Türk Matik

Yerli Deterjanlar ile Çamaşır Yıkamanın Ayrıcalığını Yaşayın

Yerli deterjan

Çamaşır yıkamak hiç şüphesiz ev işlerinin en çok meşakkatli olan işlerinden bir tanesidir.  Çamaşırlardaki lekelerin çıkarmanın zorluklarından bahsetmiyorum bile. Makineye atıldıktan sonra bir sürü uğraştırıcı tarafları vardır. Ne mutlu ki yerli deterjan markaları sayesinde kirli, inatçı lekelerin üstesinden gelmek çok kolay oluyor.

Giyim şeklimiz ve tarzımız, kimliğimizi kaşı tarafa kolay bir şekilde yansıtabiliyor. Hal böyle olunca her gün ütülenmiş temiz kıyafetler giymek zorunda oluyoruz. İster spor olsun ister klasik olsun kıyafetlerin ilk günkü görünümde kalması için kullandığımız deterjanlara çokça para sarf ediyoruz.

Yerli deterjanlar sayesinde bu sorunun üstesinden gelmek çokça kolay. Hem yerli üretime destek vererek ülke ekonomisinin kalkınmasında katkıda bulunabiliyoruz hem de deterjanların içerisindeki bileşenler sayesinde uzun süre hatta yıllarca yıpranmadan kıyafetlerimizi daha uzun süreli giyebiliriz.

Kirli çamaşırların makineye atılmasıyla beraber asıl süreç işlemeye başlıyor. Lekelerin zor derecesine göre yıkama programı belirleniyor. Zorluk derecesine göre de çamaşırların çokça kırışması da ihtimal oluyor. Çamaşırları yıkama, asma ütüleme derken nerdeyse günün yarısı bu şekilde bitiyor.

Neyse ki yerli deterjan markası Türkmatik sayesinde lekelerin çıkmama gibi bir şansları da kalmıyor. Çamaşır makinasında yıkanırken kolay çıkan zorlu kirli lekeler ayrıca da makinede uzun süre kalmayıp, zamandan ve elektrikten de tasarruf sağlıyor.

Çamaşır Ütüleme

Gelelim ev hanımdan da öte beylerin de yapmaktan keyif duymadığı ütülemeye… Herkesin kâbusu diyebileceğimiz çamaşırları ütüleme mevzusu da herkesin korkulu rüyası. Saatleri geçecek kadar yorucu.

Makinede uzun süre yıkamaya maruz kalan çamaşırlar hem bu durum karşısında çok zedelenmeye mahkum kalıyor, hem de oldukça kırış kırış bir görüneme sebep oluyor. Bundan dolayıdır ki o kırışıkları kolay kolay eski haline getirmek de kolay bir şey değildir.

Ütüleme işleri hem zaman hem de elektrikten tasarruf yapılacak bir bölüm değildir. Ama doğru bir yerli toz deterjan sayesinde bu sorundan kolaylıkla sıyrılabilirsiniz. Paranız cebinizde zamanınızı da sevdiklerinize saklayacaksınız.

Yerli deterjanlar çamaşırlarınızın ömrünü uzatarak sizlere de çamaşırların üstesinden kolay gelme ihtimalini veriyor. Keyifle çamaşırlarınızı ütüleyecek onları severek uzun süre giyeceksiniz.

Çamaşır Yıkama Önerileri

Eminim birçoğunuz benim gibi çamaşırların belirli yıkamalardan sonra yıpranışlarından serzenişte bulunuyorsunuzdur.  Belki çokça para verip aldığımız o güzelim kıyafetlerin bu kadar erken renklerinin solması ve sonucunda da çokça eskisi durması sizi mutsuz edecektir.

Özellikle çalışan bayanlar için altın kuralında olacağını düşündüğüm ve benimde evde uyguladığım bir tavsiye vereceğim. Çalışanlar her gün temiz ve farklı kıyafet seçiminde bulunuyorlar. Tek giyimlik kıyafetleri tekrar dolaba koyamıyoruz. Kirli, sepetine de atınca içimiz cız ediyordur.

Herhangi bir lekeye maruz kalmadıysa iş hayatında giydiğiniz kıyafetleriniz, onları günlük kıyafetlerinizden ayrı bir sepette biriktirerek kısa bir yıkamadan sonra, yumuşatıcı ile yıkayabilirsiniz. Hem temiz olduğunu görecek hem de mis gibi koklayacak. Bu şekilde yaparak kıyafetlerinizin ömrünü daha da uzatabilirsiniz.

Ceket, etek, eşarp, şal, pantolon hatta kabanlarınızı da bu şekilde yaparak sadece yumuşatıcı ile yıkayabilirsiniz.

Çamaşırlar Neden Kaybolur?

Bazen oluyor ki küçük çaplı kıyafetlerimizi yıkama esnasında kaybedebiliyoruz. Sonra o çamaşırı aramakla çokça zaman harcıyoruz. Sonuç hala kayıp… Ta ki eve bir teknik servis gelene kadar. Çünkü bu şekilde kaybolan küçük çamaşırlar, çamaşır makinesinin çalışmamasına neden oluyor. Sebebini anlayamadığımız bu karışıklıktan dolayı teknik servise başvuruyoruz. Teknik servis masrafı da ayrıca canımızı sıkabilir.

Çoğunlukla çamaşır makinesinin haznesinde sıkışıp kalan çoraplarımız oluyor. Hal böyle iken bu durum rahatımızı kaçırabiliyor. İşte bunun önüne geçmek için çamaşır fileleri kullanmanızı öneririm. Çoraplar, iç çamaşırlar, mendiller gibi küçük çaplı tüm parçaları bu şekilde bir fileye doldurarak ağzını sımsıkı kapatın yıkayabilirsiniz.

Bunları da İnceleyin

Sağlıklı Deterjan Markaları İle Temizlikte Bir Adım Önde Olun

En İyi Leke Çıkartan Deterjanlar