Türk Matik

Yünlüler Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yünlü kıyafetler nasıl yıkanır

Ev hanımlarının zaman zaman zorlandıkları konuların başında yünlü kıyafetlerin yıkanması gelir. Biz de bu yazımızda yünlüler nasıl yıkanır, nelere dikkat edilmesi gerekir sorularına kapsamlı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Türkiye’nin yerli deterjan markaları arasında yer alan Türmatik ile yünlü kıyafetlerinizi çok daha kolay bir şekilde yıkayarak hem temizlik hem de hijyeni bir arada yakalayabilirsiniz. Peki, yünlüler nasıl yıkanmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

Soğuk havaların kendini hissettirdiği şu aralar, giydiğimiz kıyafetlerin sıcak tutmasına özen gösterir hale geldik. Haliyle bir kaç hafta sonra havalar iyice soğumaya başlayacak. Birkaç ay sonra havaların tamamen soğumasıyla kış havası kendini iyice hissettirmeye başlayacaktır.

Yünlüler Nasıl Yıkanır?

Yünlüler nasıl yıkanır sorusu aslında her kadının mutlaka sorduğu sorular arasında yer alır. Alınan kıyafetlerin daha uzun ömürlü olması ve renklerini koruyabilmesi için doğru yıkama tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu yüzden kadınlar, internette kıyafet yıkama konusunu araştırırken yünlüler nasıl yıkanır sorusu hakkında da araştırma yapma gereği duyabiliyor.

Dolaplardaki kıyafetlerin yerini artık kış mevsimine sıkça giyeceğimiz sıcak kıyafetler aldı yerini. Kış ayı yaklaştıkça vitrinlerdeki sezon kıyafetleri de yerini almış olacak. Yünlü kıyafetlere, kazaklara, hırkalara ve daha birçok sıcak tutan kıyafetlere bu süreçte çok ihtiyacımız olacak.

Uzun süren kış ayı boyunca narin ve hassa kıyafetlerimizin yıkama sürecini bilemeyebiliyoruz. Yanlış bir yıkama ve yanlış bir yıkama programı ile hassas ve narin kıyafetimizi bir daha giyme şansını bulamayabiliriz. Doğru bir program ve yerli toz deterjan ile yıkamanız durumunda yünlü kazaklarınızı ve kıyafetlerinizi yıllarca giyme şansına sahip olabilirsiniz.

Tamda bu noktada sizlere yünlüler nasıl yıkanır, kazak nasıl yıkanır, kazaklar için makine programı nasıl olmalıdır ve daha aklınıza gelemeyecek birçok konuya açıklık getireceğim

Yünlü Kıyafetler Yıkanırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Yünlüler nasıl yıkanır

Yünlüler nasıl yıkanır ya da yünlü kazaklar makinede kaç derece yıkanmalıdır? şeklinde bir arayıştaysanız, hemen bu konu hakkında bildiklerimi paylaşıyorum. Hepimiz biliyoruz ki, yünlü kazaklar yanlış bir yıkama sonucunda kendini salar ve size birkaç beden büyük olacak kadar büyür. Böyle bir duruma karşılaşmamak için yünlü kazaklarınızı yıkarken, makinenizin hassas ve narin ayarında olmasına dikkat edin ve 30 derece de güvenilir bir yerli deterjan ile yıkamaya dikkat edin.

Yerli deterjan ile yıkamanız durumunda, yünlü kazaklarınızı ve yünlüleriniz toz toplamaz ve elektriklenmeyi önler.

Düğer değinmek istediğim nokta ise yünlü kıyafetlerinizi yıkarken bir file içerisine koyun. Kıyafetinizin varsa fermuarı varsa mutlaka fermuarı kapalı tutun.

Yünlü kazak ve ya yünlü hırkanızı yerli üretim deterjan ile yıkadıktan sonra, asla güneş görecek şekilde mandal ile asmayın. Bu denli hassas olan kıyafetinizi sererek kurumaya bırakın.

Yünlü kazaklarınızı ya da kıyafetlerinizi yerli deterjan ile yıkamak istediğinizde mutlaka, kazak ya da yünlü kıyafetinizi ter çevirerek yıkayın. Bu şekilde kıyafetinizin ömrünü uzatmış olursunuz. Ayrıca çamaşır suyu katkılı herhangi bir yıkayıcı ürün kullanmayın.

Yünlü kıyafetler için en uygun sıcaklık 30 derecedir. Eğer kıyafetinizde leke varsa 40 derece de yerli deterjan markası ile yıkama yapabilirsiniz.

Yünlü Kıyafetler Nasıl Yıkanmalıdır?

İster makine de olsun ister elde yıkama olsun. Yıkama yaparken suyunuzun kesinlikle sıcak olmamalıdır. Yerli deterjan markası ile yapacağınız yıkama esnasında, çitileme gibi kıyafetinizi yıpratacak yıkamalar yapmayın.

Yaşadığınız bölgenin suyu çok kireçli ise, yıkama esnasında kireç önleyici tabletler kullanın. Hatta yıkamaya başlamadan evvel kazaklarınızı bir saat kadar soğuk suda beklettikten sonra makinede yıkayabilirsiniz.

Yünlü kıyafetlerinizi sık sık yıkamaya maruz bırakmayın. Eğer varsa o bölgede leke nemli bir bez ile temizlemeye çalışın. Havalandırarak ya da kısa programda, yünlü kıyafetler için yerli yumuşatıcılar kullanmanız yeterli olacaktır.

Yünlü kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde kurutmamaya özen gösterin. Kurutma işlemi için güneş görmeyen bir yerde serme yöntemi ile kurutmaya özen gösterin.

İlkbahar da haşerelerin çoğaldığı ve yünlü kıyafetlere çok dadandığı bir mevsim oluyor. Bu dönemlerde haşerelerin yünlü kıyafetlerinizden uzak tutmaya çalışın.

Deterjanların Kıyafetler Üzerindeki Etkileri

Kıyafetlerinizi severek kullanırsınız ama bazen yanlış yıkama teknikleri uyguladığınız için kıyafetlerinizin renklerinde solmalar, kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Aslında doğru deterjan seçimi yaptığınızda bu tip sorunları ortadan kaldırabilirsiniz, tabi buna ek olarak kıyafet yıkama programı ve talimatlarına da uygun şekilde yıkamanız gerekir.

Yerli deterjan markaları arasında yeni olmasına rağmen büyük ölçüde dikkatleri üzerine çeken Türkmatik, tüm kıyafetlerinizde kullanabileceğiniz ürünlere sahiptir. White, Color ve Belacher ürünleri ile çamaşırlarınızda aradığınız temizliği yakalamanızı sağlayan Türkiye’nin yerli deterjan markası Türk Matik ile içiniz rahat ederken kıyafetleriniz de ilk günkü gibi renkli kalacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çamaşırlardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler