaya çalışın. Fırçalama yöntemine mutlaka dikkat edin. Aksi takdirde kıyafetinize zarar verebilirsiniz. Daha sonra çamaşır makinesine yerli deterjan atarak, uygun bir program yardımıyla yağ lekesinden kurtulun.

Yünlü Kıyafetlerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

En kafa yoran bir diğer nokta ise, yünlü gibi hassas kıyafetlerde yağ lekesinden kurtulmak mümkün müdür? Bazen kaş yapayım derken göz çıkarabiliyoruz. Böyle bir durumla da karşılaşmamak için yağ lekelerine teslim olmak zorunda kalıyoruz. En sevdiğiniz kıyafetlere basit bir elveda diyoruz. Tabi bunlar artık eski de kalacak şeyler… Çünkü çok kolay bir yöntemle yünlü kıyafetlerde yağ lekelerinden kurtulmak çok kolay.

Yağ bölgesine dökeceğiniz bir miktar nişastayı dökün ve biraz bekledikten sonra nemli bir bezle, nişastayı alıyormuş gibi yaparak yağ lekesinden kurtulun. Sonra uygun bir çamaşır makinesinde uygun bir programda kıyafetinizi yıkayın. Göreceksiniz ki yağ lekesinden eser kalmamış olacak.

Hassas Kıyafetlerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

En korkutucu yağ lekesi hiç şüphesiz hassas kumaşlı giysimize nüfus eden yağ lekelileridir. Çünkü bu yağ lekeleriyle baş edeyim derken hassas kıyafetimize zarar verebiliriz. Kolay bir yöntemle hassas kıyafetlerinizdeki yağ lekelerinden nasıl kurtulabilirim diye arayıştaysanız?

Tek bir yöntemle kurtulmak mümkün diyebilirim size. Bebek pudrasıyla yağ lekesinden kurtulun. Yağlı bölgeye bebek pudrası döküp, 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra nemli ve pamuklu bir bez yardımıyla pudrayı toplar gibi yapıp yeğ lekesinden kurtulun. Makinenizde yerli bir deterjan ürününü yardımıyla yıkayın. Göreceksiniz ki bu yöntem ile yağ lekesinden kurtulacaksınız.

Eter ile Yağ Lekesinden Kurtulun

Yağ lekesinden kurtulmanın en etkili yöntemi hiç kuşkusuz eter yöntemidir. Çamaşırlarınıza hiçbir zarar vermeden, en kısa sürede kurtulmanın ne kadar kolay olduğunu eter yöntemiyle görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, temiz ve pamuk dokulu bir bezi etere batırın. Eterli bu bezi yağ lekesinin olduğu bölgeye narin ve dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz. En sonunda çamaşır makinenizin uygun programında yerli deterjan ile kurtulabilirsiniz. İşte bu kadar basit…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yünlüler Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?