Türk Matik

Kıyafetlerimizin Çöpe Gitmesine Sebep Olan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi çıkarma

Yağ lekesi, her alanda her zaman karşımıza çıkabilecek olan en inatçı lekelerdendir. Bugüne kadar yağ çıkarıcı özelliğiyle ön plana çıkarılan ürünlerin hemen hemen hiçbiri de yağ lekesini tamamen yok etme konusunda başarılı olamamıştır. Pek çok ürün yağ lekesini çıkardığını iddia etmesinin yanında, lekelerin izlerini kıyafetler üzerinde bıraktığı ile bilinir.

Yağ lekesini tamamen yok ettiği öne sürülerek piyasaya sürülen ürünlerin pek çoğu kumaşı tahrip ederek lekeyi kazır, geri kalan kısmı ise lekeyi tamamen geçiremez ve iz bırakır. Bu baş ağrısı veren lekeyi çıkarma yollarını sizlerle paylaşacağız.

Açık Renkli Kıyafetten Yağ Lekesi Çıkarma

yağ lekesi

Açık renkli kıyafetler üzerinde yağ lekesi oluştuğu anda leke çıkarıcı özelliği yüksek bir bulaşık deterjanını leke üzerine dökün 10 dakik kadar beklettikten sonra leke olan kısmı hafifçe ovalayın. Çok sert davranmamaya ve kumaşı zedelememeye dikkat edin. Sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Çamaşır makinesine atana kadar olan işlemlerde ılık su kullanmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: Kıyafetlerden leke nasıl çıkar?

Motor Yağı Lekesi Çıkarma

Motor yağı ya da gres yağı lekesi olan kıyafetler için ilk yapılması gereken şey lekeli olan bölgedeki yağı bir spatula ya da bir bıçak ağzı yardımıyla kazımaktır. Sonrasında da eğer leke olan yer yıkanabilir bir kumaş ise, leke üzerine vazelin uygulaması yapın. Lekeli bölgeye fazla bastırmadan vazelin sürerseniz leke kuruyup katılaşmayacak ve nemli halde kalacaktır.

Sonrasında üzerine deterjan ya da limon suyu dökerek bir süre bu maddelerin leke içerisine işlemesini bekleyin. Bir diş fırçası yardımıyla lekeyi ovalayın. Lekenin dağıldığını ve silikleşmeye başladığını göreceksiniz. Sonrasında da kıyafeti her zaman yıkadığını ayarda çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

1- Karbonat ile Yağ Lekesi Çıkarma

Karbonat ile Yağ Lekesi Çıkarma

 

Lekeli olan bölge kurumadan üzerine karbonat serpin. Bir diş fırçasıyla çok bastırmadan lekeli bölgeyi fırçalayın. Lekenin dağılmaya başladığını gördüğünüzde fırçalama işlemini bırakabilir kıyafeti makinada yıkayabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir: Çay Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

2- Nişasta İle Yağ Lekesi Çıkarma

Yünlü ve genellikle kışlık kıyafetlerin leke tutma oranı daha yüksektir. Lekeden kurtulabilme ihtimali ise çok daha düşüktür. Yünlü ve kışlık kıyafetlerde uygulayabileceğiniz yağ lekesinden en etkili şekilde kurtulma yöntemi nişasta yöntemidir. Nişasta, sürtünmeyi dengede tutacağı için kıyafetlere zarar vermeyecek, leke aktarımını kolaylaştıracaktır.

yağ lekesi nasıl çıkar

Bir miktar nişastayı leke bulunan bölgeye serpin. Sonrasında nemli bir bezi nişasta serptiğiniz bölgeye koyarak bastırın. Belirli zaman aralıklarıyla beze bastırdığınızda, lekenin kıyafetten beze geçtiğini göreceksiniz. Sonrasında her zaman kullandığınız ayarda makinada yıkayabilirsiniz.

3- Bebek Pudrası İle Yağ Lekesi Çıkarma

Bebek Pudrası İle Yağ Lekesi Çıkarma

Hassas kıyafetler için kullanılan bu yöntem özellikle bebek kıyafetlerinde çok işe yaramaktadır. Bebek kıyafetlerinin kumaş yapısının bozulmasını istemeyiz. Kumaş yapısı bozulan kıyafetler hassas bebek cildinde tahrişe yol açabilir. Bebek kıyafetleri gibi ya da farklı olarak daha hassas kumaşta olan saten, ipek kumaş kıyafetlerdeki yağ lekelerini çıkarmak için bebek pudrası yöntemi işinizi görecektir. Hem kıyafetinizin kumaşına zarar gelmeyecek hem de lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Bebek pudrasını leke olan bölgeye dökün ve 10 dakika kadar bekleyin.  Sonrasında ılık suyla nemlendirilmiş bir bezi lekenin üzerine belirli aralıklarla bastırın. Lekenin, nemlendirilmiş beze geçmesini sağlayın. Sonrasında kıyafetini çamaşır makinasında düşük ayarda yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

4- Eter İle Yağ Lekesi Çıkarma

Daha çok sentetik kumaşlarda yağ lekesini yok etmek için kullanılan bu yöntemde, bir beze eter dökün ve leke olan bölgeye hafif hafif bastırın. Uçucu etkisi olan ve yoğunluğu yüksek olan eter, lekenin dağılmasını hızlandıracaktır. Bir süre bu işleme devam ettiğinizde lekenin kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

Eter, yanıcı ve uçucu bir madde olması sebebiyle kullanım aşamasında çok dikkatli olunması gerekir. Eteri solumamaya ve yakınlarında ateş ve türevleri bulundurmamaya özen gösterin.

5- TürkMatik İle Yağ lekesi Çıkarma

Türkmatik, pek çok lekede olduğu gibi yağ lekesinin de üstesinden tek başına gelir. Korkulu rüya haline gelen yağ lekelerine tek yıkamada çözüm olan TürkMatik, kıyafetlerinize zarar vermeden lekeyi yok eder. İçeriğinde bulunan aktif bileşenler sebebiyle kıyafetlerinizin kumaşını korurken lekeli bölgeyi tespit ederek lekeyi nazikçe kazır. Başka çözümlere ihtiyaç duymadan tek ürünle artık lekelerden kurtulabilirsiniz.